Qanunsuz fəaliyyət göstərən ödəniş və elektron pul təşkilatları barədə Mərkəzi Bankın məlumatlandırılmasına dair bildiriş
29 oktyabr 2024-cü il, Bakı: “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən ölkədə fəaliyyət göstərən ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatları Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankından müvafiq lisenziya əldə etməlidirlər. Həmin Qanunun 65.1-ci maddəsinə görə Mərkəzi Bank lisenziya almış ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatının ictimaiyyət üçün açıq olan reyestrini tərtib edir. Beləliklə, hər hansı şəxsin müvafiq fəaliyyət növü üzrə lisenziyasının mövcudluğu Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində dərc olunan ödəniş və elektron pul təşkilatlarının siyahısından (https://www.cbar.az/page-853/electronic-money-institutions) yoxlanıla bilər.
“Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 51.3-cü maddəsinə əsasən Mərkəzi Bank maliyyə bazarlarında lisenziya (icazə) tələb edən fəaliyyətin müvafiq lisenziya (icazə) olmadan göstərilməsi faktını aşkar etdikdə belə fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərə bu fəaliyyətin və təqdim edilən xidmətin (məhsulun) reklamının və ya hər hansı digər formada yayımlanmasının dərhal dayandırılması tələbi barədə bildiriş təqdim edir. Mərkəzi Bank bu barədə məlumatı özünün rəsmi internet səhifəsində və mediada açıqlayır, habelə qanunvericiliklə müəyyən edilən tədbirlərin görülməsi üçün aidiyyəti dövlət orqanına (qurumuna) müraciət edir.
Bu baxımdan, lisenziyası olmadan ödəniş və ya elektron pul təşkilatı kimi qanunsuz fəaliyyət göstərən şəxslər aşkar edildiyi təqdirdə bu barədə Mərkəzi Bankın (https://contact.e-cbar.az/) məlumatlandırılması xahiş olunur. Mərkəzi Bank tərəfindən məlumat verən şəxs barədə konfidensiallıq təmin olunacaq.
“Lisenziya əldə etmədən qanunsuz fəaliyyət göstərən ödəniş və elektron pul təşkilatları barədə Mərkəzi Bankın məlumatlandırılması üzrə Təlimat”la aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

Baku, October 29, 2024: According to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems", payment and e-money institutions operating in the country must obtain a corresponding license from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. According to Article 65.1 of the Law, the Central Bank keeps a register of licensed payment and e-money institutions that is open to the public. Thus, the existence of a license for the relevant type of activity of any person can be checked from the list of payment and electronic money institutions published on the official website of the Central Bank (https://www.cbar.az/page-853/electronic-money-institutions).
In accordance with Article 51.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Central Bank of the Republic of Azerbaijan", if the Central Bank finds out that an activity, which is subject to a license (permit), is being carried out in the financial markets without a corresponding license (permit), it shall send a notice to the persons engaged in such activity with a request for immediate cessation of their activity and advertising of provided services (products) or any other form of broadcasting. The Central Bank publishes such information on its official website and in the media and applies to the relevant state body (institution) to take the measures provided for by law.
In this regard, the Central Bank requests to be notified in case of detecting persons illegally operating as payment or electronic money institutions without a license (https://contact.e-cbar.az/). The confidentiality of the informant is guaranteed by the Central Bank.
The "Guidance on notifying the Central Bank about payment and e-money institutions operating illegally without a license" can be found by clicking on the following link: