Mərkəzi Bank bəyan etdiyi pul siyasəti istiqamətlərinə uyğun olaraq ölkədə qiymət və maliyyə sabitliyinin qorunmasına yönəlmiş fəaliyyətini davam etdirir.
Son aylar dünya iqtisadiyyatında başlanmış canlanma prosesləri qlobal enerji daşıyıcıları və ərzaq bazarlarında qiymətlərin yüksəlməsi ilə müşaiyət olunur.
Eyni zamanda dünya ölkələri və regionları arasında iqtisadi artım dinamikası və maliyyə sabitliyi göstəriciləri əhəmiyyətli fərqlənir. Bu şəraitdə davamlı artan və cəlbedici olan ölkələrə kapital axınlarının güclənməsi müşahidə olunur.
Mövcud qlobal iqtisadi situasiyada Azərbaycan iqtisadiyyatında artım prosesləri davam edir, iqtisadi aktivlik və istehsal güclərinin yüklənmə səviyyəsi artır. Ölkənin tədiyə balansının profisiti və valyuta ehtiyatları davamlı sürətdə böyüyür. Pul kütləsinin potensial artım mənbələri də genişlənir.
Bu şəraitdə inflyasiyaya təsir edən amillərin çevik idarə olunması mühüm vəzifə olaraq qalır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti 6 may 2011-ci il tarixindən etibarən uçot dərəcəsinin 5%-dən 5.25%-ə qaldırılması barədə qərar qəbul edib.
Eyni zamanda bankların xarici valyutada olan öhdəlikləri üzrə məcburi ehtiyat norması 2%-dən 3%-ə yüksəldilib.

According to its declared monetary policy, the Central Bank continues its activities aimed at maintenance of price and financial stability in the country. The recovery processes that have started in the world economy in the recent months are followed by price increase in the market of energy resources and food-stuffs.
At the same time, dynamics of economic growth and indicators of economic stability significantly vary among the world countries and regions. Increase of capital flow to constantly developing and attractive countries is observed under present conditions.
In the existing global economic situation, processes of development in the Azerbaijani economy continued and the economic activity and level of loading of productive forces increased. The balance of payments surplus and foreign exchange reserves of the country continuously grow. Sources of potential growth of monetary aggregates continue to expand.
Prompt management of factors influencing inflation under these conditions, remains to be a significant task.
Given the abovementioned, the Management Board of the Central Bank made a decision on increase of discount rates from 5 to 5.25 percent from May 6, 2011. At the same time, required reserve norm on liabilities of banks in foreign currency are increased from 2 to 3 percent.