Bank, ödəniş təşkilatı və elektron pul təşkilatı “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Qanunun 3.1.1-ci, 3.1.2-ci və 3.1.4-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi, bank və elektron pul təşkilatı eyni zamanda elektron pulun satışı və elektron pulun qalıq dəyərinin geri ödənilməsi üçün ölkə daxilində ödəniş agentini cəlb edə bilərlər. Ödəniş xidməti təchizatçısı cəlb etdiyi ödəniş agentlərinin ödəniş xidmətləri üzrə fəaliyyətinə görə tam məsuliyyət daşıyır.
Ödəniş agenti – bank, ödəniş təşkilatı və ya elektron pul təşkilatı ilə bağlanılmış müqavilə əsasında onun adından çıxış edərək ödəniş xidmətlərini göstərən hüquqi şəxs və ya sahibkarlıq fəaliyyətini hüquqi şəxs yaratmadan həyata keçirən fiziki şəxs.

Banks, payment institutions and electronic money institutions may involve payment agents domestically to provide the payment services specified in Articles 3.1.1, 3.1.2 and 3.1.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan ‘on Payment Services and Payment Systems’. Additionally, banks and electronic money institutions may involve payment agents domestically to sell electronic money and refund the residual value of electronic money. Payment system providers are fully responsible for the payment services provided by payment agents they involve.
A payment agent is a a legal entity or an unincorporated individual providing payment services on behalf of a bank, a payment institution or an electronic money institution based on the agreement concluded with them.