18 iyun 2020, Bakı: Ölkədə koronavirus (COVİD-19) pandemiyasına qarşı mübarizə çərçivəsində insanların kütləvi toplanış və təmas yerlərinin, eləcə də bununla əlaqədar olan işlərin, proseslərin minimallaşdırılması tədbirləri həyata keçirilir və bu tədbirlərin təmin edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən də daimi əsasda müvafiq addımlar atılır.
Bankların filial və şöbələrində, eləcə də bankomatların qarşısında vətəndaş sıxlığının idarə olunması məqsədilə əmək pensiyaları, sosial müavinət, təqaüd və kompensasiya ödənişləri, eləcə də ünvanlı dövlət sosial yardımları üzrə istifadə müddəti başa çatan aktiv müştərilərin ödəniş kartlarının istifadə müddətinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixinədək artırılması üçün Mərkəzi Bankı tərəfindən müvəkkil banklara müraciət olunmuşdur. Həmin müraciət müvəkkil banklar tərəfindən təmin olunaraq müvafiq ödəniş kartlarının istifadə müddəti avtomatik olaraq uzadılmışdır.
Eyni zamanda, Mərkəzi Bank tərəfindən banklara müştərilərin istəyi ilə yeni emissiya edilmiş ödəniş kartlarının bankların texniki imkanları və təhlükəsizlik tələbləri nəzərə alınmaqla kuryer vasitəsilə ünvana çatdırılması xidmətlərinin göstərilməsi də tövsiyə olunmuşdur.
Qeyd edək ki, pandemiya ilə əlaqədar olaraq cari ilin mart ayında da Mərkəzi Bank tərəfindən müvəkkil banklara adıçəkilən ödəniş kartlarının istifadə müddətinin artırılması ilə bağlı müraciət ünvanlanmış və həyata keçirilən tədbirlər sayəsində bank-müştəri təmasları mümkün qədər azaldılmışdır.
Məlumat üçün bildiririk ki, hüquqi və fiziki şəxslər Mərkəzi Bankın səlahiyyətlərinə aid məsələlər barədə Mərkəzi Bankın “966” qaynar xəttinə zəng edə bilərlər.

18 June 2020, Baku: As part of the fight against the coronavirus (COVID-19) pandemic in the country, measures are being taken to minimize places of mass gathering and contact of people, as well as related work and processes; the Central Bank also takes appropriate steps to ensure these measures on a regular basis.
The Central Bank appealed to designated banks to extend the validity period of active customers’ expired cards for payment of labor pensions, social benefits, compensations, as well as targeted social aid until 30 September 2020 to manage closeness of citizens in bank branches and departments, as well as in front of ATMs. The designated banks provided the appeal and automatically extended the validity period of relevant payment cards.
At the same time, the Central Bank recommended that banks provide courier delivery of newly issued payment cards to addressees at the request of customers, taking into account technical potential and security requirements of banks.
To note, the Central Bank addressed an appeal to the designated banks in March to extend the validity of these payment cards in connection with the pandemic, and the measures taken reduced bank-customer contacts as much as possible.
Please be informed that legal entities and individuals can call the Central Bank's ‘966’ hotline on issues related to the Central Bank's powers.