Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 26 sentyabr tarixli 508 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ölkədə fiziki şəxslər, biznes strukturları və dövlət orqanları arasında aparılan qarşılıqlı hesablaşmaların 24/7/365 rejimində 5-10 saniyə ərzində tam başa çatdırılması imkanının təmin edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən yaradılan Ani Ödənişlər Sistemi (AÖS) real rejimdə istismara verilmişdir.
Cari ilin 1 oktyabr tarixindən AÖS-ə inteqrasiya olunmuş banklarda, habelə onların internet və mobil bankçılıq xidmətləri vasitəsilə əhali üçün qeydiyyat, hesablararası köçürmə və ödəniş funksionallıqları istifadəyə təqdim olunmuşdur. Qeyd olunan funksionallıqların tətbiqi nəticəsində fiziki və hüquqi şəxslər, habelə dövlət orqanları arasında hesablaşmaların bank hesabları üzərindən sadələşdirilmiş identifikatorlar vasitəsilə (FİN, VÖEN, mobil nömrə, e-poçt) aparılması imkanı yaradılmışdır. İstifadəçilər iştirakçı bankların sistemə inteqrasiya olunmuş internet və mobil bankçılıq xidmətlərindən istifadə etməklə, eləcə də müvafiq bank bölmələrinə müraciət edərək AÖS üzrə qeyd olunan əməliyyatları həyata keçirə bilərlər.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyi, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC, “Kapital Bank” ASC , “Unibank” KB ASC, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC, “Premium Bank” ASC, “Muğanbank” ASC, “Bank Avrasiya” ASC, “Expressbank” ASC, “AFB Bank” ASC, “Günay Bank” ASC, “Naxçıvanbank” ASC, “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC və “Melli İran Bankı” Bakı filialı AÖS-ə inteqrasiya olunmuşdur. AÖS üzrə xidmətlər “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC, “Unibank” KB ASC, “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC, “Expressbank” ASC tərəfindən filial şəbəkəsi, habelə internet və mobil bankçılıq vasitəsilə, digər banklar tərəfindən isə ilkin mərhələ üçün yalnız filial şəbəkəsi vasitəsilə göstərilir.
Əhali və biznes subyektlərinin sistemin imkanlarından daha aktiv istifadəyə cəlb edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən AÖS üzrə göstərilən əməliyyatlarla bağlı iştirakçı təşkilatlardan 1 iyul 2021-ci il tarixinə kimi xidmət haqqı tutulmayacaqdır.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Bank tərəfindən AÖS-ün əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və funksional imkanlarının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər davam etdiriləcəkdir. Cari ilin sonunadək sistemin mobil tətbiqi və internet səhifəsi real rejimdə istismara veriləcək, habelə kiçik təsərrüfat subyektlərinə “QR kod” və “NFC” kimi texnoloji həllərdən istifadə edərək nağdsız ödənişləri qəbul etmək imkanı verən funksionallıqlar təqdim ediləcəkdir. Eyni zamanda, vergi, rüsum, icarə haqqı və digər büdcə ödənişlərinin, həmçinin kommunal, rabitə və digər kütləvi xidmətlər üzrə ödənişlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada toplanılması məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən yaradılmış “Hökumət Ödəniş Portalı”na inteqrasiya olunmuş qurumlar tərəfindən göstərilən 600-ə yaxın xidmət üzrə ödənişlərin AÖS vasitəsilə həyata keçirilməsi təmin olunacaqdır.

1 October 2020, Baku: Within the framework of the “State Program on Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020”, approved by the Decree #508 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 26 September 2018, the Instant Payment System (IPS) developed by the Central Bank was launched in real mode with the aim of ensuring the opportunity of full completion of mutual transactions conducted between individuals, businesses and state agencies in the country in the regime 24/7/365 within 5-10 seconds.
From 1 October 2020, banks integrated into the IPS, as well as their internet and mobile banking services introduced the registration, inter-account transfer and payment functions for the population. Application of the above-mentioned functions allowed to make settlements between individuals and legal entities, as well as government agencies through bank accounts via simplified identifiers (FIN, TIN, mobile phone number, e-mail). Users can carry out the above-mentioned transactions on IPS using the Internet and mobile banking services of the participating banks integrated into the system, as well as by contacting the respective bank branches.
At present, the State Treasury Agency of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, International Bank of Azerbaijan OJSC, Kapital Bank OJSC, Unibank CB OJSC, Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC, Premium Bank OJSC, Muganbank OJSC, Bank Eurasia OJSC, Expressbank OJSC, AFB Bank OJSC, Gunay Bank OJSC, Nakhchivanbank OJSC, Ziraat Bank Azerbaijan OJSC and Baku Branch of Melli Iran Bank are integrated into the IPS. IPS services are provided by International Bank of Azerbaijan OJSC, Unibank CB OJSC, Yapi Kredi Bank Azerbaijan CJSC, Expressbank OJSC through their branch network, as well as internet and mobile banking, and by other banks only through branch network for initial stage.
In order to involve the population and business entities in the more active use of the system, the Central Bank will not charge service fees until 1 July 2021 in connection with the operations provided by the Central Bank.
It should be noted that the measures taken by the Central Bank to expand the scope and increase the functional capacity of the IPS will be continued. By the end of this year, the system's mobile application and website will be launched in real time, as well as the features that enable small businesses to accept cashless payments using technological solutions such as QR code and NFC. At the same time, payments for about 600 services provided by institutions integrated into the Government Payment Portal created by the Central Bank for the centralized collection of taxes, duties, rent and other budget payments, as well as payments for utilities, communications and other public services, will be provided through IPS.