30 iyun 2020-ci il, Bakı: Bakı şəhərində özəl valyutadəyişmə məntəqələrinin fəaliyyət göstərməsinə dair mətbuatda yayılan məlumatlara aydınlıq gətirərək bildiririk ki, hazırda yalnız banklar və onların filialları, eləcə də “Azərpoçt” MMC-nin filial və şöbələri valyuta mübadiləsi fəaliyyəti hüququna malikdirlər. Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən “Valyuta tənzimi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq digər hüquqi və fiziki şəxslərə valyuta mübadiləsi fəaliyyətinə lisenziya verilməmişdir. Əgər yuxarıda qeyd olunan təşkilatlardan başqa hər hansısa hüquqi və fiziki şəxs belə fəaliyyətlə məşğul olarsa bu qanunsuzdur.
Media nümayəndələrinə belə məlumatları yaymazdan öncə Mərkəzi Bankla dəqiqləşdirmə aparmağı və qanunsuz valyuta mübadiləsi fəaliyyəti ilə məşğul olma hallarının qarşısının alınmasına ictimai dəstək göstərərək həqiqətən də belə faktlarla rastlaşarlarsa dəqiq ünvan göstərməklə informasiya verməyi tövsiyə edirik.

30 June 2020, Baku: Clarifying the media reports on operation of private currency exchange offices in Baku, we would likte to state that currently only banks and their branches, as well as branches and divisions of the Azerpost LLC have the right to exchange currency. The Central Bank of the Republic of Azerbaijan has not licensed other individuals and legal entities to deal with currency exchange activities in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan on Currency Regulation. It is illegal if any legal entity or individual other than the above-mentioned organizations engage in such activities.
We recommend that media representatives clarify the issue with the Central Bank prior to disseminating such information and provide public support to prevent illegal currency exchange activities by providing an accurate address if they actually encounter such facts.