5 may 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən vətəndaşların məmnunluğunun artırılması və xidmətlərdən istifadədə rahatlığın təmin edilməsi məqsədilə “Naxçıvanbank” ASC-nin əmanətçilərinə və digər depozit hesabı sahiblərinə məxsus hesab qalıqlarının geri qaytarılması prosesinin əlçatanlığı artırılır.
Tətbiq olunan yenilik ölkənin müxtəlif bölgələrində yaşayan vətəndaşlar üçün onlayn qaydada müraciət etmək imkanı yaradacaq. Belə ki, vətəndaşlar Mərkəzi Bankın “Elektron Xidmətlər Portalı”nın “Elektron müraciətlər sistemi” vasitəsilə onlayn müraciət edərək mövcud qalıq vəsaitlərinin müvafiq bank hesablarına köçürülməsini təmin edə biləcək. Bu zaman şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti, müraciət şəxsin səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən təqdim edildikdə isə nümayəndənin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti və onun səlahiyyətlərini təsdiq edən sənədin surəti (etibarnamə), bank hesabı rekvizitləri və digər zəruri sənədlərin surəti müraciətə əlavə olunmalıdır.
Ərizələrini fiziki qaydada ünvanlamaq istəyən vətəndaşlar isə əvvəllər olduğu kimi Mərkəzi Bankın Naxçıvan Muxtar Respublikası İdarəsinə müraciət edə bilərlər. Bu zaman fiziki şəxslər üçün vəsaitlərin məbləğindən asılı olmayaraq nağd qaydada, hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar üçün isə köçürmə yolu ilə ödənilməsi imkanı təqdim olunur. Elektron müraciət imkanlarından istifadə etməkdə çətinlik çəkən şəxslər Mərkəzi Bankın 2 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərində fəaliyyət göstərən vətəndaş qəbulu bölmələrinə müraciət etməklə vəsaitlərin müvafiq bank hesablarına köçürülməsi üzrə müraciətlərini təqdim edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, bu dəyişikliklər Mərkəzi Bank tərəfindən maliyyə xidmətləri istehlakçılarının hüquqlarının qorunması, xidmətlərdən istifadə zamanı əlçatanlığın və məmnunluğun artırılması istiqamətində həyata keçirilən kompleks tədbirlərin davamıdır.

5 May 2026, Baku: The Central Bank is expanding access to the refund process for depositors and other account holders of Nakhchivanbank OJSC, aiming to improve convenience and public access to financial services.
Under the new measures, citizens across the country will be able to submit applications online through the Central Bank’s Electronic Services Portal using its Electronic Applications System. Applicants may request that remaining account balances be transferred directly to their bank accounts. They must provide a copy of their identification card as part of the submission process. Applications filed by an authorized representative must also include copies of the representative’s identification document, the power of attorney confirming their authority, bank account details and any other required supporting documents.
Citizens who prefer to apply in person may continue to do so through the Central Bank’s Nakhchivan Autonomous Republic Office. Individual applicants may receive payments in cash regardless of the amount involved, while legal entities and private entrepreneurs will receive funds through bank transfers. People who experience difficulties using the online application system may also submit requests for transfers through citizen reception units operating at the Central Bank’s ASAN Service Centers No. 2 and No. 5.
The changes are part of broader efforts by the Central Bank to strengthen consumer finance protection and improve the accessibility and quality of public service delivery.