“Naxçıvanbank” ASC-nin yenidən təşkili prosesi çərçivəsində lisenziyasının ləğv edilməsi və onun hüquqi varisi olan “E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC-yə lisenziya verilməsi ilə bağlı Mərkəzi Bankın məlumatı
25 iyul 2024-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 24 iyul 2024-cü il tarixli Qərarı ilə “Naxçıvanbank” ASC-nin müraciəti əsasında “Banklar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.1-ci və 29-cu maddələrinə, eləcə də “Bankların yenidən təşkili haqqında Qaydalar”a (Qaydalar) müvafiq olaraq “Naxçıvanbank” ASC-yə bank fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün verilmiş bank lisenziyası həmin tarixdən etibarən ləğv edilmiş, “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10-cu və 11-ci maddələrinə əsasən “E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC-yə (BOKT) kreditlərin verilməsi üçün lisenziya verilmişdir.
Cari ilin ötən dövrünün maliyyə hesabatlarına əsasən “Naxçıvanbank” ASC-nin maliyyə göstəriciləri qənaətbəxş olmuş, likvid aktivləri kreditor öhdəliklərini dəfələrlə üstələmişdir. Beləliklə, “Naxçıvanbank” ASC-nin BOKT-a çevrilməsi bankın səhmdarları tərəfindən qəbul edilmiş biznes qərarından irəli gəlmişdir və Qaydalar əsasında həyata keçirilmişdir. Bununla bağlı 22 may 2024-cü il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən Qaydalarla nəzərdə tutulmuş formada “Naxçıvanbank” ASC-yə qabaqcadan razılıq verilmişdir. Yenidən təşkil prosesi çərçivəsində “Naxçıvanbank” ASC tərəfindən öz əmanətçiləri və digər kreditorları qarşısında olan öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi planı təsdiq edilərək icrasına başlanılmış, bankın kreditorlarının məlumatlandırılması təmin edilmişdir. Bu çərçivədə hesablarında olan vəsaitlərin əldə edilməsi üçün müraciət etməyən fiziki və hüquqi şəxslərin hesabları üzrə qalıqlar (cəmi 342 858.16 manat ekvivalenti) Mərkəzi Bankda açılmış xüsusi hesaba köçürülmüş, digər kreditorlar qarşısında olan öhdəliklər isə "Naxçıvanbank” ASC tərəfindən icra edilmişdir.
Mərkəzi Bankda açılmış xüsusi hesaba köçürülmüş qalıqlar 45 hüquqi şəxs (cəmi 5 794.14 manat ekvivalentində), 297 fərdi sahibkar (cəmi 66 543.35 manat ekvivalentində) və 1918 fiziki şəxsə (cəmi 270 520.67 manat ekvivalentində) məxsusdur. Fiziki şəxslər hesab qalıqlarını nağd şəkildə, fərdi sahibkar və hüquqi şəxslər isə hesab qalıqlarını digər bank hesabına köçürmə yolu ilə 25.07.2024-cü il tarixdən etibarən Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının Naxçıvan Muxtar Respublikası İdarəsinə (Naxçıvan şəhəri, Cəlil Məmmədquluzadə küçəsi, 32) və Bakı şəhəri, Bül-Bül prospekti 27 ünvanında yerləşən inzibati binasına müraciət edərək əldə edə bilərlər.
Bildiririk ki, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin yuxarıda qeyd olunan qərarı ilə “Naxçıvanbank” ASC-nin lisenziyasının ləğv edilməsi anına olan bütün aktivləri, o cümlədən kredit tələbləri hüquqi varisi olan “E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC-yə keçmişdir. “E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı” MMC öz fəaliyyətini lisenziyası ləğv edilmiş “Naxçıvanbank” ASC-nin əvvəlki hüquqi ünvanında (Naxçıvan Muxtar Respublikası, Naxçıvan şəhəri, Cəlil Məmmədquluzadə küçəsi 27) həyata keçirəcəkdir.

25 July 2024, Baku: According to the Decision of the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated July 24, 2024, the banking license issued to Nakhchivanbank OJSC for conducting banking activities was revoked accordingly with effect from this date upon the request of Nakhchivanbank OJSC in accordance with Articles 16.1.1 and 29 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Banks", as well as "Regulations on Reorganization of Banks" (Regulations), and a license for granting loans was issued to E-Credit Non-Bank Credit Institution LLC (NBCI) in accordance with Articles 10 and 11 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Non-Bank Credit Institutions".
Based on the financial statements for the last period of the current year, the financial indicators of Nakhchivanbank OJSC were satisfactory, and its liquid assets were several times in excess of liabilities. Thus, the transformation of Nakhchivanbank OJSC into NBCI was the result of the business decision of the Bank's shareholders and was implemented under the Regulations. In this regard, on May 22, 2024, the Central Bank issued a preliminary approval to Nakhchivanbank OJSC in the form defined by the Regulations. As part of the reorganization process, the plan of Nakhchivanbank OJSC to fulfill its liabilities to depositors and other creditors was approved and started to be implemented, as well as brought to the notice of the Bank's creditors. The balances on the accounts of individuals and legal entities that did not request the receipt of funds on their accounts (AZN 342,858.16 total) were transferred to a special account opened with the Central Bank, and Nakhchivanbank OJSC fulfilled its liabilities towards its other creditors.
The funds transferred to the special account opened with the Central Bank belong to 45 legal entities (total amount of AZN 5,794.14), 297 individual entrepreneurs (total amount of AZN 66,543.35) and 1918 individuals (total amount of AZN 270,520.67). From 25.07.2024, individuals may receive their account balances in cash, and individual entrepreneurs and legal entities may transfer their account balances to another bank accounts by approaching to the Office of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic (32 Jalil Mammadguluzade Street, Nakchivan city) and to the administrative building of the Central Bank located at 27 Bul-Bul Avenue, Baku city.
We would like to inform you that in accordance with the above mentioned decision of the Central Bank Management Board, all assets of Nakhchivanbank OJSC at the time of its license revocation, including credit claims, have been transferred to its legal successor E-Credit Non-Bank Credit Organization LLC. E-Credit Non-Bank Credit Organization LLC will carry out its activities at the previous legal address of Nakhchivanbank OJSC, whose license has been revoked (27 Jalil Mammadguluzade Street, Nakhchivan City, Nakhchivan Autonomous Republic).