14 aprel 2022-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının sədri vəzifəsinə təyin edilmiş Taleh Tahir oğlu Kazımov Mərkəzi Bankın kollektivinə təqdim olundu.
Yeni sədri təqdim edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri Natiq Əmirov Taleh Kazımovun keçdiyi həyat yolu və iş təcrübəsi barədə məlumat verdi.
N.Əmirov Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkənin dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafını, makroiqtisadi və maliyyə sabitliyini, bütün sahələrdə olduğu kimi maliyyə-bank sistemində həyata keçirilən mühüm islahatları və əldə olunan nəticələri diqqətə çatdırdı.
N.Əmirov maliyyə sektorunun ölkə iqtisadiyyatında əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edərək, bu sahənin Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlərin çağırışlarına uyğun şəkildə inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan hədəfləri diqqətə çatdırdı, tövsiyələrini verdi.
T.Kazımov dövlət başçısı və ölkə parlamenti tərəfindən ona göstərilən yüksək etimada görə təşəkkürünü bildirdi.
O, ölkədə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin qorunması, dayanıqlı iqtisadi inkişafı dəstəkləyən pul siyasətinin həyata keçirilməsi, maliyyə-bank sisteminin inkişafı, elektron ödəniş eko-sisteminin daha da gücləndirilməsi, ölkədə nağd pul tədavülünün keyfiyyətinin davamlı yüksəldilməsi və digər istiqamətlərdə qarşıya qoyulan hədəflərin layiqincə yerinə yetirilməsi, aparılan islahatların daha da dərinləşdirilməsi və hər bir Azərbaycan vətəndaşının keyfiyyətli maliyyə, o cümlədən bank, kapital bazarları və sığorta xidmətlərilə əhatə olunması vəzifələrinin layiqli şəkildə icrasının təmin ediləcəyini diqqətə çatdırdı.

14 April 2022, Baku: Taleh Tahir Kazimov, appointed as the Governor of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan of 13 April 2022, was introduced to the Central Bank staff.
Introducing the new Governor Natig Amirov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration spoke of the life and work experience of Taleh Kazimov.
N.Amirov brought to everybody’s attention sustainable socio-economic development of the country under the leadership of Mr Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, macroeconomic and financial stability, critical reforms under way in the financial system as in all areas and their results.
Noting that the financial sector is essential for the country economy, N. Amirov drew everybody’s attention to the challenges related to the development of the said area in line with the ‘Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic development’ and gave recommendations.
T.Kazimov thanked the Head of State and the Parliament for the trust.
He highlighted that, he would ensure proper implementation of the targets of safeguarding macroeconomic and financial stability; pursuing the monetary policy to support sustainable economic growth; the financial system development; further strengthening the e-payments ecosystem; ongoing improvement of the quality of cash circulation and others; further deepening of reforms and providing every Azerbaijani citizen with qualitative financial, banking, and insurance services and capital markets.