5 avqust 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti tərəfindən “Maliyyə institutlarının bazar davranışına dair Metodoloji Rəhbərlik” sənədi təsdiqlənib.
Sözügedən sənədin əsas məqsədi maliyyə institutlarında bazar davranışı prinsiplərinin tətbiqinə, istehlakçıların hüquq və qanuni mənafelərinin qorunması səviyyəsinin artırılmasına, həmçinin bu sahədə effektiv idarəetmə, daxili nəzarət və risklərin idarə olunması mexanizmlərinin formalaşdırılmasına metodoloji dəstək göstərməkdir. Sənəd banklar, xarici bankların yerli filialları, bank olmayan kredit təşkilatları, kredit ittifaqları, sığortaçılar, təkrarsığortaçılar, sığorta vasitəçiləri, investisiya şirkətləri, investisiya fondları, investisiya fondlarının idarəçiləri, ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatlarını əhatə edir.
Metodoloji rəhbərlikdə maliyyə məhsullarının hazırlanması və istehlakçılara təqdim edilməsi, satış sonrası xidmət, müştərilərlə kommunikasiya, eləcə də biznes prosesləri və idarəetmə prinsipləri ilə bağlı əsas metodoloji yanaşmalar müəyyən edilir.
Sənəddə bazar davranışı prinsipləri, istehlakçı yönümlü korporativ mədəniyyətin formalaşdırılması, maraqlar münaqişəsinin idarə olunması, müqavilə bağlanmazdan əvvəl məlumatların açıqlanması, məhsulların hədəf müştəri seqmentinə uyğunluğunun təmin edilməsi, xidmət keyfiyyəti və əlçatanlığı kimi digər zəruri məsələlər üzrə metodoloji yanaşmalar əksini tapır.
Metodoloji rəhbərliyin tətbiqinin maliyyə institutlarında istehlakçılarla münasibətlərdə şəffaflığın, məsuliyyətli davranışın və xidmət keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə, maliyyə bazarlarına etimadın möhkəmləndirilməsinə və maliyyə sektorunun dayanıqlı inkişafının təşviqinə töhfə verməsi gözlənilir.
“Maliyyə institutlarının bazar davranışına dair Metodoloji Rəhbərlik” sənədi ilə aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

5 August 2026, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan approved the Methodological Guideline on the Market Conduct of Financial Institutions.
The document's main purpose is to provide methodological support for applying market conduct principles in financial institutions, increasing the protection of consumers' rights and legitimate interests, as well as shaping effective governance, internal control, and risk management mechanisms in this area. It covers banks, local branches of foreign banks, non-bank credit institutions, credit unions, insurers, reinsurers, insurance intermediaries, investment companies, investment funds, and investment fund managers, as well as payment and electronic money institutions.
The Methodological Guideline outlines the primary approaches to preparing and presenting financial products to consumers, providing after-sales service, communicating with customers, and managing business processes.
The document reflects the necessary methods for addressing issues such as the principles of market behavior, forming a consumer-oriented corporate culture, managing conflicts of interest, disclosing information before signing a contract, ensuring the suitability of products for the target customer segment, and improving service quality and accessibility.
Implementing Methodological Guideline is expected to contribute to further enhancing transparency, responsible behavior, and service quality in financial institutions' relationships with consumers, as well as strengthening trust in financial markets, and promoting sustainable development of the financial sector.