26 yanvar 2024-cü il, Bakı şəhəri: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti tərəfindən “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” təsdiq olunmuşdur.
Strategiya ölkəmizdə sığorta, kapital bazarları və ödəniş sektorlarının inkişafı, habelə bank sektorunun dayanıqlığının daha da gücləndirilməsi kimi prioritetləri ehtiva edir. Burada maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi, maliyyə xidmətlərinin əhatəliliyinin artırılması və maliyyə alətlərinin şaxәlәndirilməsi, sektorda sәmәrәliliyin yüksəldilməsi, korporativ idarәetmәnin tətbiqi, habelə şәffaflıq və dayanıqlığının gücləndirilməsi kimi strateji məqsədlər öz əksini tapır.
Strategiya sənədi həmçinin hər sektorun ehtimal olunan bazar potensialını, Mərkəzi Bankın müvafiq keyfiyyət tələblərini və risk əsaslı nəzarət mexanizmlərini, rəqəmsal maliyyə, dayanıqlı maliyyə, peşəkar inkişaf və əhalinin maliyyə biliklərinin artırılması kimi istiqamətləri müəyyən edir.
“2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası”-nın hədəflərinə nail olunması ölkədə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinə töhfə verəcək, vətəndaşların güclü və dayanıqlı maliyyə sistemindən faydalanmaq imkanlarını daha da artıracaqdır.

‘Financial Sector Development Strategy 2024-2026’ adopted
26 January 2024, Baku: The Management Board of Central Bank of Azerbaijan approved the “Financial Sector Development Strategy 2024-2026”.
The Strategy envisions development of insurance, capital markets and payment sectors and reinforces further resilience of the banking sector of Azerbaijan. It highlights fostering Financial Inclusion, encouraging Depth and Diversification of financial instruments, facilitating Efficiency, safeguarding Transparency and strengthening Resilience of the financial sector as Strategic Objectives.
The Strategy document also reflects on a quantitative estimation of the market potential for each sector, determines relevant qualitative and risk-based regulatory requirements of Central Bank of Azerbaijan and encompasses cross-border strategic initiatives such as Digital Finance, Sustainable Finance, Professional Growth and Financial Literacy.
Successful achievement of the targets specified in the “Financial Sector Development Strategy 2024-2026” will contribute to the macroeconomic and financial stability of our country and will create new opportunities for citizens to benefit from a robust and resilient financial system.
The public will be informed about the progress on implementation of the Strategy on an annual basis.