13 may 2026-cı il, Bakı: “2024 – 2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası”ndan irəli gələrək bank sektorunda maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsi və beynəlxalq tənzimləmə standartlarına uyğunluğun artırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti tərəfindən “Banklarda stres-testlərin aparılması Qaydası” (Qayda) təsdiq edilib. Bu Qayda mütərəqqi beynəlxalq təcrübə, o cümlədən Bazel Komitəsinin və Avropa Bank Nəzarəti Orqanının prinsipləri nəzərə alınmaqla hazırlanıb.
Əlavə olaraq, bu Qaydaya uyğunlaşdırma istiqamətində “Banklarda korporativ idarəetmə Standartları”nda, “Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”nda, “Banklarda likvidlik riskinin idarə edilməsi Qaydası”nda, “Banklarda əməliyyat risklərinin idarə edilməsi Qaydası”nda və “Banklarda bazar risklərinin idarə edilməsi Qaydası”nda dəyişikliklər də təsdiq edilib.
Yeni Qaydada banklarda stres-testləşmənin əsas prinsipləri və proqramların tərkibi, modelləşdirmə üsulları və stres-test modellərinin validasiyası üzrə tələblər, həssaslıq və ssenari təhlillərinin əhatəsi, əsas risk növləri (likvidlik, kredit, bazar və əməliyyat) üzrə stres-testlərə və risklərarası qarşılıqlı təsirlərə dair tələblər, habelə stres-test nəticələrinin Mərkəzi Banka hesabatlıq məsələləri öz əksini tapıb. Qaydada həmçinin bank daxilində və nəzarət prosesi çərçivəsində stres-test modelinin keyfiyyətinin və adekvatlığının qiymətləndirilməsinin təşkili üçün istifadə edilə bilən suallar da əhatə edilib.
Nəticə etibarilə, yeni Qayda stres-testlərin keçirilməsi və nəticələrin qiymətləndirilməsi üzrə vahid və sistematik tənzimləmə çərçivəsi yaratmaqla, bankların fərdi dayanıqlılığının və bütövlükdə sektorun riskə davamlılığının kompleks qiymətləndirilməsini təmin edəcəkdir.

May 13, 2026, Baku: Based on the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026, the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan approved the Regulation for Conducting Stress Tests in Banks (Regulation) to strengthen financial stability in the banking sector and increase compliance with international regulatory standards. The Regulation were developed based on progressive international practices, including the Basel Committee's and the European Banking Authority's principles.
The Management Board also approved amendments to the Corporate Governance Standards in Banks, the Credit Risk Management Regulation, the Liquidity Risk Management Regulation, the Operational Risk Management Regulation, and the Market Risk Management Regulation to align them with the new Regulation.
The new Regulation reflects the fundamental principles of stress testing in banks, including the composition of programs and modeling methods, requirements for validating stress test models, the scope of sensitivity and scenario analyses, and requirements for stress tests and risk interactions for the primary risk types (liquidity, credit, market, and operational). It also outlines the reporting of stress test results to the Central Bank. The Regulation also addresses questions that can be used to evaluate the quality and adequacy of stress test models within banks and within the supervisory process framework.
Consequently, the Regulation will provide a comprehensive assessment of banks' individual resilience and the sector's overall risk tolerance by establishing a unified, systematic regulatory framework for conducting stress tests and evaluating their outcomes.