10 avqust 2023, Bakı: Fiziki şəxslərin məqsədli köçürmələrinin, o cümlədən sahibkarlıq subyektlərinin xarici ticarət əməliyyatlarının daha əlverişli rejim çərçivəsində aparılması məqsədilə “Azərbaycan Respublikasının rezidentlərinin xarici valyutada, habelə qeyri-rezidentlərin milli və xarici valyutada əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”nda (Qaydalar) Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 2023-cü il 28 iyul tarixli 38/1 nömrəli Qərarı ilə dəyişikliklər edilmişdir. Həmin dəyişikliklər Azərbaycan Respublikasının Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə (https://e-qanun.az/framework/54860) daxil edilmiş və 9 avqust 2023-cü il tarixində qüvvəyə minmişdir.
Dəyişikliklərə əsasən fiziki şəxslərin şəxsi məqsədlər üçün ölkə xaricinə köçürdükləri məbləğlər üzrə gündəlik limitlər ləğv edilmiş, köçürmə formasından (hesab açmadan və ya hesab vasitəsilə) asılı olmayaraq 20000 (iyirmi min) ABŞ dolları ekvivalentinədək aylıq limit müəyyən edilmiş, həmçinin fiziki şəxslərin təkcə özünün deyil, digər şəxslərin də xaricə səfərləri ilə bağlı nəqliyyat və otel (gecələmə) xərclərini ödəmək imkanı nəzərdə tutulmuşdur.
Eyni zamanda bazar iştirakçılarının rəy və təklifləri nəzərə alınmaqla, idxal olunan mallar üzrə köçürmələr zamanı sənədləşmə prosesi sadələşdirilmiş, ticarət vasitəçiliyi əməliyyatlarında isə vasitəçi tərəfindən əvvəlcədən köçürmə qaydasında satıcıya 180 günədək avans ödənişinin həyata keçirilməsi imkanı müəyyən edilmişdir. Bu zaman vasitəçi müvəkkil banka ödənişi təmin edən geri götürülməyən akkreditiv və ya bank qarantiyası təqdim etməlidir.
Bununla yanaşı, beynəlxalq təcrübə də nəzərə alınmaqla Azərbaycan Respublikasının ərazisində emissiya olunmuş ödəniş kartları vasitəsilə rezident fiziki şəxslər tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda təqvim ayı ərzində 10000 (on min) ABŞ dolları ekvivalentinədək məbləğdə pul vəsaitinin nağdlaşdırılması müəyyən edilmişdir.
Qaydalarda edilən digər dəyişikliklər “Siyasi partiyalar haqqında”, “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında”, “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” və “Hədəfli maliyyə sanksiyaları haqqında” qanunlara, habelə Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklərə uyğunlaşdırma xarakteri daşıyır.

10 August 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank with its Resolution No 38/1 dated 28 July 2023 made changes to the ‘Regulations on currency operations of residents of the Republic of Azerbaijan in foreign currency and non-residents in national and foreign currencies’ (Regulations) to conduct targeted transfers of individuals, including foreign trade operations of businesses within a more favorable regime. The changes were entered to the State Register of Legal Acts of the Republic of Azerbaijan (https://e-qanun.az/framework/54860) and took effect on 9 August 2023.
The changes include: daily limits on amounts transferred abroad by individuals for personal purposes have been cancelled; daily limit has been set up to USD20000 (twenty thousand) irrespective the form of transfer (with or without an account); individuals now can pay for transportation and hotel (accommodation) expenses with respect to foreign visits not only for themselves, but also for other persons.
At the same time, taking into account feedback and proposals of market participants, the process of documentation during transfers on imported goods has been simplified and in trade intermediation operations intermediaries now can make up to 180 days advance payments to vendors by means of transfers. In this case, intermediaries should deliver irrevocable letters of credit or bank guarantees to designated banks to secure payments.
Moreover, taking into account international practice now resident individuals can encash up to USD10000 (ten thousand) equivalent within a calendar month abroad with payment cards issued in the Republic of Azerbaijan.
With these changes the Regulations have been adjusted to the amendments made to the Laws of the Republic of Azerbaijan ‘on Political parties’, ‘on Public-private partnership’, ‘on Prevention of legalization of criminally obtained property and the financing of terrorism’, and ‘on Targeted financial sanctions’, as well as the amendments made to the Tax Code.