5 iyun 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank “Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin mərkəzi (milli) banklarının Şurası”nın ikinci toplantısına ev sahibliyi edib.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov iyunun 4-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Şura üzvlərini və müşahidəçi dövlətlərin nümayəndələrini qəbul edib. Görüşdə Şura tərəfindən keçirilən tədbirlərin və görülən işlərin Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrinin mərkəzi bankları və maliyyə institutları arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə xidmət edəcəyi vurğulanıb. Əlavə olaraq, görüşdə Azərbaycanda pul siyasəti çərçivəsinin təkmilləşdirilməsi və maliyyə-bank sektorunun modernləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən ardıcıl islahatlar, maliyyə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, şəffaflığın artırılması və bank sisteminin sabitliyinin gücləndirilməsi sahəsində əldə olunan nəticələr barədə danışılıb.
Daha sonra Mərkəzi Bankın yeni inzibati binasında Şuranın toplantısı başlayıb. TDT-nin baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev, Qazaxıstan Milli Bankının nümayəndə heyəti, Qırğız Respublikası, Özbəkistan və Türkiyə mərkəzi banklarının, həmçinin müşahidəçi qismində Macarıstan və Şimali Kipr Türk Respublikasının mərkəzi banklarının sədrləri toplantıda iştirak edib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov Şuranın ölkələr və qurumlar arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını bildirib. Sədr bildirib ki, qlobal və regional iqtisadiyyatda qeyri-müəyyənliklərin artdığı, maliyyə bazarlarında indekslərin dəyişkənliyinin yüksəldiyi və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndiyi bir dövrdə Şura həm ortaq, həm də ölkəyə xas çağırışların həlli üçün mühüm platformadır. O, Şuranın pul siyasəti, maliyyə sabitliyi və maliyyə sektorunun inkişafı sahələrində daha sıx iqtisadi və maliyyə əməkdaşlığını təşviq etdiyini vurğulayıb.
Baş katib Kubanıçbek Ömüralıyev Şuranın son iki ildə fəaliyyətindən, həm üzv ölkələr arasında, həm də regional əməkdaşlığın təşviqi istiqamətindəki rolundan danışıb.
Daha sonra “Mərkəzi bankların ortamüddətli dövrdə qlobal və regional risklərə qarşı monetar və maliyyə siyasəti tədbirləri” mövzusuna həsr olunan ilk sessiya başlayıb. Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüqar Əhmədov təqdimatla çıxış edərək qlobal iqtisadiyyatda və maliyyə sektorlarında baş verənlər nəzərə alınmaqla həyata keçirilən pul siyasəti və maliyyə sabitliyi siyasətləri, həmçinin onların nəticələri üzrə ölkə təcrübəsini bölüşüb. Təqdimatın yekununda sual-cavab sessiyası baş tutub, daha sonra nümayəndə heyətlərinin mövzu üzrə çıxışları dinlənilib.
Toplantının ikinci sessiyasında “Maliyyə texnologiyaları daxil olmaqla rəqəmsal maliyyə ekosistemlərinin inkişafı” mövzusu müzakirə olunub. Mərkəzi Bankın Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi rəqəmsal maliyyə ekosisteminin inkişafı üzrə həyata keçirilən təşəbbüslər və görüləcək işləri üzrə ölkə təcrübəsi barədə təqdimatla çıxış edib. Sual-cavab sessiyasından sonra nümayəndə heyətlərinin mövzu üzrə çıxışları dinlənilib.
Çıxışlar zamanı iştirakçılar Şuranın regional və qlobal əhəmiyyətli platforma kimi fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi, həmçinin mərkəzi banklar arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Toplantının rəsmi hissəsinin yekununda əldə olunan razılaşmaları və gələcək əməkdaşlıq sahələrini əks etdirən “Kommunike” imzalanıb. Şuranın sayca üçüncü toplantısının 2027-ci ildə Türkiyədə keçiriləcəyi elan olunub.

5 June 2026, Baku: The Central Bank of Azerbaijan hosted the second meeting of the Council of Central (National) Banks of the member states of the Organization of Turkic States (OTS).
On June 4 Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov met with Council members and representatives of observer states, who were in Baku on an official visit. Officials highlighted the Council’s role in strengthening cooperation among central banks and financial institutions across OTS member countries. The meeting also reviewed Azerbaijan’s ongoing reforms to modernize its monetary policy framework and financial sector, including efforts to improve financial services, enhance transparency, and reinforce banking system stability.
The Council convened later at the Central Bank’s new HQs, with participation from OTS Secretary General Kubanychbek Omuraliev, a delegation from the National Bank of Kazakhstan, senior officials from the central banks of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, and Uzbekistan, as well as governors from Hungary and the Turkish Republic of Northern Cyprus as observers.
Opening the meeting, Governor of the Central Bank Taleh Kazimov noted that the Council has created new opportunities for cooperation among member countries and institutions. He emphasized that, at a time of increasing uncertainties in the global and regional economy, heightened volatility in financial markets, and the expanding adoption of digital technologies, the Council serves as an important platform for addressing both common and country-specific challenges. He further highlighted the Council’s role in promoting closer economic and financial cooperation in the areas of monetary policy, financial stability, and financial sector development.
Secretary General Kubanychbek Omuraliev highlighted the Council’s work over the past two years, describing it as a growing mechanism for regional coordination among central banks.
The first session focused on ‘Central Banks' Monetary and Financial Policy Responses to Global and Regional Risks in the Medium Term’. Central Bank Executive Director Vugar Ahmadov presented Azerbaijan’s experience in implementing monetary and financial stability policies amid shifting global economic conditions. His remarks were followed by a question-and-answer session and interventions from delegations.
A second session examined the development of digital financial ecosystems, including financial technologies. Fidan Tofidi, Director of the Central Bank’s Financial Technologies and Innovation Department, outlined Azerbaijan’s initiatives in expanding digital finance and future priorities in the sector. Following the question-and-answer session, delegations shared their views and experiences on the topic.
Participants emphasized the importance of expanding the Council’s role as a regional and global platform and strengthening cooperation among central banks.
The meeting concluded with the signing of a communiqué outlining agreed outcomes and future areas of cooperation. The third Council meeting is scheduled to take place in Türkiye in 2027.