15 mart 2019-cu il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 9.25%-dən 9%-ə endirilməsi haqda qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi 11%, aşağı həddi isə 7% (uçot dərəcəsinə ±2%-lik simmetrik diapazonda) səviyyəsində müəyyən edilmişdir. Qərar 15 mart 2019-cu ildən qüvvəyə minir.
İdarə Heyətinin pul siyasətinə dair son toplantısından keçən dövr ərzində illik inflyasiya proqnozlaşdırılan trayektoriya ilə hərəkət edərək hədəf diapozonunun aşağısında qərarlaşmışdır.
Mərkəzi Bankın həyata keçirdiyi siyasətin əsas prioriteti iqtisadi aktivliyin yüksəlməsi şəraitində inflyasiyanın hədəf çərçivəsində formalaşmasını təmin etməkdən ibarətdir. 2018-ci ilin əvvəlindən bəri əhəmiyyətli yumşalmaya baxmayaraq real faiz dərəcələrinin pozitiv zonada qalması inflyasiyanın daxili və xarici risklərini neytrallaşdırmağa xidmət edir. Yenilənmiş proqnozlara görə də 2019-cu ildə inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) qərarlaşacağı gözlənilir.
İnflyasiya prosesləri. Cari ilin yanvar-fevral aylarında (fevral ötən ilin dekabrına nəzərən) inflyasiya 0.8% təşkil etmişdir. O cümlədən, qiymətlərin ümumi səviyyəsi ərzaq məhsulları üzrə 2.1% və qeyri-ərzaq məhsulları üzrə 0.2% artmış, xidmətlər üzrə isə 0.6% aşağı düşmüşdür. Ərzaq qiymətləri başlıca olaraq mövsümi amillərdən təsirlənmişdir. Yanvar-fevral aylarında istehlak səbətinə daxil olan məhsulların 15%-nin qiyməti dəyişməmiş, 16%-nin qiyməti aşağı düşmüşdür. Bahalaşan məhsulların 85%-nin qiymət artımı 2%-dən aşağı olmuşdur.
2019-cu ilin fevral ayında 12 aylıq inflyasiya 2.1% olmuşdur ki, bu da hədəf diapozonunun aşağı həddinə yaxındır. Orta illik inflyasiya isə yanvar-fevral aylarında 1.9% təşkil etmişdir ki, bu da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə (4.7%) müqayisədə 2.8 faiz bəndi azdır.
İnflyasiya gözləntiləri. İdarə Heyətinin pul siyasətinə dair sonuncu toplantısından keçən dövr ərzində biznes sektorunun inflyasiya gözləntilərində əhəmiyyətli dəyişiklik olmamışdır. Mərkəzi Bankın həyata keçirdiyi real sektorun monitorinqinin nəticələrinə əsasən son 2 ayda qiymət gözləntiləri ticarətdə, qeyri-neft emal sənayesində və tikintidə azalmış, xidmət sektorunda isə artmışdır. Ev təsərrüfatları arasında inflyasiya tempinin yüksələcəyini gözləyən respondentlərin payında artım qeydə alınmamışdır.
Xarici şərait. Xarici mühit əlverişli olaraq qalır. İlkin məlumatlara görə yanvar-fevral aylarında xarici ticarət balansında 986.3 mln. dollar məbləğində müsbət saldo yaranmışdır. İxrac 42.6%, o cümlədən qeyri-neft ixracı 16.4% artmışdır.
Son aylarda dünya bazarlarında əmtəə qiymətləri artım meyilli olmuşdur. 2019-cu ilin yanvar-fevral aylarında neftin dünya qiyməti orta hesabla 62 ABŞ dolları təşkil etmişdir. Neftin qiyməti ilin əvvəlindən 26% (14 ABŞ dolları) artmışdır. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının məlumatına görə dünya ərzaq qiymətləri indeksi yanvar-fevral ayları ərzində 3.4% yüksəlsə də ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2.2% aşağıdır.
Ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə orta inflyasiya səviyyəsi son aylar sabit qalmış, bu ölkələrin valyuta məzənnələrində kəskin tərəddüdlər baş verməmişdir.
İlin əvvəlindən ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 4.1% artaraq 46.6 mlrd. ABŞ dollarına çatmışdır. Bu, tədiyə balansının profisitlə formalaşdığını göstərir.
İqtisadi aktivlik. 2019-cu ilin əvvəlində iqtisadi artım tempinin yüksəlməsi müşahidə edilməkdədir. 2019-cu ilin yanvar ayında ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən iqtisadi artım 2.9% təşkil etmişdir. İqtisadi artım qeyri-neft sektorunda 2.7% olmuşdur ki, bu da əsasən ticari sektordan qaynaqlanmışdır. Qeyri-neft sənayesində 12.9%, kənd təsərrüfatında 2.4% artım müşahidə olunmuşdur.
Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən real sektorun monitorinqi əsasında hesablanan biznes inam indeksi ötən 2 ayda qeyri-neft emal sənayesində və ticarətdə artmış, tikinti sektorunda və xidmət sahələrində isə azalma nümayiş etdirmişdir.
İlin qalan dövründə daxili tələbin genişlənməsinin məcmu buraxılış kəsrinə azaldıcı təsir göstərəcəyi gözlənilir.
İnflyasiya riskləri. Cari ilin ötən dövründəki proseslər və yenilənmiş proqnozlar inflyasiyanın risk balansında müəyyən struktur dəyişikliklərinin baş verdiyini göstərir.
Sabitləşdirici amillərə profisitli tədiyə balansı şəraitində məzənnənin dayanıqlığı, antiinflyasyon monetar şərait, aşağı səviyyədə lövbərləşməkdə olan inflyasiya gözləntiləri aiddir.
İnflyasiyanın xarici və daxili risk amilləri də diqqətdə saxlanılır. Xarici amillərə ilk növbədə qlobal iqtisadi artımın səngiməsi şəraitində neft bazarında təklifin artması ehtimalı ilə bağlı dünya neft qiymətinin volatilliyi aiddir. Digər tərəfdən dünya ərzaq bazarlarında bahalaşma meyilinin davam etməsi ölkəyə xaricdən inflyasiya idxalı riskini artırır. Xarici ticarət tərəfdaşı olan bir sıra ölkələrdə inflyasiya və məzənnə dəyişkənliyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər qalmaqdadır. Daxili amillərə isə başlıca olaraq sosial xarakterli fiskal stimulların və maliyyə sektoru ilə bağlı qərarların istehlak bazarına və monetar sektora birbaşa və dolayı təsirləri aiddir.
Monetar şərait. Son dövrlər pul siyasətinin yumşaldılması ilə bağlı ardıcıl qərarlar monetar şəraitin normallaşdırılmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Mərkəzi Bank tərəfindən monetar şəraitin formalaşdırılması inflyasiya hədəfi və məcmu buraxılış kəsri arasında optimal balansın saxlanılmasına xidmət edir.
İdarə Heyətinin pul siyasətinə dair son toplantısından keçən dövr ərzində manatla pul bazasında əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməmiş, dövlət büdcəsinin profisitindən asılı olaraq formalaşan hökumət hesabları qalığı pul bazasının dinamikasını müəyyən edən başlıca amil olmuşdur.
Real faiz dərəcəsinin pozitiv zonada olması və əmanətlərin tam sığortalanması müddətinin uzadılması şəraitində milli valyutada yığımlar cəlbedici olaraq qalır və dollarlaşmada azalma meyli davam edir.
Mərkəzi Bankın cari ildə faiz dəhlizinin parametrlərinə dair növbəti qərarları inflyasiyanın faktiki və proqnoz səviyyəsi, ona təsir edən risklər balansının qiymətləndirilməsi əsasında veriləcəkdir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarının açıqlaması 2019-ci il aprelin 26-da ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir.

15 March 2019, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to reduce the refinancing rate to 9% from 9.25%. The ceiling of the interest rate corridor was set at 11%, and the floor at 7% (±2% symmetric range). The decision is taking effect on 15 March 2019.
Since the last meeting of the Board dedicated to the monetary policy annual inflation has followed the expected trend remaining below the target range.
The key priority of the Central Bank policy is to ensure that inflation is maintained within the target amid higher economic activity. Albeit significant soothing since early 2018 positive zoning of real interest rates allows to neutralize internal and external risks. Under the updated outlook inflation will settle within the target (4±2%) in 2019.
Inflation. In January – February of the current year (February vs previous year December) inflation was 0.8%. Total price level increased by 2.1% on food and 0.2% on non-food products, while prices for services decreased by 0.6%. Food prices were driven by seasonal factors. In January – February prices for 15% of products included to the consumer basket remained unchanged, and prices for 16% of products declined. Price hike for 85% of products that rose in price was below 2%.
In February 2019 12-month inflation was 2.1%, close to the bottom of the current band. Average annual inflation stood at 1.9% in January – February (y/y (4.7%) down by 2.8 p.p.).
Inflation expectations. Since the last monetary policy meeting of the Board inflation expectations of businesses have undergone no significant changes. According to the real sector monitoring by the Central Bank over recent 2 months, price expectations have declined in trade, non-oil processing and construction, and increased in services. No rise was witnessed in the share of respondents among households who expect high inflation.
External condition. External environment remains favorable. According to initial data, in January – February external trade surplus amounted to $986.3 M – export increased by 42.6%, including 16.4% rise in non-oil export.
Commodity prices in global markets have been prone to rising over recent months. In January - February 2019 oil prices made up $62 on average, having increased by 26% ($14) since early year. According to the UN Food and Agriculture Organization, while global food prices increased by 3.4% in January – February, they are y/y below by 2.2%.
Average inflation in trade partners has remained stable over recent months, no sharp fluctuations were witnessed in their currency exchange rates.
Strategic foreign exchange reserves have increased by 4.1% since early year to $46.6 B, attributable to balance of payments surplus.
Economic activity. The economic growth rate continues to rise at the beginning of 2019. In January 2019 economic growth rate y/y was 2.9%. Non-oil economic growth was 2.7%, driven by trade. The non-oil industry grew by 12.9%, agriculture by 2.4%.
The business confidence index based upon real sector monitoring by the Central Bank has increased in non-oil processing and trade, and decreased in construction and services over recent 2 months.
Widening domestic demand is expected to have a downward effect on output gap over the remaining period of the year.
Inflation risks. Developments of the past period of the current year and updated outlook suggest that the risk balance of inflation is undergoing certain structural changes.
Stabilizing factors include the sustained exchange rate, anti-inflationary monetary condition, and low inflation expectations, anchoring on a low level, on the backdrop of the balance of payments surplus.
External and internal factors of inflation are also kept in mind. External factors mainly include volatile oil prices related to high supply probability in global oil markets amid slowdown in global economic growth. On the other hand, ongoing price hike trend in global commodity markets increases the risk of inflation import. Uncertainties related to changes in inflation and exchange rates in trade partners are still on air. Domestic factors mainly include direct and indirect effect of fiscal stimuli and financial sector related decisions on the consumer market and the monetary sector.
Monetary condition. Recent successive decisions on monetary policy easing contributed to the normalization of the monetary condition. Shaping of the monetary condition by the Central Bank serves to maintaining an optimum balance between the inflation target and output gap.
No significant change has occurred in money base in manat since the last Board meeting on the monetary policy, money base in manat reacted to changes in the balance of government accounts.
National currency denominated savings are still attractive aided by decreasing behavior of dollarization in the environment of positive zoning of real interest rates and extension of full deposit insurance.
The Central Bank will adjust the parameters of the interest rate corridor in response to actual and forecasted inflation rate and the realization of risk scenarios.
Next disclosure by the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will go public on 26 April 2019.