30 iyul 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 7%-dən 6.75%-ə endirilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin aşağı həddi 6.25%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 7.25% səviyyəsində müəyyən edilmişdir.
Bu qərar faktiki və proqnozlaşdırılan illik inflyasiyanın hədəf intervalının (4+2%) mərkəzindən aşağıda olması, beynəlxalq konyunkturda yaxşılaşma meyillərinin və valyuta bazarında stabilliyin davam etməsi, pandemiyanın təsiri ilə tələbin zəifləməsinin antiinflyasiya effektləri nəzərə alınmaqla qəbul edilmişdir.
Faiz dəhlizinin parametrlərinə dair növbəti qərarlar faktiki inflyasiyanın proqnozdan kənarlaşma dərəcəsindən, qlobal bazarlarda vəziyyətin dəyişməsindən, habelə daxili tələbin və iqtisadi aktivliyin bərpasından asılı olaraq qəbul ediləcəkdir.
İnflyasiyanın dinamikası və inflyasiya gözləntiləri. İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr olunmuş son toplantısından keçən dövrdə illik inflyasiya hədəf intervalının mərkəzindən aşağıda qalmışdır. Məcmu tələbin daralması və onun antiinflyasiya təsirləri şəraitində iyun ayında 0.3%-lik deflyasiya baş vermiş, illik inflyasiya 3% təşkil etmişdir.
Mövsümi amillərin də təsiri ilə iyunda ərzaq qiymətləri 1.5% aşağı düşmüş, qeyri-ərzaq məhsulları 0.1%, xidmətlər isə 0.9% bahalaşmışdır.
Real sektor müəssisələri üzrə monitorinqin nəticələri inflyasiya gözləntilərinin azalmaqda davam etdiyini göstərir. 2020-ci ilin iyul-sentyabr ayları üzrə sənaye, xidmət və ticarət sektorlarında müəssisələrin inflyasiya gözləntiləri azalmaqda davam etmişdir. İyunda ev təsərrüfatları arasında aparılmış sorğuya görə inflyasiyanın yüksələcəyini gözləyən respondentlərin xüsusi çəkisi mart ayı ilə müqayisədə 3 faiz bəndi azalaraq 29%-ə enmişdir.
İnflyasiya amilləri üzrə iyulda aparılmış təhlillər əsasında inflyasiya proqnozu dəyişilməz saxlanılmışdır. Son proqnozlara görə mövcud fundamentallar çərçivəsində 2020-ci ilin sonuna inflyasiyanın 3-3.5% intervalında fomalaşacağı gözlənilir.
Qlobal mühit və xarici sektor göstəriciləri. Pul siyasətinə həsr olunmuş son iclasdan ötən müddətdə qlobal iqtisadi aktivliyi xarakterizə edən göstəricilərdə əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməmişdir. Dünya Ümumi Daxili Məhsulunun 60%-dən çoxunu yaradan İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı ölkələri üzrə biznes inam və istehlakçı inamı indeksləri iyunda may ayı ilə müqayisədə bir qədər yüksəlsə də, ilin əvvəlindəkindən əhəmiyyətli dərəcədə aşağı səviyyədədir. Beynəlxalq Valyuta Fondu 2020-ci il üzrə qlobal iqtisadiyyatın ressesiyasına dair özünün proqnozunu iyunda 3%-dən 4.9%-ə yüksəltmişdir.
Dünya əmtəə qiymətlərində, o cümlədən neft qiymətində bərpa prosesləri davam etməkdədir. İyulun ötən dövründə Brent markalı neftin orta qiyməti 43 ABŞ dolları təşkil etmişdir ki, bu da aprel ayına nisbətən (27 ABŞ dolları) 59% yüksəkdir.
Son ayda beynəlxalq konyunkturun yaxşılaşması və idxalın aşağı səviyyədə qalması xarici balans göstəricilərinə də müsbət təsir etmişdir. Ümumilikdə, cari ilin 6 ayında xarici ticarət balansında 2.7 mlrd. ABŞ dolları səviyyəsində profisit olmuşdur.
Ölkənin strateji valyuta ehtiyatları artmaqda davam edir. Hazırda strateji valyuta ehtiyatları 51.7 mlrd. ABŞ dolları təşkil edir ki, bu da ilin əvvəli ilə müqayisədə 1.2% çoxdur. Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları ilin əvvəlindən 3.3% artmışdır.
Monetar şərait. Ötən toplantıdan keçən müddətdə monetar şərait əsasən yumşalmışdır. Buna faiz dəhlizi parametlərinin iyunda azalma istiqamətində dəyişdirilməsi, kreditləşmənin dəstəklənməsi üçün görülən tədbirlər, eləcə də dövlət büdcəsi xərclərinin həyata keçirilməsilə bağlı vahid xəzinə hesabının qalığının azalması təsir göstərmişdir. Pul bazası iyun ayının sonundan bəri 3.6% artmışdır. Pul təklifi artmağa başlasa da, maliyyə bazarlarının müxtəlif seqmentlərində faiz dərəcələri fərqli istiqamətlərdə dəyişmişdir.
Pul siyasəti qərarlarının təsiri ilə son ayda Mərkəzi Bankın depozit əməliyyatları və qısamüddətli notları üzrə faiz dərəcələrinin, eləcə də dövlət qiymətli kağızlarının gəlirliyinin azalması müşahidə edilmişdir. Bu maliyyə alətləri üzrə hərraclarda tələbin təklifi üstələməsi ümumilikdə likvidliyin yüksək olduğunu göstərir. Pul bazarlarında orta faizlərin azalması pul siyasətinin transmissiyasının birinci həlqəsinin effektli olduğunu göstərir.
Ötən toplantıdan bəri depozit faizlərinə təsir göstərən başlıca amil sığortalanan əmanətlər üzrə maksimal faizin iyundan qaldırılması olmuşdur. Manatla əmanət faizlərinin faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanı əhəmiyyətli üstələməsi milli valyutada yığımların cəlbediciliyini və de-dollarlaşma proseslərini dəstəkləyir.
Kredit faizləri başlıca olaraq real sektorda pandemiyanın təsiri ilə artan risklərdən və bu risklərin banklar tərəfindən qiymətləndirilməsindən əhəmiyyətli təsirlənir. Mərkəzi Bankın pul siyasəti qərarları və pul bazarında faizlərin azalması qarşıdakı dövrdə kreditləşmə şərtlərinin də yumuşaldılması üçün zəmin yaradır. Pandemiyadan təsirlənən iqtisadi subyektlərin dəstəklənməsi üçün tənzimləyici yumşalmalar və dövlətin güzəştli kreditləşmə mexanizmlərinin tətbiqi də maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını yaxşılaşdıracaqdır.
İqtisadi aktivlik. Pandemiya ilə bağlı zəruri məhdudiyyət tədbirləri daxili iqtisadi aktivliyə iyun-iyul aylarında da neqativ təsir göstərmişdir. Real sektor müəssisələrinin monitorinqi göstərir ki, biznes inam indeksi qeyri-neft sənayesi, tikinti, ticarət və xidmət sahələri üzrə iyun ayında da neqativ zonada qalmışdır. Ev təsərrüfatları arasında iyun ayında aparılmış sorğu istehlakçı inam indeksinin də azaldığını göstərir.
Məcmu tələbin bütün komponentlərində azalma fonunda rəsmi statistikaya görə cari ilin 6 ayında iqtisadiyyatın baza sahələri olan qeyri neft-qaz sənayesi və kənd təsərrüfatında iqtisadi artım davam etsə də, bütövlükdə ÜDM real ifadədə 2.7%, o cümlədən qeyri-neft sektoru üzrə 2.5% azalmışdır.
Hökumətin və Mərkəzi Bankın birgə aktiv antiböhran tədbirlərinin icrası, xüsusən də pandemiyadan zərər çəkən sahələrin dəstəklənməsi tədbirləri iqtisadi aktivliyin azalmasının miqyasını əhəmiyyətli kiçiltməyə kömək etmişdir. Virus təhlükəsinin qaldığı və sosial təcrid tədbirlərinin davam etdiyi şəraitdə iqtisadi artımın öz potensialına yaxınlaşması prosesinin qlobal iqtisadiyyatda gözlənildiyi kimi tədricən baş verəcəyi proqnozlaşdırılır.
Uçot dərəcəsinin azaldılması, ilin qalan dövründə pul təklifinin proqnozlaşdırılan genişlənməsi məcmu tələbin bərpasına, iqtsadi aktivliyin və məşğulluğun dəstəklənməsinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
İnflyasiya riskləri. Qısamüddətli dövrdə inflyasiya üzrə risklər balansında stabilləşdirici amillər üstünlüyünü qorumaqdadır.
Pandemiya şəraitində zəif məcmu tələb qarşıdakı aylarda da başlıca antiinflyasiya amili kimi çıxış edəcəkdir. Məcmu tələbin daralması idxalı və beləliklə valyuta bazarında tələbi məhdudlaşdırır. Bununla belə logistik zəncirdə qırılmalar, habelə koronovirusdan qorunmaq üçün iqtisadi subyektlərin üzləşdiyi əlavə xərclər qiymətlərə artırıcı təsir göstərə bilər.
Pandemiyanın davamlığı və təsirləri ilə əlaqədar ortamüddətli dövrə qlobal mühit üzrə əhəmiyyətli qeyri-müəyyənliklər qalmaqdadır. Bu dövrdə milli iqtisadiyyatda makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin qorunması yaranan çağırışlara cavab verən, iqtisadi artımın və məşğulluğun bərpasını təmin edəcək yeni makroiqtisadi çərçivənin formalaşmasından və effektiv siyasət koordinasiyasından asılı olacaqdır.
Bu qərar 30 iyul 2020-ci ildən qüvvəyə minir. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin faiz dəhlizinin parametrləri barədə növbəti qərarı 2020-ci il sentyabr ayının 18-də ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.

30 July 2020, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to shift the refinancing rate from 7% to 6.75%. The floor of the interest rate corridor was set at 6.25%, while the ceiling at 7.25%.
Next interest rate corridor parameters related decisions will depend on deviation of actual inflation from the forecast, changes in global markets, as well as recovery of domestic demand and economic activity.
Inflation and inflation expectations. Since the last meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy annual inflation has remained below the center of the annual inflation target band. Amid shrunk aggregate demand and its anti inflationary effects, there was 0.3% deflation in June, and annual inflation was 3%.
Under seasonal factors in July food prices slided by 1.5%, prices for non-food products hiked by 0.1%, and services by 0.9%.
Monitoring of real sector enterprises displays that inflation expectations keep decreasing. In July-September 2020 inflation expectations continued declining in industry, services and trade. According to the survey among households conducted in June the share of respondents who expect inflation to rise decreased by 3 pp to 29% compared to March.
Inflation forecast was left unchanged based upon July analysis across inflation factors. According to recent forecasts, inflation is expected to range 3-3.5% by the end 2020 within the frames of existing fundamentals.
Global environment and external sector indicators. Since the last meeting on monetary policy the indicators that characterize global economic activity have undergone no considerable changes. Whereas the business and consumer confidence indexes across the OECD countries that contribute to over 60% of global GDP slightly increased in June compared to May, they are significantly lower than early year. The IMF revised its global economic recession forecast for 2020 up from 3% to 4.9% in June.
Global commodity prices, including oil prices are recovering. Over the past period of July average Brent oil price has been $43, 59% up vs April ($27).
Better international conjuncture of the recent month and still low import had an upward effect on external balance indicators. In general, foreign trade surplus of recent 6 months amounted to $2.7B.
Strategic foreign exchange reserves keep increasing – currently $51.7B, 1.2% up vs early year. Foreign exchange reserves of the Central Bank have increased by 3.3% since early year.
Monetary condition. The monetary condition has largely eased since the last meeting, driven by downward changes in interest rate corridor parameters in June, measures taken to support lending, as well as drop in the balance of a single treasury account related to state budget expenditures. Money base has increased by 3.6% since end-June. While money supply started to increase, interest rates varied across financial market segments.
Interest rates on deposit operations and short term notes of the Central Bank, as well as government securities yield declined under the effect of monetary policy decisions over the recent month. The fact that demand exceeds supply in auctions on these financial instruments indicates that liquidity is generally high. Drop in average interest rates in money markets shows the effectiveness of the first loop of monetary policy transmission.
Since the last meeting the main factor to affect deposit interests has been the rise in the maximum interest rate on insured deposits. Interest rates on manat denominated deposits considerably prevail over actual and forecasted inflation, contributing to attractiveness of savings in the national currency and de-dollarization.
Pandemic driven high risks in the real sector and their evaluation by banks largely translate into loan interest rates. Central Bank’s monetary policy decisions and drop in interest rates in the money market pave the way to easy credit conditions in the period to come. Regulatory easing and introduction of concessional government lending mechanisms to support pandemic-affected economic agents will also improve access to financial resources.
Economic activity. Pandemic related necessary restrictions had a negative effect on economic activity in June-July as well. Real sector monitoring displays that business confidence index remained negatively zoned in the non-oil industry, construction, trade and services in June. The June survey among households suggest that the consumer confidence index declined.
On the backdrop of decline across all aggregate demand components, according to official statistics, while economic growth continued in the oil-and-gas industry and agriculture over 6 months of the current year, the base areas of the economy, in general real GDP decreased by 2.7%, and 2.5% on the non-oil sector.
Implementation of concerted anti-crisis actions by the Government and the Central Bank, in particular support for pandemic-affected areas helped considerably reduce the scale of decline in economic activity. In the environment of lingering virus threat and social isolation measures economic growth is forecast to approach its potential gradually, as in the global economy.
Reduction of the refinancing rate, forecasted expansion of money supply over the remaining part of the year will have an upward effect on aggregate demand recovery and support for economic activity and employment.
Inflation risks. In the short run stabilizing factors in the inflation risk balance still prevail.
Weak pandemic-driven aggregate demand will act as the key anti-inflationary factor in upcoming months. Shrunk aggregate demand contains import and consequently demand in the FX market. However, disruptions in logistic chain, as well as additional expenses by economic agents to fight coronavirus may have an upward effect on prices.
Significant uncertainties remain in the global environment over the medium term with respect to the duration and effects of the pandemic. Over this period, macroeconomic and financial stability in the national economy will depend on formation of a new macroeconomic framework and effective policy coordination that will meet the new challenges and recover economic growth and employment.
The decision takes effect on 30 July 2020. The next decision of the Management Board of the Central Bank on the interest rate corridor parameters will be announced on 18 September 2020.