20 dekabr 2023-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 8.5%-dən 8.0%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7.0%-dən 6.5%-ə, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 9.5%-dən 9.0%-ə endirilmişdir.
Bu qərar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf dəhlizində (4±2%) olması, inflyasiya gözləntilərinin stabilləşməsi, eləcə də valyuta bazarında izafi təklif nəzərə alınmaqla verilmişdir.
İdarə Heyətinin pul siyasətinə həsr edilmiş ötən iclasından bəri illik inflyasiya tempi gözləniləndən daha sürətlə azalmışdır. 2023-cü ilin noyabrında 12 aylıq inflyasiya 2.6% təşkil etmişdir. Artıq 3-cü aydır ki, illik inflyasiya hədəf daxilində formalaşır. Qiymətlərin aylıq dinamikasında da ötən illə müqayisədə azalma davam edir. Noyabrda deflyasiya müşahidə olunmuş, dövrə qeyri-xarakterik olaraq istehlakçı qiymətlər indeksi 0.2% azalmışdır.
İllik inflyasiya xarici və daxili amillərin təsirləri ilə azalmışdır. Xarici mənşəli inflyasiyanın səngiməsi əsasən qlobal iqtisadi aktivliyin azalması və əksər ölkələrdə həyata keçirilən sərt pul siyasəti nəticəsində baş vermişdir. Qlobal əmtəə, xüsusilə də enerji və ərzaq qiymətlərində azalmanın davam etməsi ölkəyə inflyasiya idxalını azaltmışdır. Dünya Bankının məlumatına əsasən əmtəə qiymətləri indeksi noyabrda illik əsasda 18.3%, o cümlədən enerji qiymətləri üzrə 23.9%, qeyri-enerji qiymətləri üzrə 4.6% enmişdir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə isə ərzaq qiymətləri indeksi noyabrda illik əsasda 10.7% azalmışdır. Valyuta bazarında tarazlığın qorunduğu şəraitdə manatın nominal effektiv məzənnəsinin 2023-cü ilin 11 ayında 19.5% möhkəmlənməsi idxal inflyasiyasının azalmasında mühüm rol oynamışdır. Bu dövrdə daxili amillərdən qida emalı sənayesi məhsullarının istehsalçı qiymətləri azalmış (noyabrda illik 2.5% azalma), kənd təsərrüfatı istehsalçı qiymətlərinin artım tempi (noyabrda illik 4.1% artım) aşağı düşmüşdür. Bu amillər müəyyən zaman intervalında inflyasiyaya azaldıcı təsir göstərir. Hökumət və Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən antiinflyasiya tədbirləri də inflyasiyanın azalmasına təsir göstərmişdir.
Tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabında iri həcmli profisitlə əlaqədar (9 ayda 6.7 mlrd. ABŞ dolları və ya ÜDM-in 12.5%-i) ilin əvvəlindən bəri Mərkəzi Bankda keçirilən valyuta hərraclarının 95%-də təklif tələbi üstələmişdir. Bu şəraitdə Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxiləsi alışyönlü olmuş 1.4 mlrd. ABŞ dolları təşkil etmişdir. Nəticədə Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 20.3% artaraq 10.8 mlrd. ABŞ dollarını keçmişdir.
Ötən iclasdan bəri pul siyasəti alətləri likvidliyin kənar amillərinin (avtonom amillər) monetar şəraitə təsirlərinin neytrallaşdırılması və bank sistemində likvidliyin effektiv idarə olunması məqsədilə tətbiq olunmuşdur. Həyata keçirilən tədbirlər eyni zamanda pul siyasətinin ötürücülüyünün gücləndirilməsinə xidmət etmişdir. Bu dövrdə banklar arasında milli valyutada həm təminatsız, həm də təminatlı pul bazarında bağlanan əqdlərin orta çəkili faiz dərəcələri faiz dəhlizinin dəyişiminə reaksiya vermişdir. Dekabr ayının ötən dövründə 1 günlük təminatsız əməliyyatlar üzrə orta faiz (1D AZIR) 7.7% və 1 həftəlik banklararası REPO faizi (1W AINAIB) 7.84% olmaqla faiz dəhlizinin daxilində formalaşmışdır.
Ortamüddətli dövrdə inflyasiyanın xarici amilləri arasında artırıcı və azaldıcı amillər mövcuddur. Geosiyasi gərginlik dünya bazarında qiymətlərin yenidən artmasına səbəb ola bilər. Beynəlxalq təşkilatlar 2024-cü ilə enerji qiymətləri proqnozlarını yüksək saxlamışlar. Bu da enerji idxal edən tərəfdaş ölkələrdə inflyasiya templərinə artırıcı təsir göstərə bilər. Eyni zamanda beynəlxalq təşkilatlar iqlim dəyişiklikləri və aşağı məhsuldarlığın ortamüddətli dövrdə ərzaq qiymətlərinə artırıcı təsirlərini risk olaraq qeyd edirlər. Qlobal iqtisadi aktivliyin gözlənildiyindən daha aşağı olması və əksər iqtisadiyyatlarda monetar şəraitin sərt olaraq qalması isə qlobal inflyasiya proseslərinə azaldıcı təsir göstərə bilər. Növbəti illərdə ticarət tərəfdaşlarında milli valyutaların uzuclaşmasının davam etməsi manatın nominal effektiv məzənnəsini möhkəmləndirməklə idxal inflyasiyasını azalda bilər.
İnflyasiyaya təsir edə biləcək başlıca daxili risk isə pul kütləsinin izafi genişlənməsidir. Cari ilin qalan dövründə fiskal sektorun reallaşmamış valyuta təklifinin Mərkəzi Bank tərəfindən alışı manatla pul bazasına artırıcı təsir göstərə bilər. Mövcud meyillərin davam etməsi halında 2024-cü ildə də Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxiləsinin alışyönlü olması ehtimalı var.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarlar inflyasiya mühitində xarici və daxili amillərdən asılı olaraq veriləcəkdir. Qərarlar qəbul edilərkən maliyyə bazarlarında, o cümlədən valyuta bazarında gedən proseslər də nəzərə alınacaqdır.
Bu qərar 21 dekabr 2023-cü ildən qüvvəyə minir. Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı qәrarların 2024-cü il üzrə ictimaiyyətə açıqlanması qrafiki bu ilin sonunda yayımlanacaqdır.

20 December 2023, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to decrease the refinancing rate to 8% from 8.5%, the floor of the interest rate corridor to 6.5% from 7% and the ceiling of the interest rate corridor to 9.0% from 9.5%.
This decision was made considering the fact that actual and forecasted inflation is within the target band (4±2%), inflation expectations stabilized and excess supply in the FX market.
The annual inflation rate has been decreasing faster than expected since the last meeting of the Management Board dedicated to the monetary policy. In November 2023 annual inflation was 2.6%. Annual inflation has been within the target band for already three months in a row. Monthly dynamics of prices also keep decreasing year over year. There was deflation in November, the consumer price index fell by 0.2%, unusual for the period.
Annual inflation decreased in response to external and internal factors. Slowdown in external inflation caused by lower global economic activity and the tight monetary policy across most countries. The continued slide in global commodity, in particular energy and food prices reduced imported inflation. According to the World Bank, the commodity price index decreased by 18.3% on annual basis in November, including energy prices by 23.9% and non-energy prices by 4.6%. According to the UN FAO, the food price index decreased by 10.7% on annual basis in November. Amid the FX market equilibrium, 19.5% appreciation of the nominal effective exchange rate (NEER) of the manat over 11 months of 2023 was critical in the drop in imported inflation. Over the period out of internal factors the producer prices index on food processing industry products decreased (y.o.y. decrease by 2.5% in November), and the growth rate of agricultural producer prices (4.1% annual increase in November) dropped. These factors drive inflation down within a certain time horizon. Anti-inflationary measures implemented by the government and the Central Bank also weighed on the fall in inflation.
Due to large surplus in the current account of the balance of payments ($6.7B or 12.5% of GDP over 9 months) supply has prevailed over demand at 95% of currency auctions held at the Central Bank since early year. On this backdrop the Central Bank made $1.4B worth purchase-oriented interventions to the FX market. Consequently, foreign exchange reserves of the Central Bank increased by 20.3% and surpassed $10.8B.
Monetary policy tools have been applied to neutralize the impact of external (autonomous) factors of liquidity on the monetary condition and to effectively manage banking system liquidity since the last meeting. The actions implemented also contributed to the transmission of the monetary policy. The weighted average interest rates of national currency deals concluded both in the unsecured and secured money market among banks reacted to interest rate corridor changes. Over the past period of December, the average interest rate on one-day unsecured transactions (1D AZIR) was 7.7% and the one-week interbank Repo rate (1W AINAIB) was 7.84%, both within the interest rate corridor.
There are upside and downside factors among external factors of inflation in the medium run. Geopolitical tension may again trigger price hikes in the world market. International organizations kept their energy price forecasts high for 2024. This may have an upward effect on inflation in energy importing partner countries. At the same time, international organizations highlight upward effects of climate changes and low productivity on food prices in the medium run as a risk. Lower than expected global economic activity and the lingering tight monetary condition in most economies might have a downward effect on global inflationary processes. Persistent depreciation of national currencies in trade partners in upcoming years may both appreciate the NEER of the manat and reduce imported inflation.
The main internal risk likely to influence inflation is excessive expansion of money supply. In the remaining period of the current year the purchase of unrealized foreign exchange supply of the fiscal sector by the Central Bank might have an upward effect on money base in the manat. If current trends linger, Central Bank’s intervention to the FX market is likely to be purchase-oriented in 2024 as well.
Further decisions on the parameters of the interest rate corridor will be made depending on external and internal factors in the inflationary environment. Developments in financial markets, including the FX market will be also considered in decision-making.
This decision takes effect on 21 December 2023. The Bank will publish a schedule of disclosure of decisions on interest rate corridor parameters for 2024 at the end of the year.