26 aprel 2019-cu il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 9%-dən 8.75%-ə endirilməsi haqda qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi 10.75%, aşağı həddi isə 6.75% (uçot dərəcəsinə ±2%-lik simmetrik diapazonda) səviyyəsində müəyyən edilmişdir. Qərar 26 aprel 2019-cu ildən qüvvəyə minir.
Bu qərar inflyasiya səviyyəsinin hədəf (4±2%) daxilində olması, inflyasiya gözləntilərinin sabitliyi, əlverişli xarici mühit nəzərə alınmaqla qəbul edilmişdir. İnflyasiyanın hədəf diapazonunun aşağısına yaxın olması monetar siyasətin normallaşdırılması prosesinin davam etdirilməsinə imkan verir.
İnflyasiya prosesləri. 2019-cu ilin mart ayında 12 aylıq inflyasiya 2.5% təşkil etmişdir və bu, hədəf çərçivəsinin aşağı həddinə yaxındır.
İllik inflyasiya başlıca olaraq pullu xidmətlərin qiymət-tarif dinamikasından təsirlənir (3.7%), uyğun olaraq illik inflyasiyanın artımının təxminən yarısı bu amilin payına düşür. Ərzaq (2.3%) və qeyri-ərzaq qiymətlərinin (1.3%) dinamikası ümumi inflyasiya dinamikasından aşağıdır.
Məcmu tələbin genişlənməsi və bir sıra qeyri-monetar amillərin qiymətlərə artırıcı təsirinə baxmayaraq ikitərəfli və nominal effektiv məzənnənin dinamikası, həmçinin monetar şərait inflyasiyanın hədəf çərçivəsində qalmasını şərtləndirmişdir.
İnflyasiya gözləntiləri. Aşağı faktiki inflyasiya fonunda inflyasiya gözləntiləri stabil olaraq qalır. Mərkəzi Bankın həyata keçirdiyi real sektorun monitorinqinin nəticələrinə əsasən son ayda qiymət gözləntiləri qeyri-neft emal sənayesində və tikintidə azalmışdır. Ev təsərrüfatları arasında mart ayında aparılan sorğunun nəticələrinə görə inflyasiya tempinin yüksələcəyini gözləyən respondentlərin payı cəmi 3.2%-dir.
Son proqnozlar 2019-cu ilin qalan dövründə də inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) qalacağını göstərir. Beynəlxalq maliyyə-kredit təşkilatları da özlərinin son hesabtlarında 2019-cu ildə Azərbaycanda inflyasiyanın aşağı birrəqəmli səviyyədə qalacağını proqnozlaşdırırlar.
Xarici şərait. Xarici sektorda müsbət dinamika davam edir. Cari ilin I rübündə ixracın 34%, o cümlədən qeyri-neft ixracının 17% artması nəticəsində xarici ticarət balansında 1.3 mlrd. dolları məbləğində müsbət saldo yaranmışdır. Monetar qızıl idxalı nəzərə alınmadan xalis qeyri-neft idxalı isə 9.7% artmışdır.
Dünya əmtəə bazarlarında qiymət konyunkturu Azərbaycan üçün əlverişlidir. Neftin qiyməti ilin əvvəlindən 34% yüksələrək 70 ABŞ dollarını üstələmişdir. Neftin orta qiyməti 65 ABŞ dollarından yüksək olmuşdur.
I rübdə strateji ehtiyatlar 1.9 mlrd. dollar artaraq 46.7 mlrd. dollara çatmışdır.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının məlumatına görə dünya ərzaq qiymətləri indeksi yanvar-mart aylarında 3.4% yüksəlsə də, ötən ilin eyni dövrünə nəzərən 3.6% aşağıdır. Martda ötən ayla müqayisədə ət və süd məhsulları bahalaşmış, taxıl, bitki yağı və şəkər ucuzlaşmışdır.
İlin sonuna tədiyə balansının cari hesabında əhəmiyyətli profisitin olacağı proqnozlaşdırılır. Bununla bağlı Mərkəzi Bankın və beynəlxalq təşkilatların proqnozları bir-birinə yaxındır.
Profisitli tədiyə balansı şəraitində 2019-cu ilin I rübündə ölkənin daxili valyuta balansı tarazlığını qorumuş, Mərkəzi Bankda keçirilən valyuta hərraclarında tələb təklifə demək olar ki, bərabər olmuşdur.
İqtisadi aktivlik. İlin əvvəlindən iqtisadi artım tempində başlayan yüksəliş davam edir. 2019-cu ilin I rübündə ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən real iqtisadi artım 3% təşkil etmişdir. İqtisadi artım qeyri-neft sektorunda 1.7% olmuşdur ki, bu da əsasən ticari sektordan qaynaqlanmışdır. Qeyri-neft sənayesində 16.1%, kənd təsərrüfatında 3.6% artım müşahidə olunmuşdur.
Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən real sektorun monitorinqi əsasında hesablanan biznes inam indeksi ötən 3 ayda ticarət və tikinti sektorunda artmışdır.
Sosial islahat paketi çərçivəsində iqtisadiyyata veriləcək fiskal stimulların ilin qalan dövründə daxili tələbi genişləndirməklə iqtisadi aktivliyi yüksəldəcəyi gözlənilir. İstehlak tələbinin genişlənməsinin izafi inflyasiya təzyiqi yaratmamasının başlıca şərti daxili istehsalın artımıdır.
İnflyasiya riskləri. İdarə Heyətinin monetar siyasətə həsr olunmuş son iclasından bəri inflyasiyanın risk balansında əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməmişdir.
Sabitləşdirici amillərə antiinflyasion monetar şərait, profisitli tədiyə balansı şəraitində məzənnənin dayanıqlığı və faktiki inflyasiya səviyyəsində möhkəmlənən inflyasiya gözləntiləri aiddir.
Bununla belə xarici və daxili risk amilləri də qalır. Xarici amillərə qlobal iqtisadi artımın səngiməsinin enerji daşıyıcıları qiymətlərinə mümkün təsirləri, dünya ərzaq bazarlarında bahalaşma meylinin davam etməsi, ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə inflyasiya və məzənnə dəyişkənliyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər aiddir. Beynəlxalq Valyuta Fondu cari ilin aprelində 2019-cu ilə qlobal iqtisadi artım proqnozunu yanvar hesabatı ilə müqayisədə azalma istiqamətində təshih etmişdir.
Daxili amillərə isə başlıca olaraq fiskal stimulların istehlak bazarına və monetar sektora təsirləri, ayrı-ayrı kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə təklif şokları və kredit aktivliyinin bərpasının kredit ekspansiyasına keçməsi aiddir. Cari ildə və orta müddətli dövrdə fiskal siyasətin sabitliyi davamlı qiymət sabitliyinin və məzənnənin dayanıqlığının əsas şərtlərindən biri olaraq qalır.
Monetar şərait. Mərkəzi Bankın qiymətləndirmələrinə görə monetar siyasətin normallaşdırılmasının davam etdirilməsi iqtisadi artımın dəstəklənməsi və makroiqtisadi sabitliyin qorunması arasında balansın təmin edilməsinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
Pul təklifi və bank sisteminin likvidlik mövqeyi dövlət büdcəsinin profisiti və real sektorun kreditlərə olan tələbatından asılı olaraq formalaşır. I rübdə kredit qoyuluşları 0.3%, o cümlədən ev təsərrüfatlarına kreditlər 2.1% artmışdır. Kreditlər artım nümayiş etdirsə də bank sisteminin likvidlik mövqeyində iri həcmli struktur profisiti qalır.
Dollarlaşmanın azalması davam edir. Fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşması 60.5%-ə, o cümlədən rezident fiziki şəxslər üzrə 58.7%-ə enmişdir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarının açıqlanması 2019-ci il iyunun 7-də ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir.

26 April 2019, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to reduce the refinancing rate to 8.75% from 9%. The ceiling of the interest rate corridor was set at 10.75%, and the floor at 6.75% (±2% symmetric range). The decision is taking effect on 26 April 2019.
This decision was taken in view of the fact that the inflation rate is within the target (4±2%), inflation expectations are stable and the external environment is favorable. Inflation being close to the bottom of the target band allows to continue normalization of the monetary policy.
Inflation. In March 2019 12-month inflation was 2.5%, close to the band bottom.
Annual inflation is mainly driven by price dynamics of paid services (3.7%), accordingly, this factor accounts for about half of the rise in annual inflation. The dynamics of food (2.3%) and non-food prices (1.3%) lags behind that of overall inflation.
Despite wider aggregate demand and a rising effect of a number of non-monetary factors on prices, the dynamics of bilateral and nominal effective exchange rate, and the monetary condition contributed to inflation being maintained within the target.
Inflation expectations. Amid actual low inflation, expectations remain stable. According to the real sector monitoring by the Central Bank, price expectations dropped in non-oil processing and construction over the recent month. The March survey among households suggests that the number of respondents who expect higher inflation is 3.2%.
Recent forecasts display that inflation will remain within the target over the remaining period of 2019. International financial organizations in their recent releases also forecast low one-digit inflation in Azerbaijan in 2019.
External condition. Positive dynamics continues in the external sector. In QI, 2019 external trade surplus amounted to $1.3 B due to 34% rise in exports, including 17% rise in non-oil exports. Net non-oil import increased by 9.7%, if to ignore monetary gold import.
The price conjuncture in global commodity markets is favorable for Azerbaijan. The oil price has increased by 34% since the early year to over $70. Oil prices made up $65 on average.
In QI strategic reserves increased by $1.9 B to $46.7 B.
According to the UN Food and Agriculture Organization, while global food prices increased by 3.4% in January - March, they are y/y 3.6% below. In March prices for meat and dairy products increased compared to the previous month, while the price for wheat, vegetable oil and sugar cheapened.
As of the yearend current account of the balance of payments is expected to be in considerable surplus. Central Bank’s related forecasts correlate with those of international organizations.
The country’s internal foreign exchange balance maintained equilibrium in QI on the backdrop of balance of payments surplus, demand was nearly close to supply at currency auctions of the Central Bank.
Economic activity. The economic growth rate has been rising since the early year. In QI 2019 real economic growth y/y made up 3%. Non-oil economic growth stood at 1.7%, driven by trade. The non-oil industry posted 16.1%, agriculture 3.6% growth.
The business confidence index based upon real sector monitoring by the Central Bank has increased in trade and construction services over recent 3 months.
Fiscal stimuli to be injected to the economy as a social reform package are expected to push economic activity by widening domestic demand over the remaining part of the year. The pre-condition for wider consumer demand not to trigger excess inflationary pressure is high domestic production.
Inflation risks. No significant change has occurred in inflation’s risk balance since the recent meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy condition.
Stabilizing factors include anti-inflationary monetary condition, sustained exchange rate amid the balance of payments surplus and inflation expectations amplified on an actual inflation rate.
However, external and internal risks are still on air. External factors include possible translation of slowed down global economic growth to oil prices, ongoing price hike in global food markets, inflation and exchange rate volatility related uncertainties in trade partners. The IMF in its April release revised down global economic growth forecast for 2019 compared to the January release.
Internal factors mainly include pass-through of fiscal stimuli to the consumer market and the monetary sector, supply shocks across particular agricultural products and transition of recovered lending activity to lending expansion. In the current year and for the medium term a stable fiscal policy remains to be one of the critical conditions for price stability and exchange rate sustainability.
Monetary condition. According to estimations by the Central Bank, ongoing normalization of the monetary policy will have an upward effect on maintaining the balance between underpinning economic growth and safeguarding macroeconomic stability.
Money supply and the liquidity position of the banking system is driven by the state budget surplus and demand of the real sector for loans. In QI credit investments increased by 0.3%, loans to households increased by 2.1%. Although lending posts growth, the liquidity position of the banking system still has excess surplus.
De-dollarization continues. Dollarization of savings of individuals decreased to 60.5%, and to 58.7% on resident individuals.
Next disclosure by the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will go public on 7 June 2019.