25 oktyabr 2019-cu il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 25 baza punktu azaldılaraq 8%-dən 7.75%-ə endirilməsi haqda qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı və aşağı hədləri uçot dərəcəsinə ±1.75%-lik diapazonda müəyyən edilmişdir.
Faktiki inflyasiya gözlənilən trayektoriya üzrə dəyişir. Ümumi illik inflyasiya və onun əsas qruplar üzrə komponentləri hədəf diapazonu daxilində formalaşır. Dəqiqləşdirilmiş proqnozlar göstərir ki, 2019-cu ilin sonuna inflyasiya hədəf diapazonunun (4±2%) mərkəzinə yaxın səviyyədə formalaşacaqdır.
Cari ilin sonunadək inflyasiya riskləri balanslaşmış kimi qiymətləndirilir və qısamüddətli horizontda məcmu daxili tələbin genişlənməsi, orta və uzunmüddətli perspektiv üzrə isə başlıca olaraq xarici amillərlə bağlıdır.
Faiz dəhlizinə dair növbəti qərarlar inflyasiya üzrə elan edilmiş hədəf parametrlərinə nail olmağa yönəldilməklə daxili risklərin inflyasiyaya təsirindən və xarici sektorda gedən proseslərdən asılı olaraq qəbul ediləcəkdir.
İnflyasiyanın dinamikası. İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr olunmuş son iclasından keçən dövrdə qiymətlərin ümumi səviyyəsinin illik artım tempində əhəmiyyətli dəyişiklik olmamışdır. Rəsmi statistikaya əsasən sentyabrda illik inflyasiya 2.5% təşkil etmişdir ki, bu da hədəf diapazonunun mərkəzindən aşağıdır.
İstehlakın genişlənməsi şəraitində illik 5.1% səviyyəsində yüksələn ərzaq qiymətləri ümumi inflyasiyaya əhəmiyyətli təsir payını qoruyur. Xarici tələbin yüksəlməsi fonunda bəzi kənd təsərrüfatı məhsullarının daxili bazarda təklifinin dəyişimi və dünya bazarında ərzaq qiymətlərinin bahalaşması da ərzaq qiymətlərinin dinamikasına artırıcı təsir göstərir. Dünya ərzaq qiymətləri son 1 il ərzində 3.3%, o cümlədən, ət məhsulları üzrə 10.8%, şəkər üzrə 4.1% yüksəlmişdir.
İnflyasiyanın digər komponentləri olan qeyri-ərzaq məhsulları və xidmətlər üzrə bahalaşma templəri isə (müvafiq olaraq 1.2% və 0.1%) hədəf diapazonunun mərkəzindən əhəmiyyətli aşağıda qalır. İnzibati qiymətlərin sabitliyi qeyri-ərzaq və xidmət inflyasiyasının aşağı tempini şərtləndirən əsas amillərdəndir.
Məcmu tələbin dəyişiminin pozitiv dinamikası və dünya bazarında bəzi ərzaq qiymətlərinin bahalaşması şəraitində adekvat monetar siyasət, ikitərəfli və çoxtərəfli məzənnələrdə sabitlik inflyasiya proseslərinə stabilləşdirici təsir edir.
İnflyasiya gözləntiləri stabil olaraq qalır. Real sektorun monitorinqinin nəticələrinə əsasən sentyabrda əvvəlki aya nəzərən 3 aylıq qiymət gözləntiləri ticarət və xidmət sektorlarında azalma, qeyri-neft emal sənayesində artım meylinə malik olmuş, tikintidə isə dəyişməmişdir.
2019-cu ilin sentyabrında 4250 ev təsərrüfatı arasında aparılmış sorğular əsasında müəyyən edilmişdir ki, respondentlərin yalnız 2.4%-i növbəti 12 ayda inflyasiyanın yüksələcəyini gözləyir. Rəy verənlərin 41.2%-i qiymətlərin eyni səviyyədə artacağını, 37.2%-i qiymətlərin daha az templə artacağını, 17.1%-i qiymətlərin təxminən eyni qalacağını, 2.1%-i isə qiymətlərin azalacağını gözləyir.
Yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlara görə 2019-cu ilin sonuna inflyasiya hədəf intervalının (4±2%) mərkəzinə yaxın səviyyədə formalaşacaqdır. Proqnozlara görə 2020-ci ildə inflyasiya səviyyəsində əhəmiyyətli dəyişiklik olmayacaq.
Monetar şərait. Monetar şərait neytrala yaxınlaşmaqla inflyasiya hədəfi və məcmu buraxılış kəsiri arasında optimal balansın qorunmasını dəstəkləyir. 2018-ci ilin əvvəlindən başlayaraq monetar şəraitin kəmiyyət və dəyər yumşalmasına baxmayaraq artım yönümlü maliyyə vasitəçiliyinin zəif olması və iqtisadiyyatda mövcud struktur problemlərinə görə məcmu buraxılış kəsiri poizitiv zonada tam möhkəmlənməmişdir.
İlin əvvəlindən manatla pul bazası 8.3% artmış, ilin sonuna pul təklifinin dinamikasını müəyyən edən başlıca amil vahid xəzinə hesabı qalığının dəyişimi olacaqdır.
Mərkəzi Bank iqtisadiyyatın pula tələbini nəzərə almaqla sterilizasiya əməliyyatlarının qalığını ilin əvvəlindən 44% azaltmışdır. Sentyabr ayından başlayaraq 84 günlük, 168 günlük və 252 günlük notların yerləşdirilməsi ilə Mərkəzi Bankın sterilizasiya alətlərinin müddət üzrə diversifikasiyası ölkədə gəlirlilik əyrisinin qısamüddətli dövrünü əhatə edən hissəsində faizlərin formalaşmasına şərait yaradılması və banklararası pul bazarının aktivləşməsini dəstəkləmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Real faiz dərəcələrinin azalması şəraitində kredit aktivliyi əsasən istehlak kreditləri hesabına bərpa olunmaqdadır. İlin əvvəlindən kredit qoyuluşları (banklar və bank olmayan kredit təşkilatları daxil olmaqla) 9.4% artmışdır. O cümlədən, ev təsərrüfatlarına verilmiş kreditlər 13% artmış və onun ümumi kreditlərdə xüsusi çəkisi 50%-ə yüksəlmişdir. Hüquqi şəxslərə kreditlər isə 6.3% artmışdır.
Mərkəzi Bankın faiz dəhlizinin parametrləri milli valyutada yığımların cəlbediciliyini dəstəkləyir və dollarlaşma göztəricilərində azalma meyli davam edir. Fiziki şəxslərin manatla əmanətləri 2019-cu ilin 9 ayında 21.3% artmışdır.
İqtisadi aktivlik. İqtisadi aktivlik pozitiv dinamikasını qoruyur və ixracın, istehlakın və qeyri-neft investisiyalarının genişlənməsi ilə dəstəklənir. Rəsmi statistikaya əsasən cari ilin 9 ayında iqtisadi artım 2.5%, o cümlədən qeyri-neft sektorunda 3.5% təşkil etmişdir.
Dövlətin sosial xərclərinin və istehlak kreditlərinin artımı əsasən istehlak mallarının idxalının artımı ilə müşaiyət olunur. Cari ilin 9 ayında istehlak mallarının idxalı 15%, o cümlədən uzunmüddətli istifadə mallarının idxalı 19% artmışdır.
Real sektorun monitorinqinin nəticələrinə əsasən biznes inam indeksi son ayda ticarət və tikinti sektorlarında artım, qeyri-neft sənayesində və xidmət sektorunda (mövsümi faktor) xəfif azalma meyli nümayiş etdirmişdir.
Qlobal iqtisadi aktivliyin səngiməsi risklərinin artması fonunda son aylar neftin dünya qiyməti azalmaya meyil etsə də (9 ay üzrə orta qiymət 64.9 ABŞ dollar) profisitli xarici ticarət balansını dəstəkləyir. Cari ilin 9 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ixrac 4.1%, o cümlədən, qeyri-neft ixracı 17% artmış, monetar qızıl idxalı nəzərə alınmadan qeyri-neft idxalının artımı 10.1% olmuşdur.
Profisitli tədiyə balansı valyuta bazarında təklifin tələbi üstələməsi və valyuta ehtiyatlarının artması üçün şərait yaradır. Ölkənin strateji valyuta ehtiyatları ilin əvvəlindən 11.7% və ya 5.3 mlrd. dollar artaraq 50 mlrd. dollara çatmışdır. O cümlədən, Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 9% artaraq 6.1 mlrd. dollara yüksəlmişdir.
İnflyasiya riskləri. Qısamüddətli perspektiv üzrə risk balansında sabitləşdirici amillər üstünlüyünü qoruyur. Bu amillərə başlıca olaraq profisitli tədiyə balansı şəraitində valyuta bazarının tarazlı olması və ölkənin kifayətlilik normalarını əhəmiyyətli üstələyən valyuta ehtiyatlarının mövcudluğu aiddir. İnflyasiya tempini yüksəldə biləcək amillərə isə sosial xarakterli fiskal stimullar və ona paralel artan pul kütləsi, habelə dünya ərzaq qiymətlərinin dəyişimi aiddir.
Ortamüddətli və uzunmüddətli proqnoz horizontunda isə risk amilləri əsasən xarici sektorla bağlı olaraq qalır. Qlobal de-inteqrasiya meyillərinin gücləndiyi və geo-siyasi gərginliklərin qalması şəraitində tərəfdaş ölkələrdə iqtisadi artımın səngiməsi və dünya neft qiymətlərinin aşağı düşməsi xarici tələb amilləri vasitəsilə Azərbaycanda makroiqtisadi sabitlik üçün potensial təhdidlər yarada bilər. Məzənnə və inflyasiya gözləntilərinin həssaslığı və asimmetrikliyi də potensial risk mənbəyi olaraq qalır.
Mərkəzi Bank inflyasiya risklərinin hərtərəfli monitorinqini bundan sonra da davam etdirəcək və inflyasiyanı hədəf çərçivəsində saxlamaq üçün sərəncamındakı alətlərdən adekvat istifadə edəcəkdir.
Bu qərar 25 oktyabr 2019-cu ildən qüvvəyə minir. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarı barədə məlumat 2019-ci il dekabr ayının 13-də ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.

25 October 2019, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to reduce the refinancing rate by 25 basis points to 7.75 from 8%. The ceiling and the floor of the interest rate corridor were set at ±1.75% range to the refinancing rate.
Actual inflation follows the expected trajectory. Overall annual inflation and its components on the key groups are within the target band. According to updated forecasts, as of end-2019 inflation will be close to the center of the target band (4±2%). Inflation risks are assessed to be balanced by the end of the current year and relate to expansion of aggregate demand in the short-term horizon and mainly to external factors in the medium and long-term.
Next interest rate related decisions will be taken depending on pass-through of internal risks to inflation and external sector developments aiming at maintaining the target inflation parameters.
Inflation. Since the last meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy there were no considerable swings in overall level of prices. According to official statistics, in September annual inflation was 2.5%, below the band center.
On the backdrop of expanded consumption, food prices that increase at an annual 5.1% rate still have a considerable share in overall inflation. Amid higher external demand, swings in supply of certain agricultural products in the domestic market and hiked food prices in the world market had an upward effect on the dynamics of food prices. Global prices increased by 3.3% over the past one year, including 10.8% rise in meat products and 4.1% rise in sugar.
Other components of inflation – hike rate of non-food products and services (1.2% and 0.1% respectively) significantly lags behind the center of the target band. Stable administrative prices are the key factors to stipulate low non-food and service inflation rate.
Amid positive dynamics of changes in aggregate demand and price hike for certain food products in the world market, an adequate monetary policy and stable bilateral and multilateral exchange rates have a stabilizing effect on inflation.
Inflation expectations remain stable. According to real sector monitoring (RSM) findings, three-month price expectations decreased in trade and services, increased in non-oil processing and remained unchanged in construction in September relative to the previous month.
Surveys among 4250 households in September 2019 suggest that only 2.4% of respondents expect higher inflation in upcoming 12 months. 41.2% of respondents expect the prices to follow the same level, 37.2% expect lower rising rate of prices, 17.1% expect that prices will nearly remain the same and 2.1% expect the prices to slide.
According to updated macroeconomic forecasts, as of end-2019 inflation will be close to the center of the target band (4±2%). Forecasts suggest that inflation will undergo no considerable change in 2020.
Monetary condition supports an optimum balance between the inflation target and output gap approaching neutrality. Although the monetary condition has eased in terms of quantity and value since early 2018, output gap fails to fully strengthen in a positive zone due to weaker rise in financial intermediation and lingering structural problems in the economy.
Money base in manat has increased by 8.3% since early year, as of the end year dynamics of money supply will be driven by changes in the balance of a single treasury account.
The Central Bank has decreased the balance of sterilization operations by 44% since early year in light of demand of the economy for money. The Bank diversified its sterilization tools in terms of maturity by issuing 84-, 168- and 252-day notes beginning with September, which is critical in terms of creating conditions for formation of interest rates in the short-term part of the yield curve and supporting activation of the interbank money market.
Amid lower real interest rates lending activity is mainly driven by consumer loans. Credit investments (including banks and NBCIs) have increased by 9.4% since the early year. Loans to households increased by 13%, their share in total loans increased up to 50%. Loans to legal entities increased by 6.3%.
Interest rate corridor parameters of the Central Bank support attractiveness of national currency denominated savings and dollarization indicators keep dropping. Manat denominated savings of individuals increased by 21.3% over 9 months of 2019.
Economic activity preserves its positive dynamics being supported by expanded exports, consumption and non-oil investments. According to official statistics, over current 9 months economy grew by 2.5%, including 3.5% non-oil growth.
Rise in social expenses and consumer loans is mainly accompanied by high import of consumer goods. Over 9 months import of consumer goods increased by 15%, including 19% rise in import of durables.
The RSM-based business confidence index increased in trade and construction, slightly decreased in the non-oil industry and services (seasonal factor) last month.
Amid higher risks of slowdown in global economic activity, albeit being prone to falling over recent months (average price $64.9 over 9 months), global oil prices support foreign trade surplus. Export y/y increased by 4.1%, including 17% rise in non-oil export, growth rate of non-oil import was 10.1%, excluding monetary gold.
The balance of payments surplus contribute to demand higher than supply in the FX market and rise in foreign exchange reserves. Strategic foreign exchange reserves of the country have increased by 11.7% ($5.3B) since early year to $50B. Foreign exchange reserves of the Central Bank increased by 9% to $6.1B.
Inflation risks. In the short-run stabilizing factors prevail in risks balance, which mainly include rebalancing in the FX market amid the balance of payments surplus and foreign exchange reserves that significantly exceed sufficiency norms. The factors that may increase the inflation rate include fiscal stimuli and simultaneously rising money supply, as well as swings in global food prices.
In the medium- and long-term forecast horizon risk factors are still linked to the external sector. In the environment of stronger global de-integration trends and lingering geo-political tensions slowdown in economic growth in partner countries and lower global oil prices may potentially threaten macroeconomic stability through external sector factors. Sensitivity and asymmetry of exchange rate and inflation expectations also remain a potential risk source.
The Central Bank will further continue in-depth monitoring of inflation risks and adequately use tools at its disposal to maintain inflation within the target band.
The decision takes effect on 25 October 2019. Next decision by the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will be publically disclosed on 13 December 2019.