23 may 2024-cü il, Bakı: “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən ödəniş xidməti istifadəçilərinə ödəniş xidmətlərini təqdim edən şəxslər Mərkəzi Bank tərəfindən verilmiş lisenziya əsasında fəaliyyət göstərməlidir.
Ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair Mərkəzi Banka müraciət etmiş təşkilatların müvafiq qanunvericilik tələbləri üzrə qiymətləndirilməsi həyata keçirilməkdədir. Bu istiqamətdə aparılan işlər çərçivəsində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 16 may 2024-cü il tarixli Qərarı ilə “A-Solutions Elektron Pul Təşkilatı” MMC və “UNİTED PAYMENT” MMC-yə elektron pul təşkilatı, “Token Azərbaycan” MMC-yə isə ödəniş təşkilatı fəaliyyətini həyata keçirmək hüququ verən müddətsiz lisenziyalar təqdim olunub.
Mərkəzi Banka ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair müraciət etmiş digər təşkilatların qiymətləndirilməsi hazırda davam etməkdədir.
Qeyd edək ki, ödəniş xidmətlərinin həyata keçirilməsi üzrə veriləcək lisenziyalarla bağlı məlumatlar Mərkəzi Bankın internet səhifəsi vasitəsilə açıqlanacaqdır.

23 May 2024, Baku: In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan ‘on Payment services and payment systems’, payment service providers should operate based on licenses issued by the Central Bank.
The Central Bank is assessing institutions applied for payment service provider licenses across the requirements of the applicable legislation. As part of these efforts, the Central Bank, at the decision of the Management Board dated 16 May 2024, issued perpetual licenses to the A-Solutions Electronic Money Institution LLC and the UNITED PAYMENT LLC to engage in electronic money institution and the Token Azerbaijan LLC to engage in payment institution activities.
The assessment of other organizations applied for a license to provide payment services is under way.
It should be noted that the information about the issuance of payment service licenses will be announced through the Central Bank’s website.