1 aprel 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti tərəfindən “İnvestisiya şirkətləri tərəfindən həyata keçirilən anderraytinqin təşkili üzrə Təlimat” (Təlimat) təsdiqlənib.
Sözügedən Təlimat “İnvestisiya şirkətləri və banklar tərəfindən investisiya xidmətlərinin (əməliyyatlarının) həyata keçirilməsi Qaydası”nın 17.2.9-cu yarımbəndinə uyğun olaraq tərtib edilən daxili qaydaların hazırlanmasına, həmçinin kütləvi təklif üsulu ilə yerləşdirilən qiymətli kağızların anderraytinqinin həyata keçirilməsinə dair digər metodoloji əsasları müəyyən edir.
Təlimatın məqsədi emitentin maliyyə vəziyyəti, korporativ idarəetməsi, riskləri və onların idarə edilməsi barədə potensial investorların hərtərəfli məlumatlandırılmasını təmin etməkdir.
Təlimat anderraytinq fəaliyyətini 4 əsas mərhələ üzrə strukturlaşdırır və hər bir mərhələ üzrə metodoloji yanaşmaları müəyyən edir. Qeyd edilən metodoloji yanaşmalar yerli qanunvericilik tələbləri nəzərə alınmaqla beynəlxalq təcrübəyə əsaslanır.

1 April 2026, Baku: The Management Board of the Central Bank approved the ‘Guidelines on the organization of underwiring by investment companies’ (Guidelines).
The Guidelines establish methodological principles for the preparation of internal rules in accordance with sub-item 17.2.9 of the ‘Regulation on provision of investment services (operations) by investment companies and banks’, as well as for the conduct of underwriting of securities placed through public offering.
The Guidelines are intended to ensure that potential investors receive comprehensive information about issuers, including their financial condition, corporate governance, risks and risk management practices.
The Guidelines divide the underwriting process into four main stages and outlines methodological approaches for each. This framework is based on international practices while reflecting local legal requirements.