18 mart 2019-cu il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən 2006-cı il yanvarın 1-də denominasiya tədbirləri çərçivəsində tədavülə yeni nəsil pul nişanları buraxılmışdır.
Tədavülə buraxılmasından 13 il keçməsinə baxmayaraq bu pul nişanları öz estetik görünüşünə, konseptual mövzusuna, müasirliyinə və mühafizə sistemlərinə görə aktuallığını hələ də qoruyur.
Bununla yanaşı, hazırda dünyada pul nişanlarının yaradılması və istehsalı sahəsində bir çox yeniliklər baş verir, pulların dizaynının və mühafizə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində yeni innovasiyalar, nano və mikro texnologiyalar geniş tətbiq olunur.
Dünyanın aparıcı mərkəzi bankları kimi Azərbaycan Mərkəzi Bankı da bu çağırışlardan irəli gələrək dünya təcrübəsində mövcud olan ən son texnologiyalar və innovasiyaları nəzərə almaqla pul nişanlarımızın dizaynının və xüsusilə mühafizə sistemlərinin təkmilləşdirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Bu istiqamətdə ölkə iqtisadiyyatının dinamik inkişafını, dövriyyədə olan nağd pulun strukturunda baş verən dəyişiklikləri nəzərə alaraq, eləcə də nağd pul sferasında səmərəliliyin yüksəldilməsinin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən 24 may 2018-ci il tarixində tədavülə 200 manatlıq pul nişanı buraxılmışdır.
Mərkəzi Bank tərəfindən dizayn mövzusu “Azərbaycan tarixinə” həsr olunmuş 10 manatlıq pul nişanının təkmilləşdirilməsi və mühafizə elementlərinin müasirləşdirilərək daha yüksək standartlara uyğulaşdırılması həyata keçirilmişdir.
Yenilənmiş 10 manatlıq pul nişanında əsas dizayn elementləri (İçəri şəhərin və Qız qalasının sxematik təsviri, Azərbaycanın xəritəsi və Avropaya inteqrasiya, bir sıra milli xalça naxışları) saxlanılmışdır.
Mühafizə sistemlərinə gəldikdə isə, mövcud 10 manatlıqdan fərqli olaraq yeni pul nişanında su nişanı kimi Azərbaycanın Dövlət Gerbi təsvir olunmuşdur.
Pul nişanının ön tərəfində Qız qalasının təsvirini, hərəkət edən dalğaları və rəngi dəyişən nominalı əks etdirən 3D effektli yeni holoqram (LEAD) yerləşir. Holoqramın müxtəlif hissələrində rəngi dəyişən mini-mətnlər və nominalın rəqəmləri görünür. Eyni zamanda, banknotun ön tərəfində İçəri şəhərin qala divarlarını əks etdirən, rəngi yaşıldan göyə dəyişən, 3D hərəkət və dinamik işıq effektləri saçan möcüzəli boya (SPARK LİVE®) yerləşir. Pul nişanının kənarlarında isə görmə qüsuru olan insanlar üçün qabarıq xətlərdən ibarət tanınma elementi əks olunur.
Pul nişanının arxa tərəfində isə üzərində işıqda görünən "10" rəqəmi və "AMB" yazısı olan pəncərə tipli, rəngi yaşıldan göyə dəyişən yeni mühafizə sapı (Rolling Star®) yerləşir. Eyni zamanda, üzərində "10 AZN" yazıları olan sayrışan bənövşəyi və qızılı rəngli zolaqlar əks etdirilmişdir.
Yenilənmiş 10 manatlıq pul nişanı 18.03.2019-cu il tarixdən tədavülə buraxılır. Bu pul nişanı hazırda tədavüldə olan 10 manatlıq pul nişanı ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və hər iki pul nişanı tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcəkdir.

• Regulations and tariffs
18 March 2019, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan issued to circulation new generation banknotes on 1 January 2006 as part of denomination efforts.
13 years have passed, yet the currency in question is still relevant in terms of aestheticism, concept, modernity and security elements.
Moreover, the world is witnessing a number of novelties in money creation and manufacturing; innovations, Nano and micro technologies are widely applied to improve the design and security elements of the currency.
As leading central banks, the Central Bank of Azerbaijan also attaches great importance to the improvement of national currency’s design and security elements in particular in light of the state-of-art technologies and innovations pushed by challenges.
The Bank issued to circulation 200 manat banknotes on 24 May 2018 in view of the dynamic growth of the country economy and changes in the structure of cash in circulation to make cash management more effective and efficient.
The Central Bank has improved the 10 manat banknote dedicated to the ‘History of Azerbaijan’ and aligned its security elements to higher standards.
The key design element of the renewed 10 manat banknote has been retained (a schematic view of the Icheri Sheher and the Maiden Tower, the Azerbaijani map and European integration, a number of carpet patterns).
As for security elements, in contrast to the existing 10 manat banknote, the new banknote on the obverse has the Coat of Arms of Azerbaijan as a watermark.
On the left side there is a new hologram reflecting the Maiden Tower, moving waves and a big denomination number in color changing shimmering lines in 3D effect (LEAD). Mini letters and figures are visible in different parts of the hologram. At the same time, the front of the banknote depicts the image of part of the Icherisheher, that delivers dynamic light effects and color changing properties from green to blue (SPARK LİVE®). The tactile printings can help sight impaired persons to recognize the value of the note.
On the reverse of the banknote there is a window type new security thread with ‘10’ and ‘AMB’ texts on it and color changing properties from green to blue (Rolling Star®). Also iridescent ink stripes in violet and gold reflect the ’10 AZN’ letters.
The renewed 10 manat banknote to be issued to circulation on 18 March 2019 will be in parallel circulation with the current 10 manat banknote and be used as legal tender with no limitations.