1 may 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 7.25% və faiz dəhlizinin aşağı həddinin 6.75% səviyyəsində dəyişməz saxlanılması haqqında qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 9%-dən 8%-ə endirilmişdir.
Qlobal mühit və xarici sektor göstəriciləri. Pul siyasətinə həsr olunmuş son iclasdan ötən müddətdə də qlobal tələb və təklifin daralması, beynəxalq əmtəə və maliyyə bazarlarında yüksək dalğalanmalar koronavirus pandemiyasının neqativ təsirləri ilə bağlı olmuşdur.
Dünyanın aparıcı iqtisadi güc mərkəzlərində iqtisadi aktivlik kəskin aşağı düşmüş, işsizlik əhəmiyyətli artmaqdadır. Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar 2020-ci ilin qlobal iqtisadi artım proqnozunu azalma istiqamətində əhəmiyyətli təshih etmişlər. Beynəlxalq Valyuta Fondu cari ilə 3%-lik qlobal ressesiya proqnozlaşdırır.
Qlobal tələbin əhəmiyyətli daralması şəraitində enerji bazarlarında yüksək dalğalanmalar müşahidə olunmaqdadır. Aprel ayında yeni OPEK++ razılaşması əldə olunsa da neft qiymətlərinin aşağı düşməsi davam etmişdir.
Qlobal maliyyə bazarlarında, o cümlədən başlıca ticarət tərəfdaşı olan ölkələrin valyuta bazarlarında dəyişkənlik davam etmişdir.
Beynəlxalq təşkilatlar və ayrı-ayrı ölkələr pandemiya dövründə iqtisadi aktivliyi dəstəkləmək məqsədilə iri həcmli dəstək proqramlarını həyata keçirməyə başlamışlar.
İnflyasiyanın dinamikası və inflyasiya gözləntiləri. İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr olunmuş son iclasından keçən dövrdə illik inflyasiya gözlənildiyi kimi bir qədər yüksəlsə də, hədəf diapazonunun mərkəzindən aşağıda qalmışdır. Rəsmi statistikaya görə martda illik inflyasiya 3.3% təşkil etmişdir. Son 12 ayda inflyasiya ərzaq məhsulları üzrə 6%, qeyri-ərzaq məhsulları üzrə 1.2% və xidmətlər üzrə 1.2% təşkil etmişdir. Ərzaq inflyasiyasının yüksəlməsi əsasən karantin rejiminin sərtləşməsi şəraitində ərzağa tələbin qısamüddətli yüksəlməsi, eləcə də istehsal və daşınma xərclərinin lokal artımı ilə izah edilir.
Real sektor müəssisələri üzrə monitorinqə görə inflyasiya gözləntiləri martda əvvəlki aya nəzərən tikintidə dəyişməz qalmış, ticarətdə azalmış, qeyri-neft sənayesi və xidmətdə artmışdır. Ev təsərrüfatlarının inflyasiya gözləntilərinin bir qədər artması müvəqqəti xarakter daşıyır.
Mövcud makroiqtisadi siyasət çərçivəsi saxlanmaqla son proqnozlar 2020-ci ildə inflyasiyanın hədəf intervalında (4±2%) qalacağını göstərir.
Monetar şərait. Ötən toplantıdan keçən müddətdə monetar şərait dövlət büdcəsində profisit və valyuta bazarında vəziyyətin stabilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən təsirlənmişdir. Pul bazasının dinamikası valyuta bazarında stabilliyi dəstəkləyən faktordur.
Aprel ayı üzrə dinamika göstərir ki, valyuta bazarında vəziyyət normallaşmışdır.
İqtisadiyyatın likvidlik ehtiyaclarının ödənilməsi və valyuta bazarının stabilliyinin təmin olunması üçün Mərkəzi Bank situasiyadan asılı olaraq pul siyasəti alətlərini adekvat tətbiq edir. Pul bazarındakı son meyilləri nəzərə almaqla sterilizasiya alətlərinin müddəti və faizlərinin formalaşması çərçivəsində zəruri dəyişikliklər edilmişdir.
Pul bazarının seqmentlərində faiz dərəcələri müxtəlif istiqamətdə dəyişir. Banklararası pul bazarında faiz dərəcələri artmağa meyillidir. Banklarası REPO bazarında orta faiz martdakı 4.5%-dən aprel ayında 8%-ə yüksəlmişdir. Yeni əmanət və depozitlər, habelə manatla yeni kreditlər üzrə son ayda faiz dərəcələrində əhəmiyyətli dəyişiklik olmamışdır.
Aşağı inflyasiya şəraitində iqtisadi subyektlər üçün manat aktivlərinin cəlbediciliyi qorunmaqdadır. I rübün son ayında depozitlərin dollarlaşması bir qədər artsa da, apreldə əks proseslər müşahidə edilmişdir. “Əmanətlərin tam sığortalanması haqqında” qanunun vaxtının uzadılması bankların depozit bazasının qorunması ilə yanaşı de-dollarizasiya proseslərinə də dəstək verəcəkdir.
Kredit portfelinin başlıca artım mənbəyi biznes kreditləridir. İstehlak kreditləri isə azalma meyilinə malikdir və istehlak kreditlərinin kredit portfelində payı azalmaqdadır.
Pandemiyadan zərər çəkən əhali və biznesin dəstəklənməsi istiqamətində Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər maliyyə sabitliyinin qorunması çərçivəsində kreditləşmə şərtlərinin yumşalmasına imkan verir.
İqtisadi aktivlik. Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi Azərbaycanda da koronavirus pandemiyasının iqtisadi aktivliyə neqativ təsirləri müşahidə edilməkdədir. Mərkəzi Bank tərəfindən real sektor müəssisələrinin monitorinqi göstərir ki, qeyri-neft sənayesi, tikinti, ticarət və xidmət sahələrindəki müəssisələrdə iqtisadi aktivlik göstəricilərinin yanvar-fevral aylarındakı müsbət dinamikası mart ayından başlayaraq azalma ilə əvəzlənmiş, ticarətdə aktivliyin daha kəskin enişi qeydə alınmışdır.
Koronavirusun təsirləri nəticəsində 2020-ci ilin ilk 2 ayında iqtisadi artım 2.8% olduğu halda I rübdə 1.1%-ə enmişdir. O cümlədən qeyri-neft sektorunda iqtisadi artım ilk 2 ayda 6.7%, I rübün yekunu üzrə isə 3.5% təşkil etmişdir.
Hökumət tərəfindən reallaşdırılmaqda olan ÜDM-in 4%-ni üstələyən iqtisadi dəstək paketi və sinxronlaşdırılmış makroprudensial tədbirlər tələbin daralmasının səngiməsinə və məşğulluğun – iş yerlərinin qorunmasına imkan verməlidir.
İnflyasiya riskləri. İnflyasiyanın risklər balansının dəyişim perspektivləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər yüksək olaraq qalır. Qlobal iqtisadi aktivlik və dünya neft bazarındakı konyunktur ölkəmizə əsasən ixrac gəlirləri və gözləntilər kimi kanallarla təsir edir. Digər tərəfdən qlobal miqyasda tətbiq olunan sosial təcrid tədbirlərinin mal və xidmət idxalını məhdudlaşdırması tədiyə balansını tarazlaşdıran amildir. Ölkənin yeni reallıqlara uyğun çevik makroiqtisadi manevr imkanlarının mövcudluğu, kifayətlik normalarını əhəmiyyətli üstələyən valyuta ehtiyatları və reallaşmaqda olan iqtisadiyyata yardım paketi pandemiyanın neqativ təsirlərini azaltmağa kömək edir. Makroiqtisadi risklərin azalması karantin rejiminin yumşalmasından sonra qlobal iqtisadiyyatın bərpası və dünya bazarında neftin qiymətinin məqbul səviyyədə stabilləşməsindən asılı olacaqdır.
İlin qalan dövründə xarici və daxili mühitdə gözlənilən proseslər faiz dəhlizinin parametrlərinə dair növbəti qərarların qəbulu zamanı iqtisadi aktivlik və məşğulluğun dəstəklənməsi hədəfi ilə makroiqtisadi sabitliyin və onun əsas lövbəri olan məzənnə sabitliyinin təmin olunması arasında optimal balansın qorunmasını tələb edir. Bu məqsədlə xarici mühitdə və daxili maliyyə bazarlarında gedən proseslər və inflyasiya hədəfinə nail olma vəziyyəti davamlı monitorinq olunacaqdır.
Bu qərar 1 may 2020-ci ildən qüvvəyə minir. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarı 2020-ci il iyun ayının 19-da ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.

1 may 2020, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to leave the refinancing rate unchanged at 7.25% and the floor unchanged at 6.75%. The ceiling of the interest rate corridor was shifted to 8% from 9%.
Global environment and external sector indicators. Since the last meeting on monetary policy, shrunk global demand and supply, high fluctuations in international commodity and financial markets have been associated with negative effects of the coronavirus pandemic.
Economic activity slumped in leading economic power centers, unemployment is rising greatly. International organizations have considerably revised global economic outlook down for 2020. The IMF forecasts 3% global recession.
Energy markets undergo high fluctuations amid significantly shrunk global demand. Albeit new OPEC++ deal end-April, oil prices kept falling.
Global financial markets, including FX markets of major trading partners continued to fluctuate.
International organizations and individual countries have launched large-scale stimulus programs to support economic activity during the pandemic.
Inflation and inflation expectations. Though slightly increased as expected since the last meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy, the annual inflation rate remained below the target band. According to official statistics, annual inflation was 3.3% in March. Over recent 12 months inflation has been 6% on food products, 1.2% on non-food products and 1.2% on services. High food inflation is mainly attributable to short-term rise in demand for food under tightening of the quarantine regime, as well as local increase in production and transportation costs.
According to monitoring of real sector entities, inflation expectations remained unchanged in construction in March vs the previous month, decreased in trade, and increased in the non-oil industry and services. Higher inflation expectations of households is temporary.
Recent forecasts indicate that if current macroeconomic trends linger, inflation will remain within the target band (4±2%) in 2020.
Monetary condition. Surplus in the state budget and actions oriented towards stabilizing the FX market weighed on the monetary condition over the past period. The money market dynamics factor in stability in the FX market.
The April dynamics indicates that the situation in the FX market normalized.
The Central Bank applies monetary policy tools as appropriate to meet liquidity needs of the economy and maintain FX market stability. The Bank has made necessary corrections to the term and interest rate formation of sterilization tools in light of recent trends in the money market.
Interest rates vary across money market segments. They are prone to rising in the interbank money market. Average interest rate in the interbank REPO market increased from 4.5% (March) to 8% (April). Interest rates on new savings and deposits, as well as new loans denominated in manat have undergone no considerable changes over the recent month.
Attractiveness of the assets denominated in the manat for economic agents is being safeguarded amid low inflation. Though dollarization of deposits slightly increased on the last month of Quarter I, the reverse trend is observed in April. Prolongation of the Law on Full Deposit Insurance will both protect the deposit base of banks and support de-dollarization.
The main source of loan portfolio growth is business loans. Consumer loans tend to decline, their share in the loan portfolio is declining.
Actions taken by the Central Bank to support the population and businesses affected by the pandemic allow easing lending terms and conditions within the frames of maintaining financial stability.
Economic activity. As in most countries, the coronavirus pandemic has a downward effect on economic activity. The real sector monitoring by the Central Bank indicates that, positive dynamics of economic activity indicators in the non-oil industry, construction, trade and services in January-February was replaced by drop from March onward, and the trade activity plunged.
Whereas economic activity was 2.8% over 2 months of 2020, it decreased to 1.1% in Quarter I due to the coronavirus. Economic activity was 6.7% in the non-oil industry in the first 2 months and 3.5% on results of Quarter I.
The Government's economic support package (over 4% of GDP) and synchronized macro-prudential measures should help slow down the contraction in demand and protect employment.
Inflation risks. Uncertainties related to changes in the balance of risks remain high. Global economic activity and the conjuncture in global oil markets mainly affect through the channels like export revenues and expectations. On the other hand, restriction of the import of goods and services due to social isolation on a global scale rebalances the balance of payments. Flexible macroeconomic maneuver space in line with new realities, foreign exchange reserves that considerably exceed sufficiency norms and economic aid package under realization help diminish negative effects of the pandemic. Drop of macroeconomic risks will depend on the recovery of the global economy after easing the quarantine regime and reasonable stabilization of global oil prices.
Processes expected both externally and internally over the remaining part of the year require an optimum balance between the economic activity and employment target and safeguarding macroeconomic stability and its key anchor, exchange rate stability, when taking next decisions on the parameters of the interest rate corridor. Under these circumstances, the Central Bank will monitor developments in the global environment and domestic financial markets and the state of achieving the inflation target.
The decision takes effect on 1 May 2020. The next decision of the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will be announced on 19 June 2020.