28 aprel 2021, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ölkədə rəqəmsal ödənişlərin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, innovativ ödəniş alətlərindən istifadə edərək daha rahat, sürətli və təhlükəsiz ödəniş imkanlarının artırılması, rəqəmsal ödəniş vərdişlərinin yaradılması və iqtisadiyyatda nağdsız dövriyyənin yüksəldilməsi məqsədilə beynəlxalq kart təşkilatları ilə effektiv əməkdaşlıq çərçivəsi formalaşdırmışdır.
Bu sahədə aparılan işlər çərçivəsində, Mərkəzi Bank və Mastercard beynəlxalq kart təşkilatı arasında növbəti strateji dövrdə ölkə üzrə rəqəmsal ödənişlərin inkişafı istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.
Ötən illər ərzində Mərkəzi Bankın strateji tərəfdaşı qismində çıxış etmiş Mastercard təşkilatı ilə birlikdə “Nağdsız Azərbaycan” layihəsi reallaşdırılmış, habelə “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində bir sıra uğurlu layihələrə imza atılmışdır. Qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində aidiyyəti qurumların dəstəyi ilə ölkədə ilk dəfə təhsil sahəsində multifunksiyalı “Smart təhsil kartı”, nəqliyyat sahəsində pilot olaraq seçilmiş şəhərlərdə sərnişindaşımada gediş haqlarının təmassız kartlarla ödənilməsi kimi layihələr icra edilmiş, nağdsız ödənişlərdən istifadənin stimullaşdırılması məqsədilə çoxsaylı kampaniyalar təşkil olunmuş, rəqəmsal ödənişlər barədə ictimai məlumatlılığın artırılması üzrə silsilə tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Rəqəmsal ödənişlərin davamlı inkişafı məqsədilə imzalanmış yeni strateji anlaşma texnoloji innovasiyalardan istifadə etməklə maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri üçün innovativ ödəniş alətlərinin tətbiqinin dəstəklənməsi, nağdsız ödənişlərə inamın artırılması üçün müxtəlif hədəf qrupları üçün seminar və təlimlərin təşkili, kiber təhlükəsizlik, süni intellekt və ən son texnoloji trendlərlə bağlı təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi kimi sahələrdə əməkdaşlığın davam etdirilməsini ehtiva edir.
Mərkəzi Bank ölkədə rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi sahəsində beynəlxalq təşkilatların təşəbbüslərini dəstəkləyir və bu istiqamətdə ən müasir təcrübənin ölkəmizə gətirilməsini daima diqqət mərkəzində saxlayır.

• Information disclosure schedule
28 April 2021, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan has shaped an effective framework for cooperation with international card organizations to expand the coverage of digital payments in the country, increase more convenient, fast and secure payment opportunities using innovative payment tools, instill digital payment habits and increase cashless circulation in the economy.
As part of related efforts, a Memorandum of Understanding was signed between the Central Bank and MasterCard to identify areas of mutual cooperation for the development of digital payments in the country in the next strategic period.
The Cashless Azerbaijan project was implemented jointly with MasterCard, the strategic partner of the Central Bank over the past years, as well as a number of successful projects were realized within the framework of the State Program on Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020. As part of mutual cooperation, with the support of relevant agencies, for the first time in the country projects like the multifunctional Smart Education Card in education, payment of fares with contactless cards in cities selected as pilots in transport were implemented, numerous campaigns were organized to encourage use of cashless payments, a series of measures were taken to raise awareness on digital payments.
The new strategic agreement, signed for sustainable development of digital payments, aims to expand financial inclusion through technological innovations, support introduction of innovative payment tools for SMEs, organize seminars and trainings for various target groups to increase confidence in cashless payments, covers cyber security, artificial intelligence and continuing cooperation in areas, like exchange of experience on the latest technological trends.
The Central Bank supports initiatives of international organizations in expansion of digital payments in the country and always focuses on bringing the latest related experience to our country.