Mərkəzi Bank tərəfindən bank zəmanətlərinin reyestri yaradılmış və dövlət satınalmalarının vahid internet portalına inteqrasiya edilmişdir
18 yanvar 2023-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı maliyyə bazarlarında xidmətlərin əlçatanlığının genişləndirilməsi, həmçinin dövlət informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilməklə fəaliyyətin effektivliyinin və səmərəliliyinin artırılması istiqamətində tədbirləri daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 28 dekabr tarixli 454 nömrəli Fərmanının 1.6-cı bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2022-ci il tarixli, 38 nömrəli Qərarı ilə “Elektron informasiya ehtiyatlarının (məlumat bazaları, məlumat-axtarış sistemləri, reyestrlər və digər informasiya resursları) dövlət satınalmalarının vahid internet portalına inteqrasiya olunması hədləri” təsdiq edilmişdir. Bu xüsusda Mərkəzi Bank tərəfindən bank zəmanətlərinin mərkəzləşdirilmiş reyestri (Reyestr) yaradılmış və kommersiya bankları tərəfindən dövlət satınalmaları üzrə verilən bank zəmanətlərinin Reyestrə real vaxt rejimində ötürülməsi təmin edilmişdir.
Eyni zamanda, müvafiq Qərarın icrası məqsədilə Mərkəzi Bank və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti əməkdaşlığı çərçivəsində, Reyestr Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi vasitəsilə Dövlət satınalmalarının vahid internet portalına (https://etender.gov.az) inteqrasiya edilmiş və tenderlərdə iştirak edən sahibkarların istifadəsinə verilmişdir. Bununla da, Dövlət satınalmalarının vahid internet portalında keçirilən elektron satınalmada iddiaçı qismində çıxış edən fiziki və hüquqi şəxslər müvafiq bank zəmanətlərini portal vasitəsilə Reyestrdən real vaxt rejimində əldə edə və birbaşa satınalan təşkilata təqdim edə bilər.
Mərkəzi Bank maliyyə-bank xidmətlərini rəqəmsallaşdıraraq ölkədə biznes subyetklərinin maliyyə alətlərinə çıxış imkanlarının asanlaşdırılması və elektron maliyyə xidmətlərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyəti davam etdirir.

18 January 2023, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan constantly keeps focus on measures aimed at expanding accessibility of services in financial markets, as well as increasing the effectiveness and efficiency of activities by integrating such services into state information systems.
In order to ensure the implementation of Paragraph 1.6 of Decree No. 454 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 December 2018, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan by its Resolution No. 38 dated 29 January 2022 approved the “Limits of Integration of Electronic Information Resources (Databases, Information Retrieval Systems, Registers and Other Information Resources) into Single e-Portal of Public Procurement”. In this connection, the Central Bank has created a centralized register of bank guarantees (Register) and ensured real-time transfer of bank guarantees issued by commercial banks on public procurement to the Register.
At the same time, in order to implement the relevant Resolution, the Register has been integrated into the Single e-Portal of Public Procurement (https://etender.gov.az) through the Electronic Government Information System as part of the cooperation between the Central Bank and the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and made available to entrepreneurs participating in tenders. In addition, individuals and legal entities acting as bidders in electronic procurement held on the Single e-Portal of Public Procurement can obtain relevant bank guarantees from the Register in real-time through the portal and submit them directly to the purchasing organization.
The Central Bank continues its activities in the direction of facilitating access to financial instruments of business entities in the country and expanding the scope of electronic financial services by digitizing financial and banking services.