20 sentyabr 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 9%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7.5%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 10% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdır.
Bu qərar aparılmış makroiqtisadi təhlillər, yenilənmiş proqnozlar, daxili və xarici inflyasiya amilləri üzrə risklər balansının dəyişimi nəzərə alınmaqla verilmişdir.
Pul siyasətinə həsr edilmiş ötən iclasdan bəri illik inflyasiya tempinin azalma meyili davam etmişdir. Ölkədə ardıcıl olaraq dördüncü aydır ki, deflyasiya müşahidə edilir. Avqust ayında əvvəlki aya nəzərən 0.4%-lik deflyasiya qeydə alınmışdır. İllik inflyasiya avqustda 8% təşkil etmişdir ki, bu da ötən ilin sentyabr ayında qeydə alınmış son illərin pik səviyyəsi ilə müqayisədə 7.6 faiz bəndi aşağıdır. İllik ərzaq inflyasiyası 7.4%-ə enmişdir.
İllik inflyasiyanın dinamikası həm xarici, həm də daxili amillərdən təsirlənmişdir. Ticarət tərəfdaşı olan ölkələr üzrə orta çəkili inflyasiyada enişin davam etməsi ölkəyə inflyasiya idxalını azaltmışdır. Bu, əsasən dünya əmtəə qiymətlərinin azalması, qlobal iqtisadi aktivliyin zəifləməsi və əksər ölkələrdə həyata keçirilən sərt pul siyasəti ilə izah edilir. Dünya Bankının əmtəə bazarları haqqında son hesabatına əsasən ümumi əmtəə qiymət indeksi avqustda illik əsasda 29.6%, o cümlədən enerji qiymətləri üzrə 37.1%, qeyri-enerji qiymətləri üzrə 7.3% enmişdir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə ərzaq qiymətləri indeksi avqustda aylıq əsasda 2.1%, illik əsasda 11.8% azalmışdır. Eyni zamanda valyuta bazarında tarazlığın qorunması, manatın nominal effektiv məzənnəsinin ilin 8 ayında 18% möhkəmlənməsi, qəbul edilmiş pul siyasəti qərarları monetar şərait vasitəsilə inflyasiya təzyiqlərini azaltmışdır.
Xarici mühitin əlverişli olaraq qalması valyuta bazarında tarazlığın dəstəklənməsində xüsusi rol oynamışdır. 2023-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabının profisiti 5.2 mlrd. ABŞ dolları və ya ÜDM-in 14.5% səviyyəsində olmuşdur. 2023-cü ilin sonuna baza ssenari üzrə cari əməliyyatlar hesabında ÜDM-in təxminən 15%-i həcmində profisit proqnozlaşdırılır. Profisitli tədiyə balansı və de-dollarlaşma proseslərinin davam etməsi şəraitində valyuta bazarında təklif tələbi kəskin üstələyir. Cari ilin 8 ayında Mərkəzi Bankda keçirilən valyuta hərraclarının 99%-də təklif tələbi üstələmişdir. Bu dövrdə Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxiləsi 122 mln. ABŞ dolları olmaqla alışyönlü olmuşdur.
Faktiki inflyasiyanın azalmasına baxmayaraq qlobal iqtisadiyyatda qeyri-müəyyənlik şəraitinin davam etməsi və məcmu tələbin izafi genişlənməsi riski inflyasiyaya təsir imkanlarını saxlayır. İqlim dəyişiklikləri ilə bağlı orta temperaturun gözləniləndən daha çox artması, geosiyasi gərginliklər fonunda dünya iqtisadiyyatının bloklara ayrılmasının dərinləşməsi əmtəə, xüsusilə də ərzaq və enerji qiymətlərinin yenidən artmasına səbəb ola bilər. Beynəlxalq Valyuta Fondunun son hesabatına əsasən inflyasiya hədəfini elan etmiş iqtisadiyyatların 2023-cü ildə 96%-də, 2024-cü ildə isə 89%-də inflyasiyanın hədəfdən yuxarı olacağı proqnozlaşdırılır. Təklifin tələbi kəskin üstələməsi şəraitində valyuta bazarında tarazlığı təmin etmək üçün əsasən fiskal əməliyyatlarla əlaqədar Mərkəzi Bankın valyuta bazarına alışyönlü müdaxiləsinin artmasına zərurət yarana bilər. Bu isə pul təklifinin izafi genişlənməsinə səbəb olmaqla inflyasiyaya artırıcı təsir edəcək başlıca daxili risk hesab oluna bilər.
Ümumilikdə, inflyasiyanı azaldan amillərin güclənməsi ilin sonuna və 2024-cü ilə illik inflyasiyanın hədəfə yaxınlaşması ehtimalını artırır.
Mərkəzi Bank antiinflyasiya xarakterli pul siyasətini və inflyasiyaya təsir imkanlarını artırmaq istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Məqsəd monetar şəraitin sərtləşdirilməsi ilə məcmu tələbin izafi artımının məhdudlaşdırılması olmuşdur. Banklar avqust ayından başlayaraq məcburi ehtiyatları yeni normalarla saxlamağa başlamışlar ki, bununla da manatla təqribən əlavə olaraq 350 mln. manat həcmində izafi vəsait sterilizasiya edilmişdir. Eyni zamanda bank sistemində likvidliyi tənzimləmək üçün müxtəlif müddətli notlarla müntəzəm hərraclar davam etdirilir. Ümumilikdə, Mərkəzi Bank 8 ayda 93 müxtəlif müddətli not hərracı keçirmişdir. Faiz dəhlizinə dair qərarlar və likvidliyin dəyişimi pul bazarında əməliyyatlar üzrə orta faiz dərəcələrinə təsir edir. 8 ayda banklar arasında milli valyutada həm təminatsız, həm də təminatlı pul bazarında bağlanan əqdlərin orta çəkili faiz dərəcələri (xüsusən də 1D AZIR və 1W AINAIB indeksləri) faiz dəhlizinin dəyişiminə reaksiya vermişlər. Aparılmış təhlillər göstərir ki, müəyyən bank qrupları üzrə banklararası faizlərlə hüquqi şəxslərin manatla depozitləri üzrə faizlər eyni istiqamətdə dəyişir. Ümumilikdə, monetar şəraitin sərtləşdirilməsi bank sektorunda milli valyutada depozitlərin artımını dəstəkləməklə yanaşı de-dollarlaşma prosesinə töhfə verməkdədir.
Mərkəzi Bankın pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərarları inflyasiyanın xarici və daxili amilləri üzrə risk balansının dəyişimi və yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlar nəzərə alınmaqla qəbul ediləcəkdir.
Pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat ictimaiyyətə 2023-cü il noyabr ayının 1-də açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

20 September 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to leave the refinancing rate unchanged at 9%, the floor of the interest rate corridor at 7.5%, and the ceiling of the corridor at 10%.
This decision was made in consideration of macroeconomic analyses, updated forecasts, and the change in the balance of risks on internal and external inflation factors.
The annual inflation rate has been falling since the last meeting dedicated to the monetary policy. There has been deflation in the country for the fourth month in a row. In August monthly deflation was 0.4%. Annual inflation was 8% in August, down by 7.6 pp compared with the peak inflation of recent years last September. Annual food inflation decreased to 7.4%.
The annual inflation was driven by both external and internal factors. The persistent drop in average weighted inflation in trade partners reduced imported inflation, attributable to the drop in global commodity prices, weakened global economic activity and the tight monetary policy pursued in most countries. According to the World Bank’s recent Commodity Markets Outlook, the total commodity price index decreased by 29.6% on annual, energy prices decreased by 37.1% and non-energy prices decreased by 7.3% in August. According to the UN FAO, the food price index decreased by 2.1% on a monthly and by 11.8% on an annual basis in August. At the same time, the maintained equilibrium in the FX market, 18% appreciation of the nominal effective exchange rate of the manat over 8 months of the year and monetary policy decisions curbed inflationary pressures through the monetary condition.
A still favorable external environment was the key in supporting the FX market equilibrium. In January-June 2023 current account surplus of the balance of payments stood at $5.2B (14.5% of GDP). Under baseline scenario, current account surplus is forecast to amount to about 15% of GDP as of end-2023. Supply prevails over demand significantly in the FX market amid the balance of payments surplus and continuing de-dollarization. Over 8 months of the current year supply prevailed over demand at 99% of FX auctions held at the Central Bank. Over the period the Central Bank made $122M worth purchase oriented interventions to the FX market.
Despite the drop in actual inflation, lingering uncertainty in the global economy and the risk of excess demand preserve the capacity to weigh on inflation. Deeper fragmentation of the global economy on the backdrop of geopolitical tensions and higher-than-expected increase of the average temperature due to climate changes may push up commodity, in particular food and energy prices again. According to the recent Outlook by the IMF, in 2023 in 96% and in 2024 in 89% of the economies that have announced their inflation targets, inflation is expected to be higher than the target. Amid prevalence of supply over demand there may be a need to increase purchase-oriented interventions by the Central Bank to the FX market to maintain the FX market equilibrium mainly due to fiscal operations, which may be considered a main internal risk to push inflation, triggering excess expansion of money supply.
In general, strengthened factors that pull inflation elevate the probability that annual inflation will approximate the target as of end-year and 2024.
The Central Bank continues the anti-inflationary monetary policy and to implement measures to increase influence on inflation. The objective is to contain excess demand by tightening of the monetary condition. Banks started to maintain required reserves under the new norms in August, due to which additional AZN350M worth excess liquidity was absorbed. At the same time, to regulate banking system liquidity the Bank continues auctions with notes of various duration. In general, the Central Bank held 93 various duration note auctions over 9 months. Policy rate decisions and liquidity changes weigh on average interest rates on money market operations. Over 8 months average weighted interest rates on deals in the national currency concluded in the secured and unsecured money market among banks (in particular, 1D AZIR and 1W AINAIB indexes) responded to changes on the interest rate corridor. Analyses suggest that interbank interest rates on certain bank groups and interest rates on manat denominated deposits of legal entities vary in the same direction. In general, monetary condition tightening both supports the increase in savings in manat on the banking sector and contributes to de-dollarization.
The Central Bank will take next monetary policy decisions in consideration of the balance of risks on external and internal factors of inflation and updated macroeconomic forecasts.
The next decision related to the monetary policy will go public on 1 November 2023 accompanied with a related press conference.