12 fevral 2018-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti 12 fevral 2018-ci il tarixində uçot dərəcəsinin 15%-dən 13%-ə, faiz dəhlizinin yuxarı həddinin 18%-dən 16%-ə, aşağı həddinin isə 10%-dən 8%-ə endirilməsi barədə qərar qəbul etmişdir.
Faiz dəhlizinin parametrləri haqda qərar faktiki orta illik inflyasiyanın birrəqəmli trayektoriyaya daxil olması, inflyasiyanın azalmasına dair proqnozlar və xarici balansın yaxşılaşması nəzərə alınmaqla qəbul edilmişdir. Bu müsbət meyillərin davam etməsindən asılı olaraq Mərkəzi Bank faiz dərəcələrinin real səviyyəsini pozitiv zonada saxlamaqla bundan sonra da azaldılmasını mümkün hesab edir. Qiymətləndirmələrə əsasən yeni iqtisadi tsiklə adekvat olaraq neytral pul siyasətinə tədrici keçid iqtisadi aktivliyə müsbət təsir edəcəkdir.
Faiz dəhlizinin parametrlərinın dəyişdirilməsi haqqında qərarı qəbul edərkən Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti xarici və daxili mühitdə baş verən aşağıdakı prosesləri nəzərə almışdır.
Xarici mühit. 2014-cü ilin sonundan bəri həyata keçirilən dərin makroiqtisadi manevr və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində aparılan islahatlar, eləcə də dünya bazarında neftin qiymətinin yüksəlməsi Azərbaycanın tədiyə balansının yaxşılaşmasını təmin etmişdir. 2017-ci ilin yekunu üzrə tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabında ÜDM-in 5%-i qədər profisit gözlənilir. Xarici ticarət balansının profisiti 5 mlrd. ABŞ dolları təşkil etmişdir ki, bu da ötən illə müqayisədə (0.5 mlrd. ABŞ dolları) 10 dəfə çoxdur. İxrac 52%, o cümlədən qeyri-neft ixracı 23% artmışdır. Ticarət balansı ilə yanaşı xidmətlər, eləcə də ilkin və təkrar gəlirlər balansında da yaxşılaşma müşahidə olunmuşdur. Xidmətlər balansının kəsri əhəmiyyətli azalmış, turizm xidmətləri üzrə müsbət saldo əldə olunmuşdur. Kapital və maliyyənin hərəkəti hesabında da müsbət saldo olmuşdur.
Ölkənin tədiyə balansının yaxşılaşması şəraitində 2017-ci ildə strateji valyuta ehtiyatları 11%-dən çox artmışdır.
Proqnozlara görə xarici mühitdə pozitiv meyillərin 2018-ci ildə də davam edəcəyi gözlənilir.
Valyuta bazarı. Tədiyə balansının yaxşılaşması ilə ölkənin valyuta daxilolmalarının artması valyuta bazarında vəziyyəti sabitləşdirmişdir. Bu şəraitdə həyata keçirilən makroiqtisadi siyasət tədbirləri nəticəsində manatın ABŞ dollarına qarşı məzənnəsi 4% möhkəmlənmişdir. 2017-ci ilin ikinci rübündən manatın məzənnəsi əlavə möhkəmlənmə təzyiqləri altında olmuşdur.
Manatın məzənnəsinin sabitləşməsi de-dollarlaşma proseslərinə, maliyyə sabitliyinə və inflyasiya gözləntilərinin azaldılmasına müsbət təsir etmişdir.
Manatın real effektiv məzənnəsi isə 2014-cü ilin sonundan bəri 36% ucuzlaşmışdır. Bu da idxalın əvəzlənməsi və qeyri-neft ixracının stimullaşdırılmasına müsbət təsir edən amildir.
Monetar şərait. 2017-ci ildə pul siyasətinin əsas əməliyyat hədəfi olan manatla pul bazası 8.7% artmışdır. Valyuta bazarında təklifin tələbi üstələməsi şəraitində fiskal sektorun likvidliyə olan tələbi monetar şəraitə təsir göstərən əsas amil olaraq qalmaqdadır.
İqtisadiyyatın pula olan tələbinin təmin edilməsi və likvidliyin effektiv idarə olunması məqsədilə Mərkəzi Bank müxtəlif müddətli (7 günədək, 14 günlük, 28 günlük və s.) çərçivə və açıq bazar əməliyyatlarını aktiv saxlayır. İqtisadiyyatda kredit aktivliyinin bərpa olunmaması şəraitində bank sistemində akkumulyasiya olunan izafi likvidlik Mərkəzi Bankın sterilizasiya alətlərinə yüksək tələbi şərtləndirir.
Ümumilikdə təhlillər göstərir ki, yaradılmış monetar şərait istehlakla yığımın optimal balansının təmin edilməsinə müsbət təsir etmişdir.
İnflyasiya prosesləri. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə cari ilin yanvar ayında orta illik inflyasiya 5.5% təşkil etmişdir. Antiinflyasiya xarakterli pul siyasəti, pul kütləsinin optimal səviyyədə idarə olunması və 2017-ci ilin ortalarından etibarən manatın məzənnəsinin sabitləşməsi inflyasiyanın təkrəqəmli səviyyədə formalaşmasında mühüm rol oynamışdır.
Məcmu tələblə təklifin nisbətinin dəyişimi, dünya ərzaq qiymətləri və inflyasiya gözləntiləri də qiymətlərin dinamikasına təsir edən başlıca amillərdən olmuşdur.
Qiymətləndirmələrə görə dezinflyasiya meyilləri bundan sonra da davam edəcək və 2018-ci ilin sonuna illik inflyasiyanın elan edilmiş hədəf çərçivəsində olması potensialı əhəmiyyətlidir. Mərkəzi Bank tərəfindən ev təsərrüfatları və biznes sektorunda aparılmış sorğular göstərir ki, məzənnənin sabitləşməsi və faktiki inflyasiyanın azalma dinamikası inflyasiya gözləntilərinə azaldıcı təsir etmişdir. İnflyasiyanın qarşıdakı dövrdə birrəqəmli səviyyədə qalması inflyasiya gözləntilərinin azalması və bu gözləntilərin iqtisadi konyunktur dəyişimlərə qarşı həssaslığının aşağı düşməsindən də asılı olacaqdır.
İqtisadi aktivlik. 2017-ci ildə makroiqtisadi sabitliyin güclənməsi iqtisadi aktivliyin canlanmasına müsbət təsir etmişdir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə 2017-ci ildə qeyri-neft sektorunda 2.7%-lik iqtisadi artım baş vermişdir. O cümlədən qeyri-neft sənayesində 3.7%, kənd təsərrüfatında 4.2% iqtisadi artım olmuşdur. İqtisadi artım dövlətin investisiya xərclərinin və qeyri-neft ixracının artması, habelə istehlakçı inamının yüksəlməsi ilə dəstəklənmişdir. 2018-ci ildə də iqtisadi artım üzrə pozitiv dinamikanın qorunacağı gözlənilir.
Mərkəzi Bank bundan sonra da iqtisadiyyatda və maliyyə bazarlarında baş verən prosesləri diqqətlə izləməyə davam edəcəkdir və öz səlahiyyətləri çərçivəsində sərəncamında olan alətlərlə qiymətlərin sabitliyini təmin etməyə çalışacaqdır.
Faiz dəhlizinin parametrləri Mərkəzi Bankın İdarə Heyətində növbəti dəfə 2018-ci ilin aprel ayında müzakirə ediləcəkdir.

12 February 2018, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to reduce the refinancing rate from 15% to 13%, the ceiling of the interest rate corridor from 18% to 16% and the floor from 10% to 8% on 12 February 2018.
The decision on interest rate corridor parameters is taken in light of entry of actual average annual inflation to a single-digit trajectory, forecasts of inflation slowdown and improved external balance. Depending on lingering of these positive trends the CBAR considers it possible to further decrease interest rates keeping their real levels in a positive zone. Estimations suggest that gradual transition to a neutral monetary policy adequately to a new economic cycle will have a positive effect on economic activity.
The CBAR Management Board considered the following internal and external processes when taking a decision on making changes to interest rate corridor parameters.
External environment. Deep macroeconomic maneuvers and economic diversification-related reforms under way since end of 2014, as well as rising global oil prices improved the balance of payments (BoP) of Azerbaijan. Current account surplus of the BoP is expected to equal to 5% of GDP as of end-2017. External trade surplus stood at $5 billion (y/y up over 10 times ($0.5 billion)). Export increased by 52%, including 23% in non-oil export. Services, primary and secondary income balances improved along with the trade balance. Services balance deficit of spiraled downward, and tourism services had positive balance. The capital and financial flow account was also in surplus.
Strategic foreign exchange reserves rose over 11% in 2017 amid improved BoP.
Positive trends in external environment are forecast to continue in 2018 as well.
The FX market. High currency proceeds as a result of the BoP improvement stabilized the FX market. On this backdrop macroeconomic policy actions resulted in 4% appreciation of the AZN/USD exchange rate. The exchange rate of manat has undergone additional appreciation pressures since Quarter II, 2017.
A stable exchange rate of manat contributed to de-dollarization, financial stability and slowdown in inflation expectations.
The REER of the manat has depreciated by 36% since the end of 2014, having an upward effect on import substitution and non-oil export stimulation.
Monetary condition. The money base in manat – the main operational target of the monetary policy increased by 8.7% in 2017. Fiscal sector’s demand for liquidity remains the key factor affecting the monetary condition on the backdrop of prevalence of supply over demand in the FX market.
The CBAR keeps standing facilities and various maturity open market operations active (up to 7, 14 and 28 days etc.) to meet demand of the economy for money and effectively manage liquidity. Amid non-recovered lending activity in the economy excess liquidity accumulated in the banking system stipulates high demand for CBAR’s sterilization tools.
In general, analyses suggest that the resulting monetary condition had a positive effect on optimum balance between consumption and savings.
Inflation. According to the State Statistics Committee, average annual inflation stood at 5.5% in current January. The anti-inflationary monetary policy, management of money supply on an optimum level and stabilization of the exchange rate of the manat since mid-2017 were critical in formation of single-digit inflation.
Changes in the ratio of aggregate demand and supply, global food prices and inflation expectations also factored in price dynamics.
Disinflationary trends are estimated to further continue, and there is a huge potential for inflation to be within the frames of announced annual inflation as of the end-2018. CBA surveys in households and businesses show that stabilization of the exchange rate and slowdown in actual inflation had a downward effect on inflation expectations. Whether inflation will remain on a single-digit level will depend on drops in inflation expectations and how sensitive they will be to changes in the economic situation.
Economic activity. Stronger macroeconomic stability had a positive effect on the revival of economic activity in 2017. According to the State Statistic Committee, non-oil economic growth was 2.7% in 2017, including 3.7% growth in the non-oil industry and 4.2% growth in agriculture. Economic growth was driven by high government investment expenditures and non-oil exports, as well as rise in consumer confidence. Economic growth is expected to maintain positive dynamics in 2018.
The CBA will further closely follow processes in the economy and financial markets, striving to safeguard price stability with tools at its disposal within its authorities.