24 noyabr 2021-ci il, Bakı: “İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta müqaviləsi”nin yeni məzmunu və formasına dair Mərkəzi Bank, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin və İcbari Sığorta Bürosunun rəhbər şəxsləri arasında onlayn görüş keçirilib.
Yeni müqavilənin məzmununa və formasına uyğun olaraq İcbari Sığorta Bürosunun informasiya sistemində edilmiş dəyişikliklər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verilib.
Təsdiq olunmuş yeniliklərə əsasən sığorta müqaviləsi müddətsiz bağlanır və ümumi tərəfdaşlıq müqaviləsi rolunu oynayır. “Sığorta müqaviləsinin qoşması” hər müqavilə ili üzrə tərtib olunur və müqavilə ili ərzində sığortaolunanlarla bağlı bütün dəyişikliklər müqavilənin qoşmasına əlavə formasında rəsmiləşdirilir.
Sığorta haqlarının ödənilməsi işəgötürənin maliyyə qrafikinə uyğun olaraq birdəfəlik və ya hissəvi təmin edilir.
Yeniliklər artıq Əmək Müqaviləsi Bildirişi altsistemində yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, video çarxlar və sığorta haqqının ödənilmə üzrə hazırlanmış kalkulyator ilə İcbarı Sığorta Bürosunun saytında (www.isb.az) tanış ola bilərsiniz.

24 November 2021, Baku: The officials of the Central Bank, the State Labor Inspection Service and the Compulsory Insurance Bureau (CIB) held an online meeting regarding the new content and format of the ‘Compulsory Insurance Agreement on loss of professional ability as a result of industrial accidents and occupational diseases’.
The event participants were informed on the changes made in the information system of the CBI in accordance with the content and format of the new agreement.
According to approved updates, the insurance agreement is concluded for an indefinite period and acts as a general partnership agreement. An ‘Attachment to the insurance agreement’ is developed per contractual year and all changes related to the insured over the contractual year are documented as an annex to the attachment.
Insurance premiums are paid either lump sum or in installments according to the employer’s financial schedule.
The updates have already been placed on the Labor Agreement Notice sub-system.
To note, you can get acquainted with the videos and the calculator for payment of insurance premiums on the website of the CIB (www.isb.az).