26 iyul 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 9%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7.5%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 10% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdır.
Bu qərar aparılmış makroiqtisadi təhlillər, yenilənmiş proqnozlar, daxili və xarici inflyasiya amillərinin və risklər balansının dəyişimi nəzərə alınmaqla verilmişdir.
Pul siyasətinə həsr edilmiş ötən iclasdan bəri illik inflyasiya tempi azalmaqda davam etmişdir. İyun ayında əvvəlki aya nəzərən 0.9%-lik deflyasiya qeydə alınmışdır. İllik inflyasiya iyunda 10.6% təşkil etmişdir ki, bu da ötən ilin sentyabr ayında qeydə alınmış son illərin pik səviyyəsi ilə müqayisədə 5 faiz bəndi aşağıdır. İllik ərzaq inflyasiyası 11.5%-ə enmişdir.
İllik inflyasiya həm xarici, həm də daxili amillərdən təsirlənərək azalmışdır. Tərəfdaş ölkələrdə inflyasiyanın azalması, dünya əmtəə bazarlarında qiymətlərin enməsi, beynəlxalq yükdaşıma xərclərinin pandemiyadan əvvəlki səviyyələrə qayıtması inflyasiyaya azaldıcı təsir etmişdir. Qiymətləndirmələrə görə ticarət tərəfdaşı olan ölkələr üzrə orta çəkili inflyasiya cari ilin iyununda ötən ilin oktyabrında müşahidə edilən pik səviyyə ilə müqayisədə 2 dəfədən çox azalmışdır. Bu əsasən qlobal iqtisadi aktivliyin zəifləməsi, qlobal enerji qiymətlərinin azalması və əksər ölkələrdə həyata keçirilmiş sərt pul siyasəti ilə izah edilir. Dünya Bankının əmtəə bazarları haqqında son hesabatına əsasən iyunda illik əsasda əmtəə qiymətləri 37.1%, o cümlədən enerji qiymətləri 45.1%, qeyri-enerji qiymətləri 15.1% enmişdir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə ərzaq qiymətləri iyunda illik əsasda 20.9% azalmışdır. Eyni zamanda valyuta bazarında tarazlığın qorunması, manatın nominal effektiv məzənnəsinin möhkəmlənməsi (I yarımillikdə 10.3%), qəbul edilmiş pul siyasəti qərarları monetar şərait vasitəsilə inflyasiya təzyiqlərini azaltmışdır. Xarici mühitin əlverişli olması, ölkənin qeyri-neft ixrac potensialının yüksəlməsi valyuta bazarında tarazlığın dəstəklənməsində xüsusi rol oynamışdır. 2023-cü ilin I rübündə cari hesablar balansının profisiti 3.4 mlrd. ABŞ dolları və ya ÜDM-in 18.9% səviyyəsində olmuşdur. Xarici sektorda müsbət proseslər növbəti rübdə də davam edir.
İnflyasiya tempində müşahidə olunan azalmaya baxmayaraq xarici mühitin yüksək dəyişkənliyi, məcmu tələbin izafi genişlənməsi riski inflyasiyaya artırıcı təsir edən amillər kimi qiymətləndirilə bilər. Davam edən geosiyasi münaqişə zəminində beynəlxalq logistika zəncirinin pozulması, bir sıra ölkələrdə inflyasiyanın uzun müddət hədəf səviyyələrindən yuxarıda qalması gözləntiləri müxtəlif kanallarla inflyasiya proseslərinə təsir potensialını saxlayır.
Ümumilikdə inflyasiyanı azaldan amillərin güclənməsi ilin sonuna və 2024-cü ilə illik inflyasiyanın hədəfə yaxınlaşması ehtimalını artırır.
Mərkəzi Bank antiinflyasiya xarakterli pul siyasətini və inflyasiyaya təsir imkanlarını artırmaq istiqamətində islahatları davam etdirir. Faiz dəhlizi parametrlərinin dinamikası, pul siyasəti alətlərinin adekvat tətbiqi və makro-prudensial tələblərdə edilən dəyişikliklər məcmu tələbin izafi artımını məhdudlaşdırmaqdadır. Pul bazarında əməliyyatlar üzrə orta faiz dərəcələri faiz dəhlizinin dəyişiminə reaksiya verməkdə davam edir. May ayından başlayaraq gündəlik əsasda açıqlanan və banklar arasında milli valyutada bağlanan təminatsız əqdlərin orta çəkili faiz dərəcəsini əks etdirən AZIR (Azerbaijan Interbank Rate) indeksi artım meyillidir. Belə ki, cari ilin əvvəlindən bəri 1 günlük AZIR indeksi 1.87, 1 həftəlik AZIR indeksi isə 1.04 faiz bəndi qalxmışdır. Pul təklifinin daha effektiv tənzimlənməsi, bank sistemində likvidliyin təmərküzləşməsinin daha da məhdudlaşdırılması və de-dollarlaşma meyillərinin dəstəklənməsi üçün məcburi ehtiyat normalarının diferensiallaşdırılması qaydasına yenidən baxılmışdır. Qərara alınmışdır ki, 2023-cü ilin iyul ayından başlayaraq bütün banklar məcburi ehtiyatları yeni normalara uyğun hesablamalı və növbəti saxlama dövründən (2023-cü ilin 15 avqust tarixindən) etibarən məcburi ehtiyatları yeni normalara uyğun saxlamalıdırlar. Məcburi ehtiyat normalarının hüquqi şəxslərin depozitlərinin məbləğindən asılı olaraq diferensial tətbiqi likvidliyin təmərküzləşməsini azaltmağa və əlavə vəsaitin sterilizasiyasına imkan yaradacaqdır.
Mərkəzi Bank pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərarlarını da daxili və xarici inflyasiya risklərini, faktiki və gözlənilən inflyasiyanın hədəfdən yayınma dərəcəsini nəzərə almaqla qəbul edəcəkdir.
Pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat ictimaiyyətə 2023-cü il sentyabr ayının 20-də açıqlanacaqdır.

26 July 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to leave the refinancing rate unchanged at 9%, the floor of the interest rate corridor at 7.5%, and the ceiling of the corridor at 10%.
This decision was made in consideration of macroeconomic analyses, updated forecasts, internal and external factors affecting inflation and the change in the balance of risks.
The annual inflation rate has been falling since the last monetary policy meeting. In June, deflation was 0.9% compared to the previous month, annual inflation was 10.6%, down by 5 pp compared to the peak of recent years recorded last September. Annual food inflation decreased to 11.5%.
Annual inflation has declined due to both external and internal factors. The decline in inflation in trade partners, slide in world commodity prices, return of international freight costs to pre-pandemic levels have had a downward impact on inflation. Average weighted inflation in trade partners in June this year is estimated to have fallen by more than double compared to the peak observed in October last year. This is mainly due to the slowdown in global economic activity, the decline in global energy prices and the tightening of monetary policy in most countries. According to the World Bank’s recent Commodity Markets Outlook commodity prices decreased by 37.1%, including energy prices decreased by 45.1% and non-energy prices decreased by 15.1% on an annual basis in June. According to the UN FAO, food prices decreased by 20.9% annually in June. At the same time, the equilibrium in the forex market, appreciation of the nominal effective exchange rate (NEER) of the manat (10.3% in the first half of the year), and the adopted monetary policy decisions reduced inflationary pressures through monetary conditions. The favorable external environment and the increased non-oil export potential played a special role in supporting the equilibrium in the forex market. In the first quarter of 2023, the balance of payments surplus amounted to USD3.4B or 18.9% of GDP. Positive processes in the foreign sector continue in the next quarter.
The high volatility of the external environment and the risk of excess demand can be seen as factors that could increase inflation, despite the observed decline in the inflation rate. In the context of the ongoing geopolitical conflict, the disruption of the international logistics chain, the expectations that inflation in a number of countries will remain above target for a long time have the potential to affect inflationary processes through various channels.
In general, the strengthening of the factors dampening inflation increases the probability that the annual inflation rate will be close to the target by the end of the year and by 2024.
The Central Bank continues its anti-inflationary monetary policy and reforms to elevate options to affect inflation. The dynamics of the interest rate corridor parameters, the appropriate use of monetary policy tools and changes in macroprudential requirements limit the excess growth of aggregate demand. Average interest rates on money market operations continue to react to changes in the interest rate corridor. The AZIR (Azerbaijan Interbank Rate) index, the average weighted interest rate on unsecured interbank money market transactions concluded in the national currency, which has been published daily since May, is on an upward trend. Thus, since the beginning of the current year, the 1-day AZIR index has increased by 1.87 pp, and the 1-week AZIR index by 1.04 pp. In order to regulate the money supply more effectively, to further limit the concentration of liquidity in the banking system, and to support de-dollarization trends, the rule of differentiation of required reserve ratios has been revised. It has been decided that from July 2023, all banks will have to calculate required reserves in accordance with the new rules, and from the next maintenance period (15 August 2023) they will have to maintain required reserves in accordance with the new rules. Differentiated application of required reserve ratios depending on the size of deposits of legal entities will allow reducing liquidity concentration and sterilizing excess liquidity.
The Central Bank will take the next monetary policy decisions considering internal and external inflation risks and deviation of the actual and expected inflation from the target.