31 iyul 2019, Bakı: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 26 sentyabr tarixli 508 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası ilə bağlı tədbirlər davam etdirilir.
2019-cu ilin birinci yarımili üzrə ölkədə banklararası ödəniş sistemləri vasitəsilə aparılan ödəniş əməliyyatlarının həcmi 131.3 mlrd manat, sayı 25 mln 378 min ədəd təşkil etmiş və ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə göstəricilər üzrə müvafiq olaraq 5.1% və 41.3% artım müşahidə olunmuşdur.
Hökumət Ödəniş Portalı (HÖP) üzərindən cari ilin I yarımili üzrə həyata keçirilən əməliyyatların həcmi 1 mlrd 412 mln manat təşkil etmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 34% artım deməkdir. Sözügedən əməliyyatların 551 mln manatı nağdsız qaydada həyata keçirilmişdir ki, bu göstərici 2018-ci ilin I yarımili ilə müqayisədə 3,4 dəfə artmışdır.
30.06.2019-cu il tarixinə ölkə üzrə ödəniş kartlarının sayı keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 14,7% artaraq 7 milyon ədədi ötmüşdür. Bunlardan təmassız ödəniş kartlarının sayı 998 min ədəd olmuşdur. Təmassız kartların sayı 2018-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,4 dəfə, təmassız əməliyyatların sayı isə 4,6 dəfə artmışdır.
I yarımil üzrə ölkə daxilində ödəniş kartları ilə aparılmış əməliyyatların həcmi 9 mlrd 532 mln manat təşkil etmişdir ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 24% artım olmuşdur. Ödəniş kartları ilə aparılmış əməliyyatlarda nağdsız hesablaşmaların çəkisi 20% təşkil etmişdir ki, ötən ilin analoji dövründə bu göstərici 16% idi.
30.06.2019-cu il tarixinə Azərbaycan Respublikası üzrə bankomatların sayı 2571 ədəd olmuşdur ki, bu göstərici ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 90 ədəd çoxdur. Bankomatların 1373-ü Bakı şəhərində, 1198-i isə digər şəhər və rayonlarda yerləşir. Ölkədə banklar tərəfindən quraşdırılmış POS-terminalların sayı 63396 ədəd olmuşdur ki, bunun da 25747 ədədi təmassız POS-terminallardır. 2018-ci ilin I yarımili ilə müqayisədə təmassız POS-terminalların sayı 26% (5305 ədəd) artmışdır.
Aparılan təhlillər bir daha göstərir ki, ölkədə rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun inkişafı, ictimaiyyətdə nağdsız ödəniş vərdişlərinin formalaşdırılması istiqamətində görülən işlər öz müsbət nəticələrini verməkdədir. “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın hədəflərinə nail olunması istiqamətində işlər bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

31 July 2019, Baku: The Central Bank continues actions on implementation of the ‘State Program on expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020’ approved by Decree# 508 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 26 September 2018.
The size of payment operations conducted through interbank payment systems was AZN131.3 B, (25 mln 378 thousand transactions) (y/y up by 5.1% and 41.3% respectively) in the first half of 2019.
The size of operations conducted over the Government Payment Portal (GPP) in the first half of the current year made up AZN 1 B 412 M (y/y up by 34%). Cashless payments account for AZN551 M of the said operations (y/y up by 3,4 times).
As of 30.06.2019, the number of payment cards y/y increased by 14.7% to over 7 million pieces; of which 998 thousand pieces are contactless cards. The number of contactless cards y/y increased by 2.4 times, while the number of contactless transactions increased by 4.6 times.
The size of payment card operations made up AZN9 B 532 M (y/y up by 24%). Cashless settlements account for 20% of payment card operations (y/y 16%).
As of 30.06.2019, ATMs across the Republic of Azerbaijan are numbering 2571 pcs (y/y up by 90 pcs). 1373 of ATMs are located in Baku, while 1198 in other cities and regions. Banks installed 63396 POS-terminals throughout the country, out of which 25747 are contactless POS-terminals (y/y up by 26% (5305 pcs)).
Analyses once again suggest that efforts to develop digital payment infrastructure in the country and instill cashless payment habits are yielding positive results. The Bank will further continue works to attain the targets set in the ‘State Program on expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020’.