19 mart 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 7.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılması haqqında qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi 9% saxlanılmaqla aşağı həddi 6.75%-ə qaldırılmışdır.
Bu qərar başlıca olaraq İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr olunmuş son iclasından keçən dövrdə qlobal mühitdə baş verən əhəmiyyətli dəyişikliklər və onun təsiri altında yaranmış qeyri-müəyyənliklər nəzərə alınmaqla qəbul edilmişdir.
Mart ayının əvvəllərindən koronavirus pandemiyasının qlobal iqtisadiyyata mənfi təsirlərinin artdığı şəraitdə əsas neft ixracatçıları arasında OPEK+ sazişinin uzadılmaması neftin qiymətinin cari ildə 2 dəfədən çox azalması ilə nəticələnmişdir.
Xarici şok şəraitində Azərbaycan hökuməti və Mərkəzi Bankın koordinasiya olunmuş fəaliyyəti nəticəsində valyuta bazarında tarazlıq təmin edilir. İlin əvvəlindən inflyasiya səviyyəsində əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməmiş, 12 aylıq inflyasiya 2.9% olmaqla hədəf diapazonunun mərkəzindən aşağıda qalmışdır. Pul bazası ilin əvvəlindən 11% azalmışdır ki, bu da monetar şəraitin sərtləşməyə başladığını göstərir.
Buna baxmayaraq dövr ərzində iqtisadi aktivlik qorunmuş, iqtisadi artım 2.8%, qeyri-neft sektorunda iqtisadi artım isə 6.7% təşkil etmişdir.
Qlobal iqtisadiyyatdan gələn qeyri-monetar şokun həm ölkədaxili tələbə, həm də təklifə mənfi təsirləri Mərkəzi Bankın qiymət və maliyyə sabitliyi ilə iqtisadi aktivlik və məşğulluğun dəstəklənməsi arasında balanslı mövqe tutmasını şərtləndirir.
Son illər ölkədə yaradılmış iqtisadi və maliyyə potensialı qeyd olunan məqsədlər toplusunu optimallaşdırmaq üçün yetərli səviyyədədir. Mərkəzi Bank izafi pul kütləsinin sterilizasiyası üçün öz portfelini genişləndirəcək, zəruri hallarda arsenalındakı mövcud alətlərlə bank sisteminin likvidlik tələbatını tam ödəyəcəkdir.
Yaranmış vəziyyətdə Mərkəzi Bank qlobal mühitdə və ölkə iqtisadiyyatında gedən prosesləri gündəlik əsasda monitorinq edir, xarici şokun ölkə iqtisadiyyatına təsirlərinin miqyasını qiymətləndirmək üçün davamlı təhlillər aparır.
Bu qərar 19 mart 2020-ci il tarixindən qüvvəyə minir. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarı 2020-ci il may ayının 1-də ictimaiyyətə açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

19 March 2020, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to leave the refinancing rate unchanged at 7.25%. The ceiling of the interest rate corridor was kept at 9%, while the floor was increased to 6.75%.
This decision was taken in light of considerable changes in global environment and emerged uncertainties since the last Board meeting dedicated to the monetary policy.
Amid rising negative impact of the coronavirus pandemic on the global economy since early March, the oil price plunged by more than 2 times due to OPEC+ deal failure.
On the backdrop of the external shock, concerted efforts by the Azerbaijani Government and the Central Bank maintain rebalancing in the FX market. Inflation has not undergone significant changes, 12-month inflation stood at 2.9%, below the target band center. Money base has decreased by 11% since early year, attributable to tougher monetary condition.
Nevertheless, over the period economic activity was maintained, economic growth was 2.8%, and non-oil economic growth was 6.7%.
Negative effects of the non-monetary shock from the global economy on both domestic demand and supply make the Central Bank to balance price and financial stability with economic activity and employment.
Economic and financial potential of recent years suffices to optimize the said set of objectives. The Bank will expand its portfolio to sterilize excess money supply and fully cover the demand of the banking system for liquidity with available tools in its arsenal, when necessary.
Under these circumstances the Central Bank daily monitors developments in the global environment and in the country economy in parallel with ongoing analyses to assess the impact of the external shock on the country economy.
The decision takes effect on 19 March 2020. The next decision of the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will go public on 1 May 2020 aided by a related press conference.