21 oktyabr 2020-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov Beynəlxalq Valyuta Fondunun Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionu ölkələrinin mərkəzi bank sədrlərinin iştirakı ilə videokonfrans formatında keçirilən toplantıda iştirak etmişdir.
Toplantı pandemiya dövründə qlobal maliyyə sistemində çağırışlar, maliyyə sabitliyinin qorunması və iqtisadi bərpaya dəstək, maliyyə sektorunda həyata keçirilən dəstəkləyici siyasətlərlə bağlı fikir mübadiləsinə həsr olunmuşdur.
İclasda çıxış edən E.Rüstəmov bildirmişdir ki, cari ildə dünyanın bütün ölkələri presedenti olmayan şoklar kombinasiyasına məruz qalmışdır. Pandemiya ilə bağlı yaranmış vəziyyət dünya iqtisadiyyatına sıx inteqrasiya olunmuş Azərbaycan iqtisadiyyatına da təsir göstərmişdir. Lakin əvvəlki illərdə yaradılmış makroiqtisadi idarəetmə platforması, maliyyə buferləri və uzun illər ərzində əldə etdiyimiz böhran idarəetmə təcrübəmiz bu şokların iqtisadiyyata və maliyyə sektoruna təsir kanallarını məhdudlaşdırmışdır. Qabaqlayıcı rejimdə həyata keçirilən anti-böhran tədbirləri nəticəsində ölkədə makroiqtisadi sabitlik qorunmuş və daha dərin resessiyanın qarşısı alınmışdır.
Rüstəmov iştirakçıları sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü ilə bağlı da məlumatlandırmışdır. Qeyd etmişdir ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində bir sıra şəhərlər, kəndlər və digər yaşayış məntəqələrində çoxlu sayda mülki şəxs həlak olub, evlər, məktəblər, xəstəxanalar və digər sosial infrastruktur dağıdılıb. Erməni silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatlara cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi uğurlu əks-həmlə əməliyyatları nəticəsində işğal altında olan bir sıra şəhər, kəndlərimiz və vacib yüksəkliklər azad olunmuşdur. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam təmin olunması məqsədi ilə döyüşlər davam edir. O, bildirmişdir ki, dayanıqlı sülhün əldə edilməsi üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə riayət olunmalı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrası təmin edilməli və Ermənistan işğalçı hərbi qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarmalı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olunmalıdır.
E.Rüstəmov bildirmişdir ki, makroiqtisadi siyasət, o cümlədən maliyyə sabitliyi siyasəti post-pandemiya dövründə milli iqtisadiyyatımızın üzləşdiyi yeni çağırışlara yönələcək və maliyyə sektorunun sabitliyini və inklüzivliyini yüksəltməklə iqtisadi artımın dayanıqlı bərpasına dəstək verəcəkdir.
Yekunda müzakirələrdə pandemiyanın neqativ təsirlərinin azaldılması və post pandemiya dövründə iqtisadiyyatda bərpa prosesinin sürətləndirilməsi üçün qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilmişdir. Maliyyə sektorunun keyfiyyətçə yeni iqtisadi artımda rolunun gücləndirilməsi məqsədi ilə hərtərəfli və dərin diaqnostikasının aparılması üçün Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı ilə Maliyyə Sektorunun Qiymətləndirilməsi Proqramı çərçivəsində başlanmış əməkdaşlıq davam etdiriləcəkdir.

21 October 2020, Baku: Elman Rustamov, Governor of the Central Bank, participated in video conference of the International Monetary Fund with the participation of central bank governors of the Caucasus and Central Asia.
The meeting was dedicated to exchange of opinions on challenges in the global financial system during the pandemic, safeguarding financial stability and support for economic recovery, and supportive policies pursued in the financial sector.
Speaking at the meeting, E. Rustamov said that this year all countries of the world were exposed to a combination of unprecedented shocks. The pandemic has affected the Azerbaijani economy too, which is closely integrated to the world economy. However, the macroeconomic management platform established in previous years, financial buffers, and our crisis management experience gained over many years limited the channels of impact of these shocks on the economy and the financial sector. As a result of preventive anti-crisis measures, macroeconomic stability was maintained and a deeper recession was avoided.
Rustamov informed the participants on next military agression of Armenia against Azerbaijan starting from 27 September. As a result of attacks of the Armenian armed forces many civilians have been killed in a number of cities, villages and other residential areas, houses, schools, hospitals and other infrastructure have been destroyed. Successful counter-offensive operations carried out by the Azerbaijani Army in response to the provocations by the Armenian armed forces, a number of our occupied cities, villages and important heights have been liberated. Fighting continues to ensure the territorial integrity of Azerbaijan. He said that to achieve lasting peace, the norms and principles of the international law must be observed, UN Security Council resolutions must be implemented and Armenia must immediately and unconditionally withdraw its occupying forces from the Azerbaijani territory, and the territorial integrity of our country must be ensured.
E.Rustamov told that the macroeconomic policy, including financial stability will be oriented towards new challenges faced by the national economy during the post-pandemic period, and underpin recovery of economic growth by boosting financial sector stability and inclusiveness.
In conclusion, discussions highlighted importance of mutual cooperation to reduce negative effects of the pandemic and accelerate the recovery process in the economy during the post-pandemic. Cooperation with the IMF and the World Bank under the Financial Sector Assessment Program will continue to conduct a comprehensive and in-depth diagnosis to strengthen the role of the financial sector in a qualitatively new economic growth.