28 aprel 2020-ci il, Bakı: Məlumat verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 27 aprel 2020-ci il tarixli qərarları ilə “Atabank” ASC, “AGBank” ASC, “NBCBank” ASC və “Amrah Bank” ASC-yə müvəqqəti inzibatçılar təyin olunmuş, adı çəkilən bankların idarә olunması üzrә bütün sәlahiyyәtlәr, o cümlәdәn bank sәhmdarlarının ümumi yığıncağının sәlahiyyәtlәri müvәqqәti inzibatçıya keçmişdir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 28 aprel 2020-ci il tarixli qərarına əsasən həmin banklardan ikisinin - “Atabank” ASC-nin və “Amrah Bank” ASC-nin lisenziyaları həmin tarixdən etibarən ləğv edilmişdir.
Qeyd olunan bankların maliyyə vəziyyətinin pisləşməsi çoxdan başlamışdır, xüsusən “Atabank” ASC uzun müddətdir ki, əhalinin əmanətlərinin qaytarılması üzrə öhdəliklərini icra edə bilmirdi. Belə ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 28 noyabr tarixli, 1616 nömrəli Sərəncamına əsasən Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası ləğv edildikdən və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş aidiyyəti səlahiyyətlər təhvil alındıqdan sonra Mərkəzi Bank tərəfindən hər iki bankda aparılan yoxlamalar nəticəsində məlum olmuşdur ki, onlar ciddi maliyyə itkilərinə yol vermiş, öz kapitallarını tam itirmiş və müflis vəziyyətinə düşmüşdür. Bankların səhmdarları ilə müzakirələrdə onlar yoxlamaların nəticələri barədə məlumatlandırılmış və onlara bankları əlavə kapitallaşdırmaq təklif olunmuşdur, lakin onlar bu imkandan istifadə etməmişlər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı ölkənin bank sisteminin bütövlükdə dayanıqlı olduğunu bəyan etmiş, lakin sistemdə “nöqtəvi” problemlər olduğunu dəfələrlə bildirmişdir. Qeyd olunan iki problemli bankın sektorun aktivlərində xüsusi çəkisi 2,1%, kredit portfelində isə 3% təşkil edir.
Maliyyə dayanıqlığı problemi olan kommersiya bankları ilə bağlı situasiyanın maliyyə sabitliyi xarakteri daşıması, habelə aidiyyəti dövlət qurumları və Əmanətlərin Sığortalanması Fondu ilə koordinasiya edilmiş qaydada həll edilməsi zərurəti nəzərə alınaraq, məsələ ilə bağlı Maliyyə Sabitliyi Şurasında ətraflı müzakirələr aparılmış və Mərkəzi Bank qəbul etdiyi qərarlarda Şuranın tövsiyələrini nəzərə almışdır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, məcmu kapitalının miqdarının banklar üçün müəyyən edilmiş minimum miqdardan az olduğuna, habelə cari fəaliyyətini etibarlı və prudensial qaydada həyata keçirmədiyinə görə “Atabank” ASC-nin və “Amrah Bank” ASC-nin lisenziyaları Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti tərəfindən 28 aprel 2020-ci il tarixindən etibarən ləğv edilmiş və hər iki bankın müflisləşmə yolu ilə ləğv edilməsi barədə məhkəməyə müraciət olunmuşdur.
Bildiririk ki, “Atabank” ASC və “Amrah Bank” ASC Əmanətlərin Siğortalanması Fonduna üzv banklardır və əhalinin bu banklarda qorunan əmanətləri heç bir dövlət vəsaiti cəlb etmədən Fond tərəfindən tam ödəniləcəkdir. Fondun vəsaiti çatmasa mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq çatışmayan məbləğ üzrə Mərkəzi Bank tərəfindən kredit ayrılacaqdır. Bu kredit Fond tərəfindən bağlanmış bankların aktivlərinin reallaşdırılmasından daxil olan vəsait və fəaliyyətdə olan bankların ödədikləri təqvim haqqı hesabına ödəniləcəkdir. Əmanətlərin ödənilməsi mövcud prosedurlara uyğun şəffaf şəkildə təşkil olunacaq və əmanətçilər dövri olaraq məlumatlandırılacaqlar.
“Atabank” ASC-nin və “Amrah Bank” ASC-nin digər öhdəlikləri məhkəmə tərəfindən təyin olunacaq ləğvedici tərəfindən qanunvericiliyə müvafiq qaydada tənzimlənəcəkdir.
Müvəqqəti inzibatçı təyin edilmiş digər iki bank - “AGBank” ASC-də və “NBCBank” ASC-də qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsi davam etdirilir.
Mərkəzi Bank bildirir ki, bank sisteminin sağlamlaşdırılması, problemli bankların sistemdən uzaqlaşdırılması nəticəsində əhalinin öz əmanətlərindən istifadə hüquqlarının bərpa edilməsi atılan digər addımlarla birgə bank sektoruna inamın daha da artırılmasına şərait yaradacaqdır.
Qeyd olunan prosesləri qanunla müəyyən edilmiş prosedurlar və müddətlərdə icra etmək üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı xüsusi tədbirlər planı hazırlamışdır və bu planın icrası barədə əmanətçilər, ictimaiyyət mütəmadi məlumatlandırılacaqdır.

Information by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan
28 April 2020, Baku: As reported, temporary administrators were appointed to the ‘Atabank’ OJSC, ‘AGBank’ OJSC, the ‘NBCBank’ OJSC and the ‘Amrahbank’ OJSC by resolutions of the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated 27 April 2020, all powers on management of the above banks, including powers of general meetings of shareholders transferred to the temporary administrators.
Under the decision of the Management Board of the Central Bank of 28 April 2020 the licenses of the two of the said banks – the ‘Atabank’ OJSC and the ‘Amrah Bank’ OJSC were revoked on that day.
Financial standing of the said banks has long begun to deteriorate, in particular the ‘Atabank’ OJSC has failed to meet its liabilities on returning deposits of the population for an extended period of time. After the Financial Markets Supervisory Authority had been liquidated and its powers passed to the Central Bank under Decree # 1616 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 November 2019, inspections conducted at both banks by the Central Bank revealed that they had incurred serious financial losses, lost their capital and gone bankrupt. Although banks’ shareholders were informed on findings of the examinations during discussions and offered to inject additional capital, they failed to use this opportunity.
Note that, the Central Bank of Azerbaijan has announced that in general, the banking system is sustainable, however, it has repeatedly stated that the system has ‘trouble spots’. The above two problem banks account for 2,1% of banking sector assets and 3% of the lending portfolio.
Taking into consideration the fact that the situation with commercial banks, that have financial resilience problems, challenges financial stability and needs to be resolved in coordination with related public authorities and the Azerbaijan Deposit Insurance Fund (ADIF), detailed discussions were held at the Financial Stability Board and the Central Bank considered recommendations of the Board in its decisions.
In light of the above, as the size of required capital of the banks fell below the minimum amount set for banks, as well as they failed to maintain reliable and prudential operation, the licenses of the ‘Atabank’ OJSC and the ‘Amrah Bank’ OJSC were revoked by the Manahgement Board of the Central Bank from 28 April 2020 onward and the Bank applied to court to liquidate both banks through bankruptcy.
We want to state that the ‘Atabank’ OJSC and the ‘Amrah Bank’ OJSC are the members of the ADIF and the Fund will fully cover protected deposits of the population in these banks without attracting any public funds. In the event the Fund has not enough funds, the Central Bank will allocate a credit on shortfall according to the legislation. The Fund will repay this loan out of funds generated from realization of the assets of closed banks and calendar fees paid by operating banks. Deposits will be paid in a transparent manner in line with existing procedures and depositors will be kept informed periodically.
Other liabilities of the ‘Atabank’ OJSC and the ‘Amrah Bank’ OJSC will be regulated by the liquidator to be appointed by court under the legislation.
Actions specified in the legislation are under way in other two banks where temporary administrators have been appointed – the ‘AGBank’ OJSC and the ‘NBCBank’ OJSC.
The Central Bank announces that recovery of the rights of the population to use their deposits as a result of banking system remediation, and removal of problem banks from the system together with other steps taken will further boost confidence in the banking sector.
The Central Bank has developed a dedicated actions plan to implement the above processes under the procedures and terms specified in the legislation and will keep infomed depositors and the broad public on its implementation.