25 iyun 2026-cı il, Bakı: İnnovativ maliyyə məhsul və xidmətlərinin Mərkəzi Bankın nəzarəti altında məhdud şəkildə sınaqdan keçirilməsini təmin edən xüsusi tənzimləmə rejiminin üçüncü dövründə iştirakla bağlı müraciətlərin qəbulu başlayıb.
Bu mərhələdə maliyyə texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən innovativ məhsul və xidmətlərin sınaqdan keçirilməsi üçün müraciətlərin qəbulu həyata keçiriləcək. Qəbul prosesi 2 ay müddətində açıq olacaq. Müraciətlər 25 avqust 2026-cı il tarixinədək qəbul ediləcək.
Xüsusi tənzimləmə rejiminin meyarlarına uyğun gələn innovativ maliyyə məhsulları Mərkəzi Bank ilə bağlanılacaq müqavilə əsasında sınaqda iştirak etmək hüququ qazanacaq.
Qeyd edək ki, xüsusi tənzimləmə rejimi ölkədə innovativ maliyyə həllərinin inkişafını, maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsini, eləcə də maliyyə bazarının daha şəffaf və səmərəli şəkildə inkişafını dəstəkləməyi hədəfləyir.
Xüsusi tənzimləmə rejimində iştirak etmək üçün Mərkəzi Banka “Xüsusi tənzimləmə rejiminin tətbiqi Qaydası”nın 4.2-ci bəndində qeyd olunan sənədləri və məlumatları xüsusi internet səhifəsi (sandbox.cbar.az) vasitəsilə və ya yazılı şəkildə təqdim etmək mümkündür.
Xüsusi tənzimləmə rejimi ilə bağlı suallar yarandığı təqdirdə sandbox@cbar.az ünvanına müraciət etməyiniz xahiş olunur.

25 June 2026, Baku: Applications for participation in the third period of the regulatory sandbox regime, which provides for limited testing of innovative financial products and services under the supervision of the Central Bank, have begun.
At this stage, applications will be accepted for testing innovative products and services operating in the field of financial technologies. The acceptance process will be open for 2 months. Applications will be accepted until August 25, 2026.
Innovative financial products that meet the criteria of the regulatory sandbox regime will be eligible to participate in the test on the basis of an agreement to be concluded with the Central Bank.
It should be noted that the regulatory sandbox regime aims to support the development of innovative financial solutions in the country, expanding access to financial services, as well as supporting the more transparent and efficient development of the financial market.
In order to participate in the regulatory sandbox regime, it is possible to submit the documents and information specified in paragraph 4.2 of the Regulation for the Application of the Regulatory Sandbox Regime to the Central Bank via a special website (sandbox.cbar.az) or in writing.