13 mart 2017, Bakı: 10 mart 2017-ci il tarixində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda son makroiqtisadi proseslər, inflyasiyaya təsir edən amillər, bu amillərin idarə olunması üçün görülən tədbirlər və pul siyasətinin reallaşmasının gedişatı müzakirə olunmuşdur.
Müzakirələrdə cari ilin ötən dövründə əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə neftin qiymətinin artması, orta aylıq qeyri-neft idxalının əvvəlki ilin son rübünün orta aylıq göstəricilərinə nəzərən azalması və nəticədə tədiyə balansının cari hesabında tarazlaşma meyillərinin başlaması makroiqtisadi sabitliyə müsbət təsir edən amil kimi qeyd olunmuşdur.
Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində görülən tədbirlər, o cümlədən Maliyyə Sabitliyi Şurasının təsdiq etdiyi tədbirlər planının icrası da müsbət nəticələr verir. Qəbul edilmiş pul proqramına uyğun olaraq pul kütləsinin effektiv idarə olunması, pul və fiskal siyasətlərin sıx əlaqələndirilməsi, valyuta bazarının tarazlaşdırılmasına yönəlmiş kompleks tədbirlər inflyasiya risklərinin çevik tənzimlənməsinə imkan vermişdir. Mərkəzi Bankın genişmiqyaslı sterilizasiya əməliyyatları pul siyasətinin yeni lövbəri olan pul bazasının həcmini optimallaşdırmışdır.
Görülən tədbirlər və müşahidə edilən müsbət proseslər daha çevik məzənnə rejiminə keçid üçün əlverişli şərait yaratmışdır. Mərkəzi Bank məzənnə rejiminin çevikliyini artırmaq istiqamətində bir sıra qərarlar qəbul etmişdir. Yeni valyuta hərracı mexanizminin tətbiqi, xarici valyutanın nağd və qeyri-nağd satış məzənnəsinə rəsmi məzənnəyə nəzərən qoyulmuş limitin aradan götürülməsi valyuta bazarına tarazlaşdırıcı təsir göstərmişdir. Cari ilin ötən dövründə milli valyutanın bir qədər möhkəmlənməsi trendi müşahidə olunmuşdur ki, bu da inflyasiya gözləntilərinin yaxşılaşmasını şərtləndirmişdir.
Qeyd olunan proseslər fonunda 2017-ci ilin fevral ayında əvvəlki aya nisbətən inflyasiya templərinin azalması müşahidə olunmuşdur.
Qəbul edilmiş makroiqtisadi siyasət çərçivəsinin tətbiqinin effektivliyindən, tədiyə balansında və valyuta bazarında müsbət trendlərin davam etməsindən asılı olaraq cari ilin sonuna birrəqəmli inflyasiya səviyyəsinə nail olmaq imkanları yaranmışdır.
Makroiqtisadi sferada müşahidə olunan ilkin müsbət trendləri və formalaşan yeni gözləntiləri nəzərə alaraq Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti faiz dəhlizinin parametrlərinin, o cümlədən uçot dərəcəsinin dəyişməz saxlanması barədə yekdil qərar qəbul etmişdir.

13 March 2017, Baku: The Central Bank’s Management Board discussed recent macroeconomic processes, factors affecting inflation, and actions to manage them, and the way the monetary policy is implemented at its 10 March 2017 meeting.
Year on year increase in oil prices, drop in average monthly non-oil import versus average monthly indicators of the last quarter of the previous year, resulting in start of rebalancing trends in the current account of the balance of payments as a contribution to macroeconomic stability were among the issues under discussion.
Macroeconomic stability related efforts, as well as the implementation of the actions plan approved by the Financial Stability Board yield positive results. Effective management of money supply, close coordination of monetary and fiscal policies, and complex actions tailored to the monetary program to rebalance the forex market allowed to flexibly regulate inflationary risks. CBA’s large-scale sterilization optimized the size of money base – a new monetary policy anchor.
The actions taken and observed positive processes provide a background for transition to a more flexible exchange rate regime. The CBA took a number of decisions to make the exchange rate regime more flexible. A new currency auction mechanism, and removal of the limit imposed on the official exchange rate with respect to cash and cashless sale of foreign currency rebalanced the market. Over the past period of the current year the national currency has slightly appreciated stipulating better inflation expectations.
In February 2017 inflation rates dropped compared to the previous month amid the said processes.
A single-digit inflation rate is likely to be on horizon by the end of the current year depending on the effectiveness of the adopted macroeconomic policy framework and the continuity of positive trends in the balance of payments and the forex market.
In light of initial positive trends in the macroeconomic arena and new expectations the CBA Management Board unanimously decided to leave interest rate corridor parameters and the refinancing rate unchanged.