23 aprel 2021-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ölkədə iqtisadiyyata geniş kapitalizasiya imkanları təqdim edən, səmərəli fəaliyyət göstərən, şəffaf və müasir kapital bazarının formalaşdırılması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir və bu tədbirlərin effektivliyini və beynəlxalq təcrübəyə uyğunluğunu təmin etmək üçün beynəlxalq əməkdaşlığa önəm verir.
Bu xüsusda Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə Türkiyə Kapital Bazarları Şurası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Memorandumun məqsədi hər iki ölkənin milli qanunvericiliklərinin tələbləri nəzərə alınmaqla kapital bazarları sahəsində requlyativ əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, təcrübə mübadiləsinin təşkili, araşdırmaların aparılmasında dəstək və məlumat mübadiləsinin təmin edilməsi üçün zəruri çərçivənin formalaşdırılmasından ibarətdir.
İmzalanmış Memoranduma əsasən hər iki qurum arasında kapital bazarlarının inkişafı istiqamətində təcrübə mübadiləsinin aparılması, birgə tədqiqat işlərinin reallaşdırılması, təlim proqramlarının keçirilməsi, məsləhət xidmətinin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda Memorandum çərçivəsində tərəflər arasında hər iki ölkədə baş verən iqtisadi və maliyyə proseslərinə, kapital bazarları məsələlərinə dair məlumat və fikir mübadiləsi aparılacaqdır.
İmzalanmış bu Memorandum iki qardaş ölkənin bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, maliyyə sektorunda da əməkdaşlığın daha da möhkənməsinə xidmət edəcək, həm kapital bazarlarının, həm də bütövlükdə hər iki ölkənin maliyyə sektorunun inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.

23 April 2021, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan takes various actions to form an effective, transparent and modern capital market that provides ample capitalization opportunities for the economy and attaches importance to international cooperation to ensure effectiveness of these measures and their compliance with international practice.
In this regard, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the Capital Markets Board of Turkey signed a Memorandum of Understanding on cooperation. The purpose of the MoU is to develop a necessary framework for development of regulatory cooperation in capital markets, exchange of experience, support for research and information sharing, taking into account the requirements of the national legislation of both countries.
The two institutions will exchange experience in development of capital markets, conduct joint research and training programs and provide consulting services under the MoU. At the same time, the parties will exchange information and views on economic and financial processes in both countries and capital market issues.
This Memorandum will serve to further strengthen cooperation in the financial sector, as in all areas of the two brotherly countries, and contribute to the development of capital markets and the financial sector of both countries as a whole.