14 may 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank maliyyə savadlılığının və ictimai məlumatlılığın artırılmasını prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edərək bu istiqamətdə maarifləndirici təşəbbüslərini davam etdirir.
Bu çərçivədə media nümayəndələri üçün “Açıq bankçılıq” mövzusunda növbəti təlim təşkil olunub. Təlim zamanı iştirakçılara Açıq bankçılıq konsepsiyasının mahiyyəti, maliyyə sektorunda rolu, eləcə də innovativ maliyyə xidmətlərinin formalaşması və inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Təlim zamanı qeyd olunub ki, Açıq bankçılıq maliyyə sektorunda rəqabətin və innovasiyanın güclənməsinə şərait yaradır, daha çevik, əlçatan və müştəriyönümlü xidmətlərin inkişafına töhfə verir. Bu yanaşma eyni zamanda maliyyə xidmətlərində şəffaflığın və səmərəliliyin artırılmasını dəstəkləyir.
Təlim interaktiv formada müzakirələrlə davam edib, media nümayəndələrinin mövzu üzrə sualları cavablandırılıb və mövzu ətrafında geniş müzakirə aparılıb.

14 May 2026, Baku: The Central Bank has identified increasing financial literacy and public awareness as one of its priorities and continues its outreach initiatives in this direction.
As part of these efforts, the bank organized another training session on Open Banking for media representatives. During the training, participants received detailed information about the essence of the Open Banking concept, its role in the financial sector, and the formation and development prospects of innovative financial services.
During the training, it was noted that Open Banking fosters competition and innovation in the financial sector, contributing to the development of flexible, accessible, and customer-oriented services. This approach also promotes increased transparency and efficiency in financial services.
The training continued with interactive discussions, and the media representatives' questions were answered. A wide-ranging discussion on the topic was also held.