19 mart 2020-ci il, Bakı: Məlum olduğu kimi ölkəmizdə Hökumət tərəfindən koronavirus (COVİD-19) infeksiyasına qarşı mübarizənin təşkili çərçivəsində insanların kütləvi toplanış və təmas yerlərinin, eləcə də bununla əlaqədar olan işlərin, proseslərin minimallaşdırılması tədbirləri həyata keçirilir və bu tədbirlər çərçivəsində Mərkəzi Bank tərəfindən də daimi əsasda müvafiq addımlar atılır.
Son günlər bir sıra media orqanlarında koronavirus infeksiyasının pul nişanları vasitəsi ilə də yayılması barədə məlumatlarla əlaqədar aşağıdakıları bildiririk.
Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən tədavüldə təmiz pul siyasətinə uyğun olaraq kommersiya banklarına qarşı xüsusi tələblər müəyyən edilmiş, onlara daxil olan nağd pul nişanlarının təkrar tədavülə buraxılmaması və müvafiq standartlara uyğun emaldan keçirilməsi üçün Mərkəzi Banka təhvil verilməsi tapşırılmışdır.
Bu qaydalara uyğun olaraq kommersiya bankları tərəfindən Mərkəzi Banka təhvil verilən pul nişanları, eləcə də kommersiya bankları və əhali ilə yaradılmış birbaşa kanallar vasitəsilə dövriyyədə köhnəlmiş, çirklənmiş və yararsız hala düşmüş pul nişanları yığılaraq Mərkəzi Bankın xəzinələrində xüsusi ayrılmış yerlərdə saxlanılır. Bu xəzinələr müasir temperatur və rütubət tənzimləyən sistemlərlə təchiz edilmişdir və sanitar epidemik normalara uyğun dövri olaraq dezinfeksiya olunur.
Dövriyyəyə yararlı pul nişanları təkrar dövriyyəyə buraxılmamışdan əvvəl Mərkəzi Bankda istifadə olunan və beynəlxalq təcrübədə ən son texnoloji standartlara cavab verən avtomatlaşdırılmış banknot emalı avadanlıqlarında yüksək təzyiqli hava axınları vasitəsilə müxtəlif tozlardan təmizlənərək, eləcə də xüsusi infraqırmızı və ultrabənövşəyi şüalandırmadan və yüksək temperatur rejiminə malik sistemlərdən keçməklə çirklərdən sterilizasiya olunur.
Bununla belə, bank sistemindən kənarda əhəmiyyətli həcmdə nağd pul kütləsi dövr etdiyi üçün bu pul nişanları da koronavirus infeksiyası baxımından potensial risk mənbəyi ola bilər. Bununla əlaqədar infeksiyaya yoluxma risklərinin minimallaşdırılması məqsədilə Mərkəzi Bank əhaliyə, eləcə də biznes subyektlərinə nağd puldan istifadəni maksimal məhdudlaşdırmağı və nağdsız ödənişlərə (elektron və mobil bankçılıq, ödəniş kartları, o cümlədən təmassız ödəniş alətləri vasitəsilə) böyük üstünlük verməyi tövsiyə edir.

19 March 2020, Baku: As it is known, measures to minimize mass gatherings and contact areas of people, as well as related works and processes in the country to fight coronavirus (COVID-19) are conducted by the Government and the Central Bank takes relevant actions on a permanent basis as part of these measures.
With respect to the information published on a number of media outlets on spread of coronavirus through money as well we are advising the following.
According to the ‘clean money in circulation’ policy implemented by the Central Bank, it has established special requirements against commercial banks, the latter have been assigned not to re-issue to circulation cash currency they receive and to deliver it to the Central Bank to be handled under related standards.
According to these rules, currency delivered by commercial banks to the Central Bank, as well as old, dirty and unfit currency in circulation collected through direct channels launched between commercial banks and the population, is kept in designated places in cash centers of the Central Bank. These cash centers are supplied with temperature and humidity regulating systems and disinfected under sanitary and epidemiological norms.
Prior to re-issue to circulation fit currency is cleaned from various dust in automated banknote processing equipment in use in the Central Bank up to the most recent international standards, and sterilized from contamination by being taken via special infrared and ultraviolet radiation and high temperature systems.
However, since considerable amount of cash currency is circulated beyond the banking system, they may be a potential source of risk in terms of coronavirus infection. Accordingly, to minimize the risks of infection the Central Bank recommends the population, as well as businesses to contain use of cash as much as possible and highly prefer cashless payments (via e- and mobile banking, payment cards, including contactless payment tools).