22 aprel 2022, Bakı: Beynəlxalq təcrübədə pul nişanlarının saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, ən son texnologiya və innovasiyaların tətbiqi və insanların məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə mərkəzi banklar tərəfindən dövri olaraq pul nişanlarının dizaynında və mühafizə sistemlərində yenilənmələr aparılır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı da beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, pul nişanları sahəsində ən son innovasiyaların, nano və mikro texnologiyaların tətbiqi ilə milli pul nişanlarımızın mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənməsi proseslərini həyata keçirir. Bu çərçivədə 2021-ci ilin əvvəlindən yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıq pul nişanları, cari ilin fevral ayından isə yenilənmiş 20 manatlıq pul nişanı tədavülə buraxılmışdır.
Proseslərin davamı olaraq, hazırda “Tarix” mövzusuna həsr olunan 10 manatlıq pul nişanının mühafizə sistemləri və dizaynı mövcud kosepsiya çərçivəsində ən son texnologiya və innovasiyalar tətbiq edilməklə yenilənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı yenilənmiş dizayna və mütərəqqi mühafizə sistemlərinə malik 10 manatlıq pul nişanının 22 iyun 2022-ci il tarixdən tədavülə buraxılmasını elan edir.
Yenilənmiş 10 manatlıq pul nişanında ən son mühafizə elementləri olaraq 3D effektində rəngi dəyişən holoqram, möcüzəvi “Spark Live” elementi (dinamik işıq effekti saçan, rəngi dəyişən təsvirlər), su nişanı (pul nişanını işığa tutduqda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbi və müvafiq nominalın rəqəmlə təsviri), görmə qüsuru olanlar üçün tanıma elementi (pul nişanlarının ön tərəfində sağ və sol kənarlarda xüsusi qabarıq xətlər yerləşir ki, bu xətlərə toxunmaqla pul nişanının həqiqiliyini və nominalını müəyyən etmək mümkündür), şaquli dizayn (banknot istehsalı sahəsində dünyada ən müasir trendə uyğun olaraq pul nişanlarının arxa tərəfi şaquli olaraq dizayn edilib), mühafizə sapı, mürəkkəbsiz çap, mikromətnlər və s. tətbiq olunmuşdur.
Bildiririk ki, tədavülə buraxılan yenilənmiş 10 manatlıq pul nişanının istehsalı artıq başa çatdığından, bu pul nişanlarının üzərində Mərkəzi Bankın sabiq sədrinin imzası əks olunmuşdur.
Hazırda ölkə ərazisində istifadə edilən bütün nağd pul sistem və avadanlıqlarının yenilənmiş 10 manatlıq pul nişanına uyğunlaşdırılması (adaptasiyası) proseslərinə başlanılmışdır.
Bildiririk ki, yenilənmiş 10 manatlıq kağız pul nişanı hazırda tədavüldə olan eyni nominallı pul nişanları ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcəkdir.

22 April, Baku: In international practice, central banks upgrade the design and security elements of currency periodically to strengthen anti-counterfeiting, introduce the state-of-art technologies and innovations and make the people satisfied.
In light of the international practice, the Central Bank started to upgrade the national currency within the current concept with the application of the most recent innovations, Nano and micro currency technologies. Within this framework, the bank issued to circulation 1, 5 and 50 manat upgraded banknotes to circulation early 2021 year and 20 manat upgraded banknote from February this year.
As a follow-up of the process, the 10 manat currency dedicated to the ‘History’ motif has been upgraded in terms of design and security elements within the current concept using the most recent innovations.
The Central Bank of Azerbaijan is announcing that it will issue to circulation the 10 manat currency with upgraded design and progressive security elements on 22 June 2022.
3D hologram, miraculous Spark Live element (dynamic light effects and color changing images), watermark (the Coat of Arms of the Republic of Azerbaijan and denomination visible at light), visually impaired recognition feature (lines on the right and left of the obverse of the note can help blind and sight impaired persons to recognize the value of the note), vertical design (back of the currency is designed vertically in line with the most up-to-date trend in banknote production), security thread, iridescent ink, micro texts and others have been applied in the upgraded 10 manat banknote as the most recent security elements.
We inform you that since the production of the upgraded 10 manat banknote has already been completed, this banknote bears the signature of the former governor of the Central Bank.
Currently adaptation of all cash systems and devices to the upgraded 10 manat banknote is under way throughout the country.
We would like to inform you that upgraded 10 manat banknote will be in parallel circulation with the currency of the same denomination and be used as a legal tender.