10 may 2023-cü il, Bakı: Mərkəzi Bankın kollektivinin iştirakı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa şəhərindən xalqa müraciəti izlənildi.
Sonra tədbir iştirakçılarına Mərkəzi Bankın sifarişi ilə hazırlanmış “Heydər Əliyev – Vətənə, xalqa həsr edilən ömür” adlı film, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş investisiya məqsədli pul nişanları barədə video təqdim olundu.
Tədbirdən sonra Mərkəzi Bankın rəhbərliyi Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarlarını ziyarət etdilər.

10 May 2023, Baku: An event dedicated to the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev was held with the participation of the staff of the Central Bank.
First, the event participants watched the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's address to the people from Shusha city.
After that, the participants of the event were presented a film “Heydar Aliyev – Life devoted to the Motherland and People” made by the Central Bank’s request, as well as a video clip on bullion coins honoring the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
After the event, the management of the Central Bank visited the graves of the National Leader Heydar Aliyev and Academician Zarifa Aliyeva in the Alley of Honor.