6 avqust 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank maliyyə institutlarında etik davranış standartlarının təkmilləşdirilməsi, istehlakçıların hüquqlarının qorunmasının gücləndirilməsi, o cümlədən istehlakçıların müraciətlərinə baxılması işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində normativ bazanın təkmilləşdirilməsini davam etdirir. Bu çərçivədə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 07.07.2026-cı il tarixli 30/2 nömrəli Qərarı ilə “Banklarda korporativ idarəetmə Standartları”, “Sığortaçılarda korporativ idarəetmə Standartları”, “İnvestisiya şirkətlərində korporativ idarəetmə Standartları” və “Ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatları tərəfindən fəaliyyətin təşkili və həyata keçirilməsi Qaydası”nda dəyişikliklər təsdiq edilib.
Dəyişikliklərə əsasən, maliyyə institutlarında müştəri şikayətlərinə baxılması üzrə müstəqil funksiyanın yaradılması nəzərdə tutulur. Bu funksiya maliyyə institutunun fəaliyyət miqyasına uyğun olaraq ayrıca struktur bölmə və ya məsul şəxs tərəfindən icra oluna bilər. Sözügedən dəyişikliyin məqsədi müştəri hüquqlarının qorunması, şikayətlərin qanunvericiliyə uyğun, obyektiv və operativ araşdırılması, şikayətlər üzrə uçot və təhlillərin aparılması, habelə müştəri müraciətləri əsasında daxili proseslərin təkmilləşdirilməsidir. Maliyyə institutları bu funksiyanın effektiv fəaliyyəti üçün zəruri resursları, məlumatlara çıxış imkanlarını və əməkdaşların mütəmadi inkişaf fəaliyyətlərinə cəlb edilməsini təmin etməlidirlər.
Bundan əlavə dəyişikliklər çərçivəsində maliyyə institutlarında etik davranış qaydalarının əhatə dairəsi genişləndirilir və onlara nəzarət mexanizmləri gücləndirilir. Belə ki, etik davranış qaydaları maliyyə institutunun rəhbər və işçi heyəti üçün davranış standartlarını, reputasiya risklərinin qarşısının alınmasını, maraqlar münaqişəsinin idarə edilməsini, şəffaflıq, dürüstlük, müştərilərlə ədalətli rəftar və digər vacib prinsipləri əhatə etməlidir.
Dəyişikliklər istehlakçıların hüquqlarının qorunması səviyyəsinin, maliyyə institutlarında etik davranış prinsiplərinin, müştəriyönümlü yanaşmanın, həmçinin maliyyə sektoruna ictimai etimadın artırılmasına töhfə verəcəkdir.

6 August 2026, Baku: The Central Bank continues to improve the regulatory framework to promote ethical behavior standards in financial institutions and strengthen consumer protection, including the processing of consumer applications. In this context, the Central Bank’s Management Board approved amendments to the Corporate Governance Standards for Banks, Corporate Governance Standards for Insurers, Corporate Governance Standards for Investment Companies, and Regulations for the Organization and Implementation of Activities by Payment Institutions and Electronic Money Institutions, by its Resolution No. 30/2 dated July 7, 2026.
According to the amendments, an independent function for handling customer complaints is to be created in financial institutions. Depending on the scale of the financial institution's activities, this function can be performed by a separate structural unit or a responsible person. The purpose of the amendment is to protect customer rights and conduct objective investigations of complaints in accordance with legislation. It also aims to conduct accounting and analysis of complaints and improve internal processes based on customer requests. To effectively operate this function, financial institutions must ensure the necessary resources, access to information, and employee involvement in regular development activities.
Additionally, the amendments broaden the scope of ethical conduct rules in financial institutions and reinforce their control mechanisms. Thus, these rules should include standards of conduct for management and staff, as well as the prevention of reputational risks, management of conflicts of interest, and principles of transparency, honesty, and fair treatment of clients.
These amendments will increase the level of protection for consumer rights and ethical principles in financial institutions. They will also promote a customer-oriented approach and public trust in the financial sector.