15 sentyabr 2020-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə aztəminatlı əhalinin sosial rifahının gücləndirilməsi, yoxsulluğun azaldılması və məşğulluğun artırılması ilə bağlı verdiyi tapşırıqların icrası Mərkəzi Bankın daim diqqət mərkəzində saxlanılır və ölkədə maliyyə inklüzivliyinin yüksəldilməsi, bank xidmətlərinin çatdırılması kanallarının diversifikasiyası, xüsusilə aşağı gəlirli əhali qrupunun bank xidmətlərinə səmərəli və effektiv çıxışının təmin edilməsi istiqamətinə müvafiq tədbilər həyata keçirilməkdədir. Bu istiqamətdə aparılan tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı Azərbaycan Banklar Assosiasiyası ilə birgə aşağı gəlirli əhali qrupu üçün pulsuz “Baza bank xidmətləri” təkliflər paketini hazırlayaraq bank sektoruna təqdim etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 26 sentyabr tarixli 508 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası çərçivəsində hazırlanmış “Baza bank xidmətləri” paketi özündə aşağı gəlirli əhali qrupu üçün pulsuz bank hesabının açılması, pulsuz debet ödəniş kartının təqdim edilməsi, emitent bank tərəfindən ölkədaxili öz ekvayer şəbəkəsindən nağdlaşdırma əməliyyatlarına xidmət haqqının tətbiq edilməməsi, elektron bankçılıq xidmətlərindən istifadə etməklə aparılan ödənişlər üzrə xidmət haqlarının tutulmaması və sair kimi güzəştləri ehtiva edir.
Layihənin ilkin mərhələsində ölkə başçısının 19 mart 2020-ci il tarixli Sərəncamının icrası çərçivəsində Dövlət Məşğulluq Xidməti orqanlarında işsiz kimi qeydiyyata alınan 600 min vətəndaşa ölkədə fəaliyyət göstərən banklar tərəfindən pulsuz baza bank xidmətlərinin təqdim olunması nəzərdə tutulmuşdur.
Banklar tərəfindən aşağı gəlirli əhali qrupu üçün pulsuz “Baza bank xidmətləri”nin təqdim olunması ölkədə bank xidmətlərindən məhdud istifadə edən aşağı gəlirli əhali qrupunun daha səmərəli və effektiv kanallarla rəqəmsal maliyyə xidmətlərinə çıxışını genişləndirəcək, maliyyə inklüzivliyinin yüksəldilməsini və maliyyə bank xidmətlərinin əlçatanlığını gücləndirəcəkdir.

15 September 2020, Baku: The Central Bank always attaches great importance to implementation of the instructions by the President of the Republic of Azerbaijan to strengthen social welfare of low-income population, reduce poverty and increase employment and takes relevant measures to increase financial inclusion, diversify channels to deliver banking services, ensure effective access to banking services, especially for low-income groups. Within the frames of related efforts the Central Bank of the Republic of Azerbaijan together with the Azerbaijan Banks Association developed and presented to the banking sector a package of free ‘Basic banking services’ proposals for low-income groups.
The ‘Basic banking services’ package developed within the frames of implementation of the actions specified in the ‘State Program on expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020’ approved by Decree# 508 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 26 September 2018 includes benefits, such as opening free bank accounts for low income population, providing free debit cards, non-application by the issuing bank of a service fee for cash transactions from its acquirer network within the country, non-deduction of service fees for payments made using electronic banking services, etc.
At the initial stage of the project, within the implementation of the Presidential Decree dated 19 March 2020, 600,000 citizens registered as unemployed at the State Employment Service will be provided with free basic banking services by banks operating in the country.
Introduction of free ‘Basic Banking Services’ for low-income groups by banks will expand access for low-income groups with limited access to banking services to digital financial services through more efficient and effective channels, increase financial inclusion and strengthen access to financial banking services.