1 avqust 2024-cü il, Bakı: Mərkəzi Bank yeni nəsil milli pul nişanlarının konsepsiya mövzusunu və nominallar üzrə alt mövzuları müəyyənləşdirmək üçün ictimai sorğu keçirir. Mərkəzi Bank bu sorğu vasitəsilə milli dəyərlərimizi, tarixi və mədəni irsimizi özündə daşıyan pul nişanlarının yenilənməsini həyata keçirməklə yanaşı, həm də onların müasir milli priroritetlərə və çağırışlara uyğunluğunu təmin etməyi hədəfləyir.
Onlayn surətdə keçirilən sorğuda iştirak edən vətəndaşlar mövzular üzrə təkliflərini Mərkəzi Bank ilə bölüşmək imkanı əldə edir. Mövzular üzrə təkliflərin ölkəmizin gələcəyə baxışını, tarixini və strateji hədəflərini cəmləyərək milli mənsubiyyətimizi əks etdirəcəyi gözlənilir.
Beynəlxalq təcrübədə hər 10-15 ildən bir pul nişanlarının yenilənməsi, o cümlədən yeni nəsil milli pul nişanlarının yaradılması həyata keçirilən bir təcrübədir. Bu zaman dövrün tələblərinin, cəmiyyətin gələcək inkişaf strategiyasının, yeni iqtisadi və siyasi reallıqlardan meydana gələn çağırışların cəmiyyətə çatdırılması kimi mühüm faktorlar nəzərə alınır.
Torpaqlarımızın işğaldan azad olunaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ölkəmizin regionda və dünyada siyasi-iqtisadi səviyyədə yeni bir müstəviyə qədəm qoymasını şərtləndirib. Bu da öz növbəsində əsas dövlətçilik atributlarından olan milli pul nişanlarımızın yeni dövrə və çağırışlara uyğunlaşdırılması məsələsini gündəmə gətirib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın hazırda tədavüldə olan milli pul nişanları – Manat ”Müstəqil Azərbaycan” konsepsiya mövzusuna həsr olunmaqla 2006-cı ildə dövriyyəyə buraxılıb. Bu konsepsiya çərçivəsində pul nişanlarımızın hər bir nominalı ayrı-ayrılıqda alt mövzulara həsr edilib. 2018-ci ildə isə Mərkəzi Bank tərəfindən “Müstəqil Azərbaycan” konsepsiyası çərçivəsində 200 manat nominallı kağız pul nişanı tədavülə buraxılıb (geniş məlumat üçün https://www.cbar.az/moneymarks/banknotes?category=1).
Beləliklə, yeni nəsil milli pul nişanlarının konsepsiyası mövzusuna dair sorğuda iştirak etmək üçün link vasitəsilə anketi yükləmək, müvafiq məlumatları qeyd etdikdən sonra yekun anketi cari ilin oktyabr ayının 1-dək sorgu_konsepsiya@cbar.az e-mail ünvanına göndərmək tələb olunur.
Vətəndaşları bu sorğuda iştirak edərək təkliflərini Mərkəzi Bank ilə bölüşməyə, bununla da tarixi və mədəni irsimizin təbliğinə töhfə verməyə dəvət edirik.

1 August 2024, Baku: The Central Bank is conducting a public survey to determine the motif and sub-motifs for denominations of the new generation national currency. This initiative aims to update our currency to better reflect national values, historical and cultural heritage, and align with modern priorities and challenges.
Citizens participating in the online survey can share their ideas on design themes with the Central Bank, which are expected to represent Azerbaijan’s national identity, vision for the future, history, and strategic goals.
In international practice, banknotes are renewed, and a new generation of national banknotes is created every 10-15 years. This practice ensures that, the currency reflects the evolving economic and political landscape, the future development strategy of the society, challenges arising from new economic and political realities.
The liberation of our lands from occupation and the restoration of Azerbaijan's territorial integrity have elevated our country to a new level politically and economically, both in the region and globally. This, in turn, brought up the need to align our national currency, the core attribute of statehood, to the new era and challenges.
Note that, the current Azerbaijani currency – the manat was put into circulation in 2006, under the theme ‘Independent Azerbaijan’. Within this concept, each denomination of our banknotes is dedicated to sub-motifs separately. In 2018, the Central Bank issued a 200-manat banknote within the framework of the ‘Independent Azerbaijan’ concept (for more information, https://www.cbar.az/moneymarks/banknotes/index?category=1&language=en).
To participate in the survey, download the questionnaire from the link, fill it out, and email it to sorgu_konsepsiya@cbar.az by October 1, 2024.
We encourage all citizens to take part in this survey and contribute to the evolution of our national currency, enhancing the representation of Azerbaijan's rich heritage.