25 iyun 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı məsafədən maliyyə xidmətləri sahəsində risklərin azaldılması və istehlakçıların hüquqlarının qorunmasının gücləndirilməsi istiqamətində normativ bazanın təkmilləşdirilməsini davam etdirir. Bu çərçivədə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 28.04.2026-cı il tarixli 18/11 nömrəli Qərarı ilə “Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na və “Bank olmayan kredit təşkilatlarında kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na dəyişikliklər təsdiq edilib.
Dəyişikliklərə əsasən, müştərilərə məsafədən istehlak krediti müqavilələrinin bağlanmasına və kredit limitlərinin artırılmasına qarşı könüllü məhdudiyyət tətbiq etmək imkanı yaradılır. Belə ki, artıq vətəndaşlar Azərbaycan Kredit Bürosu üzərindən (Findoc.az) sorğu yerləşdirməklə bütün kredit təşkilatlarına onun adına məsafədən kredit rəsmiləşdirilməsinə qadağa qoya biləcəklər. Bundan əlavə, vətəndaşlar müştərisi olduqları kredit təşkilatına birbaşa müraciət etməklə yalnız həmin təşkilata məhdudiyyət tətbiq edə biləcəklər. Kredit təşkilatları məsafədən kredit rəsmiləşdirilmədən öncə bu qadağanı yoxlamalı və yalnız məhdudiyyət qoyulmadığı halda krediti verməlidirlər.
Qaydalara edilən növbəti mühüm dəyişiklik məsafədən bağlanılan istehlak krediti müqavilələri üzrə vəsaitlərin verilməsində “gözləmə müddəti”nin tətbiq edilməsidir. Belə ki, kreditin məbləği minimum əmək haqqının iki mislinədək olduqda vəsait 2 saat, bu həddi aşdıqda isə 24 saat sonra hesaba oturacaqdır.
Qeyd edək ki, dəyişikliklərin əsas məqsədi məsafədən kreditləşmə zamanı müştərilərin maraqlarının və təhlükəsizliyinin qorunması, kredit risklərinin daha məsuliyyətli idarə edilməsi mexanizmlərinin möhkəmləndirilməsidir.
Dəyişikliklər 1 oktyabr 2026-cı il tarixindən qüvvəyə minəcək.
“Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na və “Bank olmayan kredit təşkilatlarında kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na dəyişiklikləri bu linkdən nəzərdən keçirmək mümkündür:

25 June 2026, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan is improving the regulatory framework to reduce risks in remote financial services and strengthen consumer protection. In this context, the Management Board of the Central Bank approved amendments to the Regulations for Credit Risk Management in Banks and Regulations for Credit Risk Management in Non-Bank Credit Institutions in its Resolution No. 18/11 dated April 28, 2026.
According to the amendments, customers now have the option to voluntarily restrict the conclusion of distance consumer credit agreements and the increase of credit limits. Thus, citizens will be able to ban all credit institutions from issuing remote loans in their name by submitting a request to the Azerbaijan Credit Bureau (Findoc.az). Additionally, citizens can apply restrictions to a specific institution by contacting that institution directly. Credit institutions must check for this restriction before issuing remote loans and may only grant loans if no restrictions are in place.
Another important change to the regulations is the introduction of a waiting period for disbursing funds under consumer credit agreements made remotely. If the loan amount is up to twice the minimum wage, the funds will be deposited into the account in 2 hours. If this limit is exceeded, the funds will be deposited in 24 hours.
The main goal of these amendments is to protect customers' interests and safety during remote lending and to strengthen mechanisms for managing credit risks more responsibly.