29 mart 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 8.75%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7%-ə, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 9.75%-ə qaldırılmışdır.
Bu qərar daxili və xarici mühitdə qiymət səviyyəsinə azaldıcı və artırıcı təsir göstərən amillərin dinamikası nəzərə alınmaqla verilmişdir.
Ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə inflyasiyanın tədricən azalması davam edir. Bu proses qlobal iqtisadi aktivliyin faktiki və gözlənilən azalması, əksər ölkələrdə pul siyasətinin sərtləşdirilməsi, dünya əmtəə qiymətlərinin sabitləşməsi, hətta bəzi kateqoriyalar üzrə aşağı düşməsinin təsiri fonunda baş verir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə dünya ərzaq qiymətləri indeksi 2023-cü ilin fevralında 0.6% azalma ilə 2022-ci ilin mart ayında çatdığı pik səviyyədən 18,7 faiz bəndi aşağı düşmüş, illik əsasda 8.1% azalmışdır. Beləliklə, ötən ilin aprelindən başlayaraq artıq 11 ay ardıcıl dünya ərzaq qiymətləri aşağı düşməkdədir. Bütün bunlar ölkə daxilində inflyasiyanın faktiki və gözlənilən dinamikasına müəyyən zaman intervalı ilə təsir göstərir. Eyni zamanda tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabının profisiti qiymət sabitliyinin əsas lövbəri olan məzənnə sabitliyini dəstəkləyir. Manatın nominal effektiv məzənnəsinin möhkəmlənməkdə davam etməsi inflyasiyanın xarici xərc amillərini neytrallaşdırır. 2022-ci ildəki 8.4%-lik möhkəmlənməninin ardınca 2023-cü ilin ilk 2 ayında manatın nominal effektiv məzənnəsi 2.2% möhkəmlənmişdir. Mərkəzi Bank tərəfindən monetar şəraitin adekvat tənzimlənməsi də inflyasiyanın daxili tələb amillərini məhdudlaşdırır. Qeyd olunan amillərin təsiri altında 2023-cü ilin fevralında illik inflyasiya 14.1% təşkil etmişdir ki, bu da son bir ildə müşahidə edilən pik səviyyə (2022-ci ilin sentyabrında 15.6%) ilə müqayisədə 1.5 faiz bəndi azdır.
Lakin, daxili bazarda inflyasiyanın pikdən azalma dinamikasını müşahidə etsək də, tələb-təklif amillərinin gözlənilən dəyişimi və iqtisadi subyektlərin davranışları ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər qalmaqdadır. Stimullaşdırıcı fiskal siyasət və ölkənin xarici valyuta daxilolmalarının artması şəraitində məcmu tələb genişlənir və qeyri-neft sektorunda iqtisadi artım yüksək olaraq qalır. Cari ilin əvvəlindən reallaşdırılan 4-cü sosial islahat paketi və kredit aktivliyinin davam etməsi məcmu tələbin əsas komponenti olan istehlakı dəstəkləyir. Banklar və qeyri-bank kredit təşkilatları üzrə kredit portfelinin illik artımı bir qədər səngisə də yüksək olaraq qalır və cari ilin fevralında 15.7% təşkil etmişdir. İlin əvvəlindən bəri qiymətləri (tarifləri) dövlət tərəfindən tənzimlənən bəzi xidmətlərin (məhsulların) qiymətlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərar inflyasiya gözləntilərinə təsir edə bilər. Qeyd olunanlar proqnozlaşdırılan inflyasiyanın qəbul edilmiş hədəfi hələ də üstələməsinə təsir edir. Baza ssenari üzrə fərziyyələrlə 2023-cü ildə illik inflyasiyanın 8% ətrafında olacağı proqnozu dəyişməz qalır.
İnflyasiyanın daxili və xarici mühitində müşahidə olunan risklərə reaksiya olaraq Mərkəzi Bank antiinflyasiya xarakterli pul siyasətini davam etdirir. Pul təklifinin effektiv tənzimlənməsi və bank sistemində likvidliyin təmərküzləşməsinin məhdudlaşdırılması məqsədilə məcburi ehtiyat normalarına dair qəbul edilmiş qərara uyğun olaraq 2023-cü ilin fevral ayından başlayaraq bütün banklar məcburi ehtiyatları yeni normalara uyğun saxlamağa başlamışlar. Mart ayında bankların manatla saxlamalı olduğu məcburi ehtiyatların məbləği yanvar ayı ilə müqayisədə 371 mln. manat (57%) artmışdır. Sterilizasiya əməliyyatlarının effektivliyini yüksəltmək üçün Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin qərarı ilə 1 günlük depozit daimi imkan alətləri üzrə kvota 27 fevral 2023-cü il tarixindən artırılmışdır. Eyni zamanda Mərkəzi Bank tərəfindən 7 günlük REPO əməliyyatlarının keçirilməsinə başlanılmışdır. Qeyd olunan qərarlar monetar şərait vasitəsilə inflyasiyanın tələb amillərinin tənzimlənməsinə imkan verir.
Pul siyasətinə dair növbəti qərarlar inflyasiyanın dinamikası, proqnozun hədəfdən yayınma səviyyəsi və risklərin qalıcılığından asılı olaraq veriləcək. Mərkəzi Bankın həyata keçirdiyi əməliyyatların və əvvəlki qərarların nəticələri monitorinq edilərək siyasət qərarlarının qəbulunda nəzərə alınacaqdır. Məcmu tələbin və istehlak aktivliyinin izafi genişlənməsini məhdudlaşdırmaqla inflyasiya təzyiqlərini azaltmaq məqsədilə Mərkəzi Bank sərəncamındakı bütün alətlərdən və mexanizmlərdən adekvat istifadə edəcəkdir. İnflyasiyanın azalacağı ilə bağlı proqnozlar özünü doğruldarsa pul siyasətinin normallaşdırılması, daha sonra isə transmissiyanın zaman intervalı nəzərə alınmaqla yumşaldılması imkanlarına baxılacaqdır.
Bu qərar 30 mart 2023-cü il tarixindən qüvvəyə minir. Pul siyasәti ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat ictimaiyyətə 2023-cü il may ayının 3-də açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

29 March 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to increase the refinancing rate to 8.75%, the floor of the interest rate corridor to 7% and the ceiling to 9.75%.
This decision was made in consideration of the dynamics of the push and pull factors on price levels in domestic and external environment.
Inflation in trade partners keeps subduing gradually. This process takes place on the backdrop of actual and expected drop in global economic activity, monetary policy tightening in most countries, stabilization of, even drop in certain categories of commodity prices. According to the UN FAO, the food price index decreased by 18.7 pp from its peak in March 2022 with 0.6% drop in February 2023 and yoy decreased by 8.1%. Hence, world food prices have been falling for 11 months in a row since last April. All this weighs on the actual and expected dynamics of domestic inflation with a certain time lag. At the same time, current account surplus of the balance of payments supports the exchange rate stability, the key price stability anchor. Persistent appreciation of the nominal effective exchange rate (NEER) of the manat neutralizes foreign cost factors of inflation. 8.4% appreciation of the NEER in 2022 was followed by further 2.2% strengthening of the NEER during first two months of 2023. Adequate regulation of the monetary condition by the Central Bank also contains internal demand factors of inflation. Under the combined effect of the factors above, in February 2023 annual inflation stood at 14.1%, down by 1.5 pp compared to the peak level of the last one year (15.6% in September 2022).
However, even if we observe the dynamics of drop of inflation in the domestic market from the peak, uncertainties remain regarding the expected changes in demand and supply factors and the behavior of economic agents. Aggregate demand is expanding amid the stimulatory fiscal policy and rising foreign currency revenues of the country, economic activity in the non-oil sector is still high. The fourth social reform package realized since the beginning of the current year and ongoing lending activity support consumption, the key component of aggregate demand. Although annual growth of the lending portfolio on banks and non-bank credit institutions slightly slowed down, it is still high and stood at 15.7% in February. The decision on changes to the prices for certain services (products) whose prices (tariffs) are regulated by the government may also weigh on inflation expectations. The said factors affect the fact that projected inflation still exceeds the accepted target band. With the assumptions under the baseline scenario, the forecast that annual inflation will be around 8% remains unchanged.
The Central Bank continues anti-inflationary monetary policy in response to the risks in internal and external environments of inflation. In accordance with the decision on reserve requirements to effectively regulate money supply and restrict concentration of liquidity in the banking system, banks started to maintain required reserves under new norms in February 2023. In March the amount of required reserves in the manat to be maintained by banks increased by AZN371M (57%) compared to January. To elevate effectiveness of liquidity absorbing operations, the Management Board of the Central Bank decided to increase the quota on one-day standing deposit facilities from 27 February 2023. At the same time, the Central Bank started to conduct seven-day Repo operations. The said decisions allow regulating demand factors of inflation through the monetary condition.
Next decisions on the monetary policy will depend on the dynamics of inflation, the level of deviation of forecast from the target and persistency of risks. Operations conducted by the Central Bank and results of previous decisions will be monitored to be considered in policy decision-making. The Bank will use all tools and mechanisms at its disposal adequately to reduce inflationary pressures by containing excess demand and consumer activity. In the event forecasts related to the drop in inflation come true, the Bank will consider options for the normalization followed by easing of the monetary policy taking into account the time lag of transmission.
This decision takes effect on 30 March 2023. The next decision related to the monetary policy will go public on 3 May 2023 to be followed by a relevant press conference.