1 noyabr 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 9%-dən 8.5%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7.5%-dən 7%-ə, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 10%-dən 9.5%-ə endirilmişdir.
Bu qərar inflyasiyaya təsir edən xarici və daxili amillərin dəyişimi, eləcə də valyuta bazarında təklifin tələbi əhəmiyyətli üstələməsi nəzərə alınmaqla verilmişdir.
Pul siyasətinə həsr edilmiş ötən iclasdan bəri illik inflyasiya tempinin azalma meyli davam etmişdir. 2023-cü ilin sentyabrında illik inflyasiya hədəf diapazonunda (4±2%) olmaqla 5.1% səviyyəsinə düşmüşdür. İllik inflyasiya tempi ötən ilin sentyabr ayında qeydə alınmış illik inflyasiya (15.6%) ilə müqayisədə 3 dəfədən çox aşağıdır. İllik baza inflyasiyasının tempi də azalaraq sentyabrda 5.2% olmuşdur.
İllik inflyasiyanın dinamikası xarici amillərin və həyata keçirilən antiinflyasiya siyasətinin təsirləri ilə azalmışdır. Dünya əmtəə, xüsusilə də ərzaq qiymətlərinin davamlı azalması, beynəlxalq daşıma xərclərinin pandemiyadan əvvəlki səviyyəyə yaxınlaşması, ticarət tərəfdaşlarında həyata keçirilən sərt pul siyasəti və nominal effektiv məzənnənin bahalaşması inflyasiya idxalına azaldıcı təsir göstərmişdir. Dünya Bankının məlumatına əsasən əmtəə qiymətləri indeksi sentyabrda illik əsasda 19.8%, o cümlədən enerji qiymətləri üzrə 25.6%, qeyri-enerji qiymətləri üzrə 3.9% enmişdir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə isə ərzaq qiymətləri indeksi sentyabrda illik əsasda 10.7% azalmışdır. Daxili valyuta bazarında tarazlığın qorunduğu şəraitdə manatın nominal effektiv məzənnəsi 2023-cü ilin 10 ayında 21.6% möhkəmlənmişdir. Təhlillər göstərir ki, qeyd olunan amil idxal inflyasiyanın məhdudlaşdırılmasında xüsusi rol oynamışdır. Eyni zamanda hökumət tərəfindən görülən işlər, o cümlədən “İnflyasiya və qiymətlər üzrə monitorinqin gücləndirilməsi istiqamətində əlavə tədbirlər barədə” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Sərəncamında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası inflyasiyaya azaldıcı təsir göstərməkdədir.
Profisitli xarici ticarət balansı şəraitində (9 ayda 13.9 mlrd. ABŞ dolları) ilin əvvəlindən bəri Mərkəzi Bankda keçirilən valyuta hərraclarının 99%-də təklif tələbi üstələmişdir. Bu səbəbdən 10 ayda Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxiləsi 1247.9 mln. ABŞ dolları təşkil etməklə alışyönlü olmuşdur. Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 10 ayda 16.8% və ya 1.5 mlrd. ABŞ dolları artaraq 10.5 mlrd. ABŞ dollarına çatmışdır.
Mərkəzi Bank antiinflyasiya xarakterli pul siyasətini və inflyasiyaya təsir imkanlarını artırmaq istiqamətində tədbirlərini davam etdirir. Pul siyasəti alətləri bank sisteminin likvidlik mövqeyi və risklər balansı nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Avqust ayından məcburi ehtiyatların yeni qaydalara uyğun saxlanması, daimi imkan alətinə tətbiq olunan günlük limitin ləğv olunması və müxtəlif müddətli notlarla müntəzəm hərracların keçirilməsi bank sistemindəki izafi likvidliyi minimuma endirmişdir. Ümumilikdə, Mərkəzi Bankın sterilizasiya portfelinin həcmi (manatla məcburi ehtiyatlar və sterilizasiya yönlü daimi imkan aləti daxil olmaqla) yeni pul siyasəti çərçivəsi işə düşəndən bəri (2022-ci il sentyabrın əvvəli) 3.9 mlrd. manat artaraq 6.4 mlrd. manata çatmışdır. 10 ay ərzində banklar arasında milli valyutada həm təminatsız, həm də təminatlı pul bazarında bağlanan əqdlərin orta çəkili faiz dərəcələri faiz dəhlizinin dəyişiminə reaksiya vermişdir. Böyük nailiyyət kimi ilk dəfə ölkədə banklararası REPO faizlərinin Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində hərəkət etməsini qeyd etmək olar. Belə ki, oktyabr ayında 1 həftəlik banklararası REPO faizi (1W AINAIB) 8.38% olmaqla faiz dəhlizinin daxilində formalaşmışdır.
Faktiki inflyasiyanın azalmasına baxmayaraq proqnoz horizontu üzrə inflyasiyanın xarici mühiti ilə bağlı bəzi qeyri-müəyyənlikləri qalır. Geosiyasi gərginlik, yeni müharibə ocaqlarının yaranması, təbii anomaliyalar dünya bazarında qida və enerji qiymətlərində əlavə artımlara səbəb ola bilər. Beynəlxalq təşkilatlar 2024-cü ilə enerji qiymətləri proqnozlarını artırmışlar ki, bu da enerji idxal edən tərəfdaş ölkələrdə inflyasiya templərinə təsir göstərə bilər.
İnflyasiyaya təsir edə biləcək başlıca daxili risk isə məcmu tələbin izafi genişlənməsidir. Cari ilin qalan dövründə valyuta təklifi tələbi üstələdiyi halda Mərkəzi Bankın valyuta bazarına alışyönlü müdaxiləsi daha da arta bilər. Bu isə pul təklifinin iki rəqəmli (20%-dan artıq) artımına səbəb ola bilər. Pul bazasının artımı isə növbəti illər üzrə inflyasiyaya artırıcı təsir edə bilər. Mərkəzi Bankın müdaxiləsi və pul siyasətinin yumşaldılması qərarı mövcud sabit məzənnə rejimi çərçivəsində manatın möhkəmlənməsinin qarşısını almağa xidmət edəcək.
Ümumilikdə, inflyasiya mühitində azaldıcı amillərin güclənməsi və inflyasiya gözləntilərinin sabitləşməsi cari ilin sonuna və 2024-cü ilə illik inflyasiyanın hədəf daxilində formalaşmasını proqnozlaşdırmağa əsas verir. Mərkəzi Bankın oktyabr proqnozlarına görə inflyasiyanın ortamüddətli dövrdə hədəf diapazonunda olacağı gözlənilir. Belə ki, illik inflyasiya 2023-cü ilin sonuna 4.3%, 2024-cü ildə isə 5.3% və 2025-ci ildə 3.4% olacağı proqnozlaşdırılır. Cari ildə ardıcıl olaraq bir neçə proqnoz yenilənməsində 2024-cü il və 2025-ci ilə inflyasiya proqnozları hədəf diapazonunda olmuşdur.
Mərkəzi Bankın pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərarları proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəflə müqayisəsi və yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlar nəzərə alınmaqla veriləcəkdir. Yuxarı qeyd olunan xarici və daxili mühitlə bağlı risklərin reallaşmadığı və manatın möhkəmlənməsi təzyiqləri səngimədiyi halda pul siyasətinin mərhələlərlə yumşaldılması imkanlarına baxılacaqdır.
Bu qərar 2 noyabr 2023-cü ildən qüvvəyə minir. Faiz dəhlizinin parametrlərilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat ictimaiyyətə 2023-cü il dekabr ayının 20-də açıqlanacaq.

1 November 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to decrease the refinancing rate to 8.5% from 9%, the floor of the interest rate corridor to 7% from 7.5% and the ceiling of the interest rate corridor to 9.5% from 10%.
This decision was made considering the change in internal and external inflation factors, as well as considerable prevalence of supply over demand in the FX market.
The downward trend of annual inflation rate has been continuing since the last meeting dedicated to the monetary policy. In September 2023 annual inflation decreased to 5.1%, which is within the target band (4±2%). The annual inflation rate is more than three times below the annual inflation last September (15.6%). The annual core inflation rate also decreased to 5.2% in September.
The dynamics of annual inflation dropped in response to external factors and the anti-inflationary policy pursued. Persistent drop in global commodity, in particular, food prices, approximation of international transportation costs to the pre-pandemic level, the tight monetary policy implemented in trade partners and the appreciation of the nominal effective exchange rate had a downward effect on imported inflation. According to the World Bank, the total commodity price index decreased by 19.8% on annual in September, by 25.6% on energy and by 3.9% on non-energy prices. While according to the UN FAO, the food price index decreased by 10.7% annually in September. On the backdrop of the equilibrium in the domestic FX market, the nominal effective exchange rate of the manat appreciated by 21.6% over 10 months of 2023. Analyses suggest that this factor was the key in containing the imported inflation. At the same time, efforts of the Government, including the implementation of the measures specified in the Decree of the Cabinet of Ministers ‘on Additional measures to strengthen the monitoring of inflation and prices’ are driving inflation down.
Amid the foreign trade surplus ($13.9B over 9 months) supply prevailed over demand at 99% of forex auctions held by the Central Bank since early year. Accordingly, the Central Bank made $1247.9M worth purchase-oriented interventions to the FX market over 10 months. FX reserves of the Central Bank increased by 16.8% ($1.5B) to $10.5B over 10 months.
The Central Bank continues the anti-inflationary monetary policy and measures oriented towards expanding capabilities to affect inflation. Monetary policy tools are applied considering the liquidity position of the banking system and the balance of risks. Maintenance of required reserves under the new norms since August, elimination of the daily limit on liquidity absorbing standing facilities and regular auctions with various duration notes minimized excess liquidity in the banking system. In general, the size of the Central Bank’s sterilization portfolio (including required reserves in the manat and liquidity absorbing standing facility) has increased by AZN3.9B to AZN6.4B since the launch of the new monetary policy framework (beginning of September 2022). Over 10 months average weighted interest rates on deals in the national currency both in the secured and unsecured interbank money market responded to the change of the interest rate corridor. For the first time in the country interbank repo interest rates were within the interest rate corridor of the Central Bank, which can be exemplified as a great achievement. Hence, in October the one-week interbank repo interest rate (1W AINAIB) stood at 8.38%, which is within the interest rate corridor.
Despite the drop in actual inflation, some uncertainties related to the external environment of inflation across the forecast horizon linger. Geopolitical tension, emergence of new points of war, natural anomalies may push food and energy prices up in the world market. International organizations revised up energy price forecasts for 2024, likely to weigh on inflation rates in energy importing partner countries.
The main internal risk, likely to weigh on inflation, is overexpansion of demand. In the case supply prevails over demand in FX market over the remaining period of the current year the Central Bank may further increase purchase-oriented interventions to the FX market, which may lead to double-digit (over 20%) increase in money supply. While increase in base money may push inflation upcoming years. The decision on Central Bank intervention and policy easing will serve to avoid the appreciation of the manat within the current stable exchange rate regime.
In general, stronger downward factors in the inflation environment and stabilized inflation expectations allow the annual inflation to be within the target band as of the end of the current year and in 2024. According to October forecasts of the Central Bank inflation is expected to be within the target band in the medium-run – annual inflation is forecast to stand at 4.3% as of end-2023, 5.3% in 2024 and 3.4% in 2025. In several consecutive forecast updates this year, inflation forecasts for 2024 and 2025 were within the target band.
The Central Bank will make next monetary policy decisions considering the comparison of the forecast inflation with the target and updated macroeconomic forecasts. The Bank will consider options for stepwise policy easing in the event the above risks related to external and internal environments do not materialize and the pressures of the appreciation of the manat do not subside.
This decision takes effect on 2 November 2023. The next decision related to the monetary policy will go public on 20 December 2023.