07 dekabr 2020-ci il, Bakı: Qlobal iqtisadi böhran fonunda ölkədə maliyyə sabitliyini qorumaq, bank sisteminin dayanıqlığını təmin etmək, əmanətçilərin bank sisteminə etimadını gücləndirmək məqsədilə 2016-cı il 19 yanvar tarixində “Əmanətlərin tam sığortalanması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilmişdir. 2016-cı il martın 4-dən qüvvəyə minən Qanuna görə, Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun Himayəçilik Şurasının müəyyən etdiyi illik faiz dərəcəsi həddində olan bütün qorunan əmanətlər məbləğindən asılı olmayaraq 3 il müddətində tam sığortalanmışdır. Növbəti dövrlərdə, Qanuna edilmiş dəyişikliklər əsasında sözügedən müddət 4 dekabr 2020-ci il tarixinədək uzadılmışdır.
Əmanətlərin tam sığortlanması sxeminin 2016-cı ildən tətbiqi nəticəsində maliyyə sabitliyi qorunub saxlanılmış, əmanətlərin dinamikasında sabitləşmə təmin edilmiş, bank sektorunun sağlamlaşdırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Ötən dövr ərzində, bank sektoru üzrə aparılmış sağlamlaşdırma tədbirlərinin nəticələri və əmanətlərin tam sığortalanması mexanizminin maliyyə sabitliyinin lövbəri rolunu oynaması nəzərə alınmaqla, qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı və Əmanətlərin Sığortalanması Fondu tərəfindən əmanətlərin sığortalanması mexanizminin yeni çərçivəsinə dair hərtərəfli strategiya hazırlanmışdır. Strategiya Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının İqtisadi Şurasında geniş müzakirə edilmiş, müzakirələrin nəticəsi olaraq 5 aprel 2021-ci ilədək keçid dövrü müəyyən edilməklə əmanətlərin tam sığortalanması sxemindən çıxılması və cari situasiyaya uyğun əmanətlərin sığortalanması üzrə daha təkmil çərçivənin formalaşdırılması məqsədəuyğun sayılmış, “Əmanətlərin sığortalanması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda aşağıdakı dəyişikliklərin edilməsi təklif olunmuş və müvafiq Qanun layihəsi Milli Məclisə təqdim olunmuşdur:
Əmanətlərin sığortalanması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa təklif olunan dəyişikliklər dövlətimiz tərəfindən pandemiya şəraitində qəbul edilmiş digər mühüm qərarlarla ahəngdarlıq təşkil edir. Nəzərdə tutulan dəyişiklliklər əmanətçilərin mütləq əksəriyyətinin əmanətinin tam qorunmasına, banklarda risk idarəetməsini təkmilləşdirməyə, bazar intizamı və rəqabət mühitini gücləndirməyə, beləliklə bank sisteminin dayanıqlığı və əmanətçilərin mənafelərinin etibarlı qorunmasına imkan verəcəkdir.

7 December 2020, Baku: The Law of the Republic of Azerbaijan on Full Deposit Insurance was adopted on 19 January 2016 to safeguard financial stability, ensure banking system sustainability and boost confidence of depositors in the banking system amid global economic crisis. According to the Law that came into force on 4 March 2016, all protected deposits with the annual interest rate set by the Board of Trustees of the Deposit Insurance Fund (ADIF) are fully insured for 3 years irrespective their amount. The said period was extended until 4 December 2020 based on the amendments made to the Law in the following periods.
Since the introduction of the blanket guarantee in 2016 the financial stability has been safeguarded, the dynamics of deposits stabilized and measures taken to rehabilitate the banking sector implemented.
Over the past period, taking into account the results of banking sector rehabilitation efforts and that the blanket guarantee mechanism is an anchor for financial stability, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the ADIF developed a comprehensive strategy in line with best practices. The strategy was in-depth discussed at the Economic Council of the Republic of Azerbaijan chaired by the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan. Following the discussions, the period up to 5 April 2021 was set as a transition period for departing from the blanket guarantee scheme and formulating current situation-driven advanced deposit insurance framework. The following amendments were proposed to the Law of the Republic of Azerbaijan on Deposit Insurance and the relevant draft Law was presented to the Milli Majlis:
The proposed amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan on Deposit Insurance are in harmony with other important decisions taken by our state amid the pandemic. The intended amendments will allow to fully protect deposits of the vast majority of depositors, improve risk management in banks, strengthen market discipline and competitive environment, thus ensuring banking system sability and reliable protection of depositors' interests.