16 iyun 2026-cı il, Bakı: Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının iştirakı ilə “Açıq bankçılıq: Azərbaycan təcrübəsi” (Open Banking: Azerbaijan Experience) mövzusunda beynəlxalq vebinar keçirilib.
Vebinar zamanı Azərbaycanın Açıq bankçılıq üzrə təcrübəsi bir sıra beynəlxalq nümunələrlə müqayisədə daha sürətli və effektiv icra olunduğu vurğulanıb. Qısa müddət ərzində ekosistemin əsas iştirakçıları olan bütün bankların Açıq Bankçılıq ekosisteminə qoşulması və platformada aktiv fəaliyyət göstərməsi ölkədə rəqəmsal transformasiyanın, eləcə də Açıq bankçılığın faydalarının həm tənzimləyici qurumlar, həm də bazar iştirakçıları tərəfindən yüksək səviyyədə dəstəkləndiyini nümayiş etdirir.
Məhz əldə olunan bu nəticələr və formalaşan uğurlu əməkdaşlıq modeli Azərbaycanın təcrübəsinə beynəlxalq marağı artırıb, müxtəlif ölkələrdən olan iştirakçıların vebinarda fəal iştirakını və mövzu ətrafında geniş müzakirələrin aparılmasını şərtləndirib.
Vebinar çərçivəsində Azərbaycanda Açıq bankçılıq funksionallığının yaradılması və inkişafı istiqamətində görülmüş işlər, əldə olunmuş nəticələr, eləcə də Açıq maliyyə (Open Finance) konsepsiyasına keçid perspektivləri təqdim olunub.
Görüş zamanı Açıq bankçılıq funksionallığının həm biznes, həm də texniki aspektləri, tətbiq edilən həllər və tənzimləyici çərçivə barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Beləliklə, müxtəlif ölkələri təmsil edən 170-dən çox nümayəndə Azərbaycanın Açıq bankçılıq sahəsində formalaşdırdığı təcrübə və tətbiq etdiyi yanaşmalar barədə ətraflı məlumat əldə edib.
Tədbirin sonunda iştirakçılara Açıq bankçılıq sahəsində istifadə olunan metodoloji materiallar və təqdimat sənədləri təqdim olunub.

16 June 2026, Baku: An international webinar titled "Open Banking: Azerbaijan Experience," was held, organized by the International Finance Corporation (IFC) and with the participation of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
During the webinar, it was emphasized that Azerbaijan's Open Banking implementation is faster and more effective than many international examples. The rapid participation of all banks in the ecosystem and their active operation on the platform demonstrates the strong support for digital transformation and the benefits of Open Banking in the country, from both regulatory authorities and market participants.
These results and the successful cooperation model have increased international interest in Azerbaijan's experience. This interest has led to active participation from different countries in the webinar and extensive discussions on the topic.
The webinar presented the work that went into creating and developing Open Banking functionality in Azerbaijan, the results that were achieved, and the prospects for transitioning to the Open Finance concept.
During the meeting, detailed information was provided on the business and technical aspects of Open Banking functionality, applied solutions, and the regulatory framework. Questions from the participants were answered, and opinions were shared on the topic.
Thus, more than 170 delegates from various countries received detailed information about Azerbaijan's experiences and approaches in Open Banking.
At the end of the event, participants were given methodological materials and presentation documents related to Open Banking.