18 iyun 2026-cı il: Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantıları çərçivəsində ölkəmizdə ilk dəfə səfərdə olan Sudan Mərkəzi Bankının sədri xanım Amna Mirqaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə makroiqtisadi vəziyyət və inkişaf meyilləri, pul siyasətinin ötürücülüyünün təkmilləşdirilməsi mexanizmləri, müxbir bankçılıq əlaqələrinin dərinləşdirilməsi, eləcə də maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi istiqamətində mövcud yanaşmalar müzakirə olunub.
Görüşün yekununda qurumlar arasında əməkdaşlığın institusional və hüquqi əsaslarının möhkəmləndirilməsinə, qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə, həmçinin mərkəzi bankçılıq sahəsində qabaqcıl təcrübə və bilik mübadiləsinin təşviqinə xidmət edəcək Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum çərçivəsində pul siyasəti, maliyyə sektoru, ödəniş sistemləri, maliyyə texnologiyaları, bank nəzarəti, cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə və maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi təmin ediləcəkdir. Bu məqsədlə görüşlərin, seminarların, təcrübə mübadilələrinin, təlim proqramlarının və işgüzar səfərlərin təşkili nəzərdə tutulur.

18 June 2026: Azerbaijan Central Bank Governor Taleh Kazimov met with a delegation led by Sudan's Central Bank Governor Amna Mirghani. This is Mirghani's first visit to our country, which coincides with the 51st Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group.
The meeting discussed the macroeconomic situation and development trends, mechanisms for improving the transmission of monetary policy, deepening correspondent banking relations, as well as existing approaches to expanding financial inclusion.
At the end of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed to strengthen the legal and institutional foundations of cooperation, expand their mutual relations, and promote the exchange of advanced knowledge and experience in central banking.
The Memorandum will facilitate deeper cooperation in the areas of monetary policy, the financial sector, payment systems, financial technologies, banking supervision, and the prevention of the legalization of criminally acquired property and the financing of terrorism. To this end, meetings, seminars, experience exchanges, training programs, and business visits are planned.