20 iyul 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank maliyyə sektorunun kadr potensialının artırılmasını hədəfləyən təşəbbüslərin həyata keçirilməsini davam etdirir. Belə ki, Mərkəzi Bank ilə Böyük Britaniyanın “Chartered Insurance Institute” arasında strateji əməkdaşlığın qurulması bu istiqamətdə növbəti mühüm mərhələyə çevrilib.
Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüsal Qurbanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə institutun baş icraçı direktoru Metyu Hil arasında görüş keçirilib. Sığorta və maliyyə xidmətləri sahəsində peşəkar tədris üzrə dünyada aparıcı institutlardan biri olan bu təşkilatla görüş zamanı Azərbaycanda sığorta sektorunda insan kapitalının inkişafının dəstəklənməsi, ölkəmizin beynəlxalq standartlara uyğun sığorta üzrə regional tədris və təlim mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlığın həyata keçirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində təşkilatın professor və ekspertlərinin iştirakı ilə Azərbaycanda həyata keçiriləcək beynəlxalq səviyyəli tədris proqramının tətbiq edilməsi üzrə ilkin razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, bu proqram çərçivəsində sığorta və maliyyə sektorunda çalışan mütəxəssislər, eləcə də bu istiqamətdə karyera qurmaq istəyən şəxslər qlobal nüfuzlu institutun təklif etdiyi sığorta və risk menecmenti istiqaməti üzrə peşəkar təhsil imkanlarından faydalanacaq. Bununla da proqram, ölkədə əmək bazarında dövrümüzün tələbləri və ehtiyaclarına cavab verən peşəkar mütəxəssislərin hazırlanmasına xidmət edəcək.

20 July 2026, Baku: The Central Bank of Azerbaijan and the United Kingdom's Chartered Insurance Institute (CII) are moving to establish a strategic partnership aimed at strengthening professional education and workforce development in the country's insurance sector.
The initiative was discussed during a meeting between a delegation led by Vusal Gurbanov, Executive Director of the Central Bank, and Matthew Hill, chief executive of the CII, one of the world's leading professional bodies for insurance and financial services education. The two sides explored opportunities to support the development of human capital in Azerbaijan's insurance industry and discussed plans to position the country as a regional center for insurance education and training aligned with international standards.
As part of the proposed cooperation, the parties reached a preliminary agreement to introduce an internationally recognized training program in Azerbaijan with the participation of CII professors and industry experts.
The program is expected to provide insurance and financial-sector professionals, as well as individuals seeking careers in those fields, with access to internationally accredited education and training in insurance and risk management. The initiative will help develop a workforce equipped to meet the evolving needs of the country's labor market.